Brzydki zapach z pochwy – czy wiesz, o czym może nas informować?

Brzydki zapach z pochwy – czy wiesz, o czym może nas informować?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Tematy związane z naszą biologią często są tematami tabu. Właśnie z tego powodu zdarza się, że nie tylko nastolatki, ale też dorosłe kobiety nie wiedzą, kiedy ich własne ciało daje im sygnał ostrzegawczy. Nie warto traktować swojej pochwy po macoszemu, ani udawać, że wszystko jest w porządku, bo odczuwasz wstyd z powodu ewentualnych problemów. 

Infekcje pochwy mogą przydarzyć się z różnych powodów i nigdy nie należy ich lekceważyć. Czy zignorowałabyś przykładowo ropiejącą ranę lub skręconą kostkę? Warto pamiętać, że ginekolog to lekarz jak każdy inny, a każda osoba musi dbać o całe swoje ciało. Brzydki zapach z pochwy nie musi oznaczać, że nie dbasz o higienę w odpowiedni sposób, dlatego nie bój się oceny ze strony lekarza, wręcz przeciwnie! Fakt, że zgłaszasz się do swojego lekarza lub lekarki, jest godny pochwały. Zadbaj o swoją pochwę, przede wszystkim dokształcając się zawczasu, by wiedzieć, jakich sygnałów nie należy lekceważyć. O czym może informować nas nieprzyjemny zapach z pochwy… i co to właściwie oznacza?

Zdrowa pochwa – co to znaczy?

Jeżeli Twoja pochwa jest zdrowa, wydzielina powinna być raczej bezzapachowa, ewentualnie delikatnie kwaśna (jest to zależne od obecności w śluzie kwasu mlekowego) i lepka, a jej kolor powinien być przezroczysty lub biały. Warto pamiętać, że śluz zmienia się w zależności od tego, w jakiej fazie cyklu właśnie się znajdujesz. Zauważysz subtelne różnice w wyglądzie, zapachu, a nawet… smaku Twojego śluzu. Powinien on smakować lekko słono i kwaśno, jednak gdy wchodzisz w fazę płodną, staje się on kompletnie pozbawiony smaku, a w dni niepłodne staje się kwaśniejszy, niż podczas innych dni cyklu. Nie traktuj tego jednak jak kalendarzyka – Twój smak i zapach są indywidualne, zależne nie tylko od Twojego zdrowia, ale również diety, higieny czy przyjmowanych leków.

Rybi zapach z pochwy

Możliwe, że słyszałaś to określenie, użyte w obelżywym kontekście. Rybi zapach nie jest jednak naturalnym zapachem kobiecego śluzu, wręcz przeciwnie. Przyczyną rybiego zapachu jest zaburzenie flory bakteryjnej Twojej pochwy, które doprowadziło do bakteryjnego zapalenia pochwy (tak zwana bakteryjna waginoza). Potocznie można powiedzieć, że istnieją dobre bakterie, naturalnie występujące w Twoich narządach rozrodczych nazywane pałeczkami mlekowymi, oraz złe patogenne bakterie beztlenowe, których nadmiar prowadzi do zaburzenia Twojej mikroflory. Jeżeli poczujesz rybi zapach, warto też przyjrzeć się swoim upławom. W stanie chorobowym będą one żółte lub szare, dość wodniste i obfite. 

W jaki sposób zapobiegać bakteryjnej waginozie? Może mieć ona naprawdę wiele przyczyn, między innymi niewłaściwą higienę miejsc intymnych, palenie papierosów, osłabiona odporność, niezdrowa dieta, częste irygacje pochwy, ale też korzystanie z jacuzzi i basenów. W przypadku wystąpienia objawów niezbędna jest wizyta u ginekologa i zastosowanie antybiotykoterapii. Musisz również pamiętać o tym, że przez cały okres leczenia nie można uprawiać żadnej formy seksu. 

Kwaśny zapach z pochwy

Jeżeli czujesz zapach przypominający skwaśniałe mleko, któremu towarzyszą zielone lub żółte upławy o pienistej konsystencji, prawdopodobnie zaraziłaś się pierwotniakiem, rzęsistkowcem pochwowym. Wywołuje on chorobę zwaną rzęsistkowicą, w przypadku której również należy jak najszybciej udać się do ginekologa, bowiem wyleczyć ją można jedynie przy pomocy antybiotyków. Innymi jej objawami są również pieczenie krocza, warg sromowych, a czasem nawet ud. Pojawia się również ból podczas oddawania moczu i ból podczas seksu. Najczęstszą jej przyczyną jest seks oralny z zakażoną osobą – jest to choroba przenoszona wyłącznie drogą płciową, dlatego tak ważne jest stosowanie zabezpieczeń również podczas stosunków oralnych (najwygodniejszym rozwiązaniem, jeżeli nie jest się pewnym zdrowia swojego partnera lub partnerki, jest zastosowanie chusteczek lateksowych, dobrą alternatywą jest również przecięcie prezerwatywy). Z tego powodu należy poinformować osoby, z którymi uprawia się seks – one również muszą zostać objęte jak najszybszym leczeniem. Samemu zaś należy powstrzymać się w tym czasie od współżycia.

Drożdżowy zapach z pochwy

Grzybicę najłatwiej poznać po charakterystycznym dla drożdży zapachu, który może kojarzyć Ci się ze świeżym chlebem lub piwem. Wywołujące ją grzyby występują naturalnie w pochwie, jednak nie są szkodliwe ze względu na naturalną barierę ochronną Twojego organizmu. Jeśli jednak ta zawiedzie, pojawić mogą się nieprzyjemne objawy, a drożdżowy zapach jest tylko jednym z nich. Oprócz tego odczuwać możesz swędzenie swojej waginy, jej zaczerwienienie i pieczenie. Upławy stają się białe i gęste, co możesz szczególnie łatwo zauważyć, ponieważ podczas grzybicy częściej będziesz oddawać mocz. Co mogło do niej doprowadzić? Wbrew pozorom, możliwości jest naprawdę wiele i często niewiele możemy na nie poradzić. Przykładowo do zadomowienia się drożdżaków w Twoim organizmie… przyczynić może się antybiotykoterapia. Dlaczego? Antybiotyki mogą zabić nie tylko te złe bakterie, ale również dobre, które chronią Twoją pochwę. Udowodniono również, że większe prawdopodobieństwo grzybicy istnieje podczas ciąży lub kiedy chorujesz na cukrzycę. Dodatkowo wpływ na to ma stresujący tryb życia, obcisła bielizna z materiałów syntetycznych oraz nieprawidłowa higiena miejsc intymnych. Warto jednak zatrzymać się przy tym aspekcie. Nieprawidłowa nie oznacza bowiem za rzadka. Zbyt częsta higiena miejsc intymnych, przy użyciu niewłaściwych środków myjących, również zabija florę bakteryjną. Pamiętaj, żeby używać przyjaznych, łagodnych środków z niskim pH.

Przeczytaj też: Co o naszym zdrowiu mówi kolor krwi menstruacyjnej?

Zdjęcie główne: Cliff Booth/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o sterylność gabinetu?
Jak dbać o sterylność gabinetu?
Higiena i sterylność w placówkach medycznych jest najbardziej podstawowym wymogiem. Sprawdź, w jaki sposób powinno się o nią dbać w gabinecie.
Jak uniknąć przesuszenia skóry?
Jak uniknąć przesuszenia skóry?
Masz tendencję do przesuszania się skóry? Sprawdź, jak o nią dbać i jak uniknąć przesuszania.
Co skóra głowy mówi o naszym zdrowiu?
Co skóra głowy mówi o naszym zdrowiu?
Skóra głowy, tak samo jak reszta ciała, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ dopaść ją mogą różne schorzenia. Sprawdź, co może być przyczyną chorób skóry głowy i o czym mogą one świadczyć!
Tagi
Ostatnie wpisy