Zaskórniki otwarte na nosie – jak się ich pozbyć? Sprawdź!

Zaskórniki otwarte na nosie – jak się ich pozbyć? Sprawdź!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wągry najczęściej pojawiają się właśnie na nosie, policzkach i brodzie, ponieważ to właśnie tam znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Jest to tak zwana strefa T. Warto jednak pamiętać, że zaskórniki mogą powstać w każdym miejscu na ciele, dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja – oczyszczanie, nawilżanie i złuszczanie martwego naskórka. Jak pozbyć się tych nieprzyjaciół? Podpowiadamy.

Czym tak naprawdę są zaskórniki otwarte?

Zaskórniki otwarte są nazywane potocznie wągrami, czyli zmianami skórnymi o charakterystycznym wyglądzie czarnych kropek. Obserwuje się je głównie u osób, które zmagają się z cerą trądzikową, jednak mogą wystąpić również przy braku jakichkolwiek innych problemów skórnych. Wągry powstają w miejscach, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów łojowych. W przypadku twarzy jest to czoło, nos, broda i policzki.

Czarny kolor wągrów na nosie jest skutkiem tego, że wydobywająca się z nich tłusta wydzielina, tak zwana masa łojowo-rogowa, utlenia się. Warto mieć świadomość, że zaskórnikom, w przeciwieństwie do innych zmian skórnych, nie towarzyszy stan zapalny. Z tego powodu ich dotykanie nie powoduje dolegliwości bólowych.

Wągry na nosie – z jakiego powodu powstają?

Wągry na nosie powstają na skutek zalegania sebum w ujściach gruczołów łojowych z powodu jego nadprodukcji lub zamknięcia tychże ujść zrogowaciałym naskórkiem, nieodpowiednimi kosmetykami, a także innymi zanieczyszczeniami. Do czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się wągrów na nosie, z pewnością będzie należało zaniedbywanie codziennej pielęgnacji skóry twarzy.

Jest to jeden z najważniejszych problemów, na równi ze stosowaniem złej pielęgnacji bądź zbyt ciężkich kosmetyków. Podobnie działają preparaty z alkoholem etylowym, które wysuszają naskórek. Zalicza się również zaburzenia hormonalne, cerę tłustą lub mieszaną, a także nieodpowiednia dieta, jak chociażby spożywanie produktów tłustych, słodkich i przetworzonych.

Jak usunąć wągry na nosie?

Wągry na nosie można usunąć na kilka sposobów. Najprostszym i najskuteczniejszym z nich jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Składają się na nią: oczyszczanie, nawilżanie, złuszczanie martwego naskórka i ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Działania te zmniejszają produkcję sebum i zapobiegają zatykaniu ujść gruczołów łojowych, a także wspomagają regenerację skóry, jeżeli dojdzie do jej uszkodzenia.

Pierwszym etapem codziennej pielęgnacji skóry twarzy jest jej oczyszczanie. Zabieg ten pozwala usunąć martwy naskórek, zanieczyszczenia, kurz, resztki makijażu, bakterie i nadmiar sebum. Przeprowadza się go przy pomocy ciepłej wody oraz żelu, pianki lub emulsji myjącej.

Jakie kosmetyki warto stosować przy zaskórnikach otwartych na nosie?

Kolejnym krokiem powinno być nawilżanie twarzy. Dobrze sprawdzi się do tego nawilżający krem do twarzy Cerave. Należy dobrać go do rodzaju cery. Osobom z trądzikiem poleca się kosmetyk z cynkiem, a przy suchej skórze warto wybrać ten intensywnie nawilżający. Nakłada się go na twarz i delikatnie wmasowuje w skórę. Krem nie tylko pozwala skórze zregenerować się, ale także chroni ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Ważne jest, aby kosmetyki na dzień miały filtr przeciwsłoneczny. Promieniowanie UV wpływa niekorzystnie na kondycję skóry, wysusza ją, przyspiesza procesy starzenia się oraz powoduje uszkodzenia. Zaskórniki otwarte na nosie mogą się pojawić, jeśli nie będziemy takich produktów stosować.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zdrowe, imprezowe przekąski – co się kryje pod tą nazwą?
Zdrowe, imprezowe przekąski – co się kryje pod tą nazwą?
Przysięgamy, że wszystko jest pyszne!
Jak dbać o sterylność gabinetu?
Jak dbać o sterylność gabinetu?
Higiena i sterylność w placówkach medycznych jest najbardziej podstawowym wymogiem. Sprawdź, w jaki sposób powinno się o nią dbać w gabinecie.
7 pomysłów, by dać drugie życie swoim ubraniom
7 pomysłów, by dać drugie życie swoim ubraniom
Twoje ubrania przetarły się lub przestały być modne? Wystarczy nad nimi popracować, aby zyskały drugie wcielenie. Poznaj sprawdzone triki.
Ostatnie wpisy