Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o tamponach, ale wstydzicie się zapytać

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o tamponach, ale wstydzicie się zapytać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W okresie dojrzewania u dziewcząt pojawia się pierwsza miesiączka. Niektóre nie mają o tym z kim porozmawiać, bądź zwyczajnie wstydzą się podjąć temat. O tamponach czytają w Internecie lub pytają koleżanek. Czym dokładnie jest tampon i jak go używać? Podpowiadamy!

Kiedy młode dziewczyny zaczynają miesiączkować, w ich głowach kłębi się wiele pytań. Często szukają odpowiedzi na opakowaniach środków higienicznych, jednak nie wszystkie się tam znajdują.

Tampon – charakterystyka produktu

Czym właściwie jest tampon? Otóż to kawałek materiału chłonnego, którego zadaniem jest pochłanianie płynu menstruacyjnego. Tampony są najczęściej wykonane z delikatnej bawełny, która została sprasowana do wypukłego kształtu w taki sposób, aby z łatwością mogła zostać umieszczona wewnątrz ciała kobiety.

Na temat tamponów krąży wiele mitów, a jak wiadomo – mit z prawdą ma niewiele wspólnego. Znaczna część dziewcząt, a nawet już dorosłych kobiet, nie wie jak dobrać odpowiedni tampon i co gorsza, jak w ogóle go używać. Zacznijmy od tego, że tamponów może używać każda kobieta, która zaczęła miesiączkować. Oczywiście, o ile jest w stanie swobodnie zaaplikować ten środek higieniczny i po jego umieszczeniu czuje się dość komfortowo. Wciąż jednak krążą nieprawdziwe historie, że tamponów nie powinny stosować dziewice i młode dziewczęta – nic bardziej mylnego. Od czasu pierwszej miesiączki, fałdy pochwy stają się dość rozciągliwe, więc można swobodnie spróbować zaaplikować tampon. Może się jednak zdarzyć, że niektóre młode kobiety odczuwają niewielki ból podczas wkładania tamponu, natrafiają też na opór, który uniemożliwia prawidłowe zaaplikowanie tego środka. Wynika to głównie ze spięcia i towarzyszącego stresu przed korzystaniem z tej metody zabezpieczenia w czasie menstruacji.

fot. Polina Zimmerman/ pexels.com

Jak często trzeba zmieniać tampony?

Tampon podobnie jak podpaski dobieramy w zależności od stopnia chłonności. Powinno się go zmieniać mniej więcej co 4 godziny. Jeśli masz obfite miesiączki, to oczywiście warto zmieniać ten środek higieniczny częściej lub zaaplikować ten o większej chłonności. Maksymalny czas między zmianami tamponu wynosi 8 godzin. Może się też tak zdarzyć, że po tym czasie można odczuwać opór przy wyciąganiu tamponu, oznacza to, że lepiej stosować mniejsze tampony. A z czego wynika ten opór? Jest skutkiem niedostatecznego nasiąknięcia tamponu. Wiele kobiet używa też tamponów podczas snu, warto wtedy pamiętać, że należy go wyjąć od razu po przebudzeniu, przed upływem maksymalnie 8 godzin.

Czy odczuwa się dyskomfort podczas noszenia tamponu?

Przy prawidłowym zaaplikowaniu tamponu nie ma mowy o uczuciu dyskomfortu. Tampony to środki chłonne, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by tego dyskomfortu nie powodować. Jeśli zaś zdarzy się, że będzie się czuło tampon, to najprawdopodobniej zbyt płytko został wsunięty. Należy go wyjąć i włożyć nowy.

Czy tampon może utknąć, przesunąć się zbyt głęboko?

Wszystko zależy od prawidłowej aplikacji tamponu, ponieważ odpowiednio założony trzyma mięśnie pochwy i środek chłonny staje się nieruchomy, ale kiedy pociągniemy za sznureczek, z łatwością go wyjmiemy. Nie ma szans, aby przesunął się zbyt głęboko, ponieważ jest to niemożliwe pod względem anatomicznym.

Czy w trakcie korzystania z toalety należy wyjmować tampon?

Tampony nie ograniczają ruchów i nie są widoczne pod ubraniem, zatem doskonale sprawdzą się podczas uprawiania sportu. Można nawet iść na basen w trakcie okresu, gdy zaaplikuje się tampon. Nie trzeba się nim przejmować w trakcie korzystania z toalety, ponieważ tampon jest tak umiejscowiony, że nie przeszkadza przy oddawaniu moczu.

Jak postąpić w sytuacji, gdy sznurek od tamponu się urwie?

Do oderwania sznureczka od tamponu dochodzi bardzo rzadko. Jeśli taka sytuacja się przytrafi, należy delikatnie wyjąć tampon palcami. Oczywiście najpierw trzeba dokładnie umyć ręce. Gdy zaś nie będziemy w stanie same usunąć tamponu, potrzebne okażą się konsultacje z lekarzem.

Przeczytaj też: Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpasek i tamponów. Dlaczego warto go używać?

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Thermocut – na czym polega ta rewolucyjna metoda podcinania włosów?
Thermocut – na czym polega ta rewolucyjna metoda podcinania włosów?
Obcinanie włosów gorącymi nożyczkami to zabieg, który warto wypróbować na własnej skórze. Dlaczego? Sprawdźcie!
Jak dobrać spodnie denim do swojego stylu i sylwetki
Jak dobrać spodnie denim do swojego stylu i sylwetki
Odkryj, jak idealnie dobrać jeansy do swojej sylwetki i stylu, dzięki praktycznym wskazówkom z naszego artykułu. Znajdź swój styl z denimem!
Szukasz sposobu na udane święta? Sprawdź ranking świątecznych pożyczek ekspresowych!
Szukasz sposobu na udane święta? Sprawdź ranking świątecznych pożyczek ekspresowych!
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i rodzinny czas. Mamy szansę spotkać się z bliskimi, z którymi na co dzień dzielą nas niekiedy setki lub tysiące kilometrów.
Ostatnie wpisy