Trądzik hormonalny – jak sobie z nim poradzić?

Trądzik hormonalny – jak sobie z nim poradzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wydawałoby się, że lata młodzieńcze masz już za sobą, a nagle na twarzy pojawiają się nieestetyczne wypryski. To może być trądzik hormonalny. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli czasy nastoletnie już dawno minęły, a niespodziewanie (w ciągu zaledwie kilku godzin) na twarzy pojawiają się nieestetyczne wypryski w postaci dość twardych i bolesnych guzków, może to oznaczać trądzik hormonalny. Z reguły znika po kilku dniach, jednak znów może się pojawić i to w najmniej spodziewanym momencie.

Trądzik hormonalny – co to takiego?

Trądzik hormonalny wymiennie nazywany jest także trądzikiem dorosłych lub trądzikiem androgennym. Z reguły pojawia się u osób po 25.–30. roku życia. Częściej zmagają się z nim panie niż panowie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: u kobiet wahania hormonalne są znacznie częstsze niż u mężczyzn. Objawia się niespodziewanie, osoby, które się z nim zmagają, przyznają, że twarz jest wysypana krostami zaledwie po kilku godzinach. Jest wynikiem nadczynności gruczołów łojowych.

Jak wygląda trądzik hormonalny? 

Trądzik hormonalny może pojawić się nie tylko na twarzy, ale i w innych miejscach, np. na plecach. Objawia się zaskórnikami, torbielami ropnymi oraz wykwitami grudkowo-krostkowymi. Są one często bardzo bolesne, gdyż na skórze dochodzi do stanu zapalnego. 

Trądzik dla dorosłych pojawia się z reguły, gdy w organizmie jest zbyt wysoki poziom dihydrotestosteronu, testosteronu oraz androstenediol, czego następstwem jest zbyt duże wydzielanie się łoju. Rzadziej zdarza się, że jego przyczyną jest nadmiar estrogenów i progesteronu. Niekiedy bolesne wykwity pojawiają się na skórze na skutek zaburzeń emocjonalnych, silnego stresu, stanów depresyjnych czy problemów z niską samooceną. Nasilić trądzik może też przyjmowanie niektórych leków. 

Jak leczyć trądzik hormonalny?

Zanim zaczniemy leczyć trądzik hormonalny, musimy ustalić, co go powoduje. W tym celu konieczna jest diagnostyka endokrynologiczna. Dolegliwości tej zapewne nie pozbędziemy się sami, konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Lekarz przepisuje odpowiednie leki – zazwyczaj antybiotyki oraz retinoidy. Podczas leczenia trzeba nastawić się na to, że będzie ono długotrwałe (potrwa przynajmniej kilka miesięcy). 

Oprócz leków i maści z antybiotykiem warto też sięgać po kosmetyki do cery trądzikowej oraz pić zalecane przy trądziku herbaty z bratka. Polecane są też zioła na trądzik, które tonizują i oczyszczają. Warto też sięgać po sok lub żel z aloesu, działa bowiem antyseptycznie, oczyszczająco, nawilżająco i przeciwzapalnie. Można też naciętym liściem z aloesu masować skórę, na której pojawił się trądzik hormonalny. 

Przy stanach zapalnych skóry należy dużą wagę przykładać do dokładnego i regularnego oczyszczania skóry. W ten sposób zapobiegamy gromadzeniu się bakterii. Do tego zaleca się przynajmniej raz w tygodniu wykonywanie peelingu. Pomocne mogą być też odpowiednie kremy przeznaczone do cery tłustej i trądzikowej.

Zdj. główne: Matt Moloney/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Masaż Kobido – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Masaż Kobido – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Masaż ten staje się coraz popularniejszy. Spróbujesz?
Miód Manuka. Co dobrego dla naszej skóry kryje się pod tą nazwą?
Miód Manuka. Co dobrego dla naszej skóry kryje się pod tą nazwą?
Już tysiące lat temu Kleopatra, znana między innymi ze swojej niezwykłej urody, zażywała kąpieli w kozim mleku i miodzie.
Brwi o regularnym kształcie i wyrazistym kolorze dostępne na wyciągnięcie ręki
Brwi o regularnym kształcie i wyrazistym kolorze dostępne na wyciągnięcie ręki
Brwi stanowią jeden z niezwykle ważnych elementów twarzy.
Ostatnie wpisy