Gonartroza kolana – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Gonartroza kolana – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Gonartroza to inaczej choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych. Cechuje się głównie bólem stawowym, ograniczeniem ruchomości, trzeszczeniami oraz zmianami zapalnymi o różnym nasileniu. W zaawansowanej postaci gonartroza może doprowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie i zmiana trybu życia może jednak zahamować powstawanie zmian zwyrodnieniowych i zmniejszyć dolegliwości bólowe, pozwalając zachować sprawność i umożliwiając normalne funkcjonowanie przez długi czas. Poznaj przyczyny degeneracji chrząstki stawowej w kolanach. Dowiedz się, jak wygląda leczenie zwyrodnienia kolan.

Czym jest gonartroza, czyli zwyrodnienie stawu kolanowego?

Choroba zwyrodnieniowa stawów, w tym zwłaszcza stawów kolanowych, jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Jest skutkiem jednoczesnego działania czynników biologicznych i mechanicznych. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej, która ma za zadanie amortyzować ruchy w stawie i umożliwiać bezproblemowe przesuwanie się powierzchni stawowych [1].

Według klasyfikacji ICD-10 zwyrodnienie stawu kolanowego może mieć postać pierwotną i wtórną. Można mieć do czynienia z pierwotną obustronną gonartrozą (idiopatyczną) lub gonartrozą wtórną (pourazową) [2].

Jakie są objawy zwyrodnienia stawu kolanowego?

U pacjentów z gonartrozą występuje przede wszystkim ból w przedniej lub przyśrodkowej części stawu kolanowego oraz w górno-przyśrodkowej części podudzia. Nasilają go ruchy boczne dociskanej do kości udowej rzepki. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się podczas schodzenia ze schodów.

Pozostałe objawy gonartrozy to [1,2]:

  • poszerzenie obrysów kostnych w obrębie stawu,
  • bolesność uciskowa,
  • niekiedy wysięk w okolicy stawu,
  • ograniczony zakres ruchomości stawu,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • niestabilność więzadeł,
  • trzaski i zgrzyty w kolanie,
  • zaburzony chód.

Pamiętajmy, że gonartroza kolana to postępująca choroba, dlatego wraz z rozwojem zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego przykre objawy będą się nasilać.

Gonartroza – przyczyny zwyrodnienia kolan

Przyczyna pierwotnej postaci gonartrozy jest nieznana, a częstość jej występowania zwiększa się z wiekiem, dlatego występuje głównie u osób w podeszłym wieku. Z kolei gonartrozę wtórną wywołuje konkretna przyczyna, np. uraz, zakażenie, inna choroba stawów, wada wrodzona kolan czy inna choroba (np. cukrzyca) [1].

Ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej kolan mogą dodatkowo zwiększać takie czynniki jak [1]:

  • nadwaga i otyłość,
  • osłabienie mięśni otaczających staw,
  • czynniki zawodowe (np. częste klęczenie lub zginanie kolan),
  • uprawianie sportów wiążących się z nadmiernym obciążaniem kolan,
  • zaburzenia budowy kolan.

Jakie są sposoby leczenia gonartrozy kolana?

Leczenie zwyrodnienia kolan ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, zachowanie lub poprawę funkcji stawów kolanowych oraz ograniczenie niepełnosprawności. Niestety nie da się wyeliminować przyczyny choroby [2]

W zmniejszeniu bólu pomóc powinna farmakoterapia. Stosować można leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, doustnie lub miejscowo. Dostępne bez recepty preparaty powinny złagodzić dolegliwości bólowe i zmniejszyć stan zapalny [3].

Chorzy powinni stosować zdrową dietę i zadbać o prawidłową masę ciała. Jeśli ból kolan jest dokuczliwy, mogą sięgnąć po zaopatrzenie ortopedyczne w postaci stabilizatora kolana.

Osobom cierpiącym na gonartrozę zaleca się wizytę u fizjoterapeuty, ponieważ rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych jest bardzo ważna i pozwala zachować ruchomość stawów. Fizjoterapeuta w zależności od potrzeb może zastosować terapię manualną lub zalecić ćwiczenia na zwyrodnienie do domu. Oprócz fizjoterapii kluczowe znaczenie ma też regularna aktywność fizyczna [1].

W zaawansowanej gonartrozie zastosowanie znajduje endoprotezoplastyka stawu, czyli operacja polegająca na wymianie części lub całości stawu na sztuczny. Zawsze jednak stosuje się w pierwszej kolejności leczenie zachowawcze, a leczenie operacyjne to ostateczność [1].

 

Bibliografia:

  1. Guła Z., Korkosz M., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow (dostęp: 2022.10.20.)).
  2. Klimiuk P., Kuryliszyn-Moskal A., Choroba zwyrodnieniowa stawów, podyplomie.pl, Reumatologia, 2012.
  3. Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2, 52–57.

Na zlecenie marki 4Flex.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kosmetyki mineralne do makijażu – dlaczego warto je stosować?
Kosmetyki mineralne do makijażu – dlaczego warto je stosować?
Warto szczególną uwagę zwrócić na kosmetyki mineralne do makijażu. Czym one są i dlaczego warto z nich korzystać?
5 żywieniowych nawyków, które uszkadzają nasze jelita (a więc i urodę!)
5 żywieniowych nawyków, które uszkadzają nasze jelita (a więc i urodę!)
Nasze jelita oraz ich stan są odzwierciedleniem kondycji organizmu. Sprawdź, z jakich używek warto zrezygnować, a co należałoby wprowadzić do swojej diety.
Jak peptydy mogą wspomagać funkcjonowanie układu immunologicznego?
Jak peptydy mogą wspomagać funkcjonowanie układu immunologicznego?
Odkryj jak peptydy mogą wpływać na poprawę odporności, rozważając ich znaczenie, działania i korzyści dla układu immunologicznego.
Ostatnie wpisy