Czym jest pomarańczowa skórka i jak z nią walczyć?

Czym jest pomarańczowa skórka i jak z nią walczyć?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pomarańczowa skórka, czyli właściwie cellulit, to częsty problem wielu kobiet. Pojawia się u osób z nadwagą, ale również szczupłych i wysportowanych. Podpowiadamy, jak z nim walczyć, aby bez skrępowania założyć krótkie szorty lub bikini w ciepłe letnie dni.

Co to jest cellulit?

Cellulit to nierównomiernie rozmieszczona tkanka tłuszczowa, która uwidacznia się na powierzchni skóry jako nieestetyczne pofałdowania. Widoczne gołym okiem grudki, czyli komórki tłuszczowe, kiedy zwiększają swoje rozmiary, uciskają naczynia krwionośne i przyczyniają się do pogorszenia krążenia krwi oraz przemiany materii w komórkach. Wszystko to powoduje słabsze przyswajanie tlenu i składników odżywczych, więc woda zalegająca w tkankach powiększa je, tworząc cellulit. Najczęściej pojawia się na udach, brzuchu, ramionach i pośladkach. Brak ruchu, złe nawyki żywieniowe, obcisłe ubrania, stres i palenie papierosów to główne powody pomarańczowej skórki. Cellulit powodują też problemy zdrowotne związane z wadą postawy, układem krążenia, zbyt dużą ilością estrogenów i jednocześnie małą ilością progesteronu. Stopień zaawansowania cellitu określa się w 3-stopniowej skali:

1 – Cellulit niewidoczny, podczas stania i leżenia skóra jest gładka, po ściśnięciu skóry pojawiają się małe uwypuklenia i zagłębienia.

2 – Cellulit bardziej widoczny, podczas stania skóra jest gładka, przy leżeniu uwidaczniają się lekkie uwypuklenia, wyczuwalne są grudki i drobne guzki.

3 – Cellulit widoczny, podczas stania i leżenia widoczne są uwypuklenia, większe guzki rozdzielone są tkanką włóknistą, mogą się pojawić dolegliwości bólowe spowodowane uciskiem guzków zwłókniałego kolagenu na włókna nerwowe i naczynia włosowate. 

Warto zapobiegać cellulitowi i nie pozwolić, aby się pojawił. W tym celu należy zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną dopasowaną do własnych możliwości. Nie należy nosić uciskających skórę ubrań i bardzo wysokich obcasów. Pod lupę należy też wziąć swoją dietę, usunąć z niej cukier i ograniczyć spożycie soli, węglowodanów, żywności wysoko przetworzonej. W przeciwdziałaniu cellulitowi pomogą też roller, kremy i sera, które dodatkowo zadbają o kondycję skóry.

Jak walczyć z cellulitem?

Walka z cellulitem jest trudna. Jeżeli zauważymy jego oznaki, najlepiej od razu zainteresować się problemem. W pierwszej i drugiej fazie szanse na pozbycie się go są największe. Trzecia faza jest najtrudniejsza, wówczas jedyną szansą na pozbycie się pomarańczowej skórki są profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych i medycyny estetycznej np. mezoterapia igłowa, karboksyterapia czy laser frakcyjny.

Poniżej znajdziesz domowe sposoby na walkę z cellulitem.

  • Masaż antycellulitowy – jedną z najskuteczniejszych metod jest regularny i systematyczny masaż wykonywany za pomocą bańki chińskiej. Będziesz do niego potrzebować olejku ujędrniającego lub antycellulitowego. Należy wetrzeć go w skórę, a następnie przyłożyć bańkę, zassać ją i przesuwać po skórze w przeciwnych kierunkach. W ten sposób rozbijesz podskórną tkankę tłuszczową, pozostawiając skórę wygładzoną. Niestety zabieg może być chwilami bolesny, a po masażu mogą pozostać kilkudniowe sińce. 
  • Peeling – wykonywany 1–2 razy w tygodniu nie tylko usunie martwy naskórek oraz oczyści zatkane pory, ale również dotleni komórki i ujędrni skórę. Pobudzi też krążenie, które jest bardzo ważne przy walce z cellulitem. Możesz kupić gotowy peeling w sklepie lub przygotować w domu taki o właściwościach ujędrniających i rozgrzewających. Potrzebujesz fusy z mielonej kawy, dowolny balsam lub olej kokosowy oraz cynamon. Wszystkie składniki wymieszaj i wykonaj peeling. Przy regularnym stosowaniu minimum 2 razy w tygodniu pierwsze efekty jego działania zauważysz po miesiącu.
  • Prysznic ciepło–zimno – gorące kąpiele nie są wskazane przy problemach z cellulitem. Warto brać prysznic przy użyciu naprzemiennie ciepłej i zimnej wody. Ciepła woda rozkurcza naczynia krwionośne, natomiast zimna obkurcza. Takie prysznice możesz wykonywać po każdej kąpieli, ale również po wykonanym peelingu. 
  • Dieta i aktywność fizyczna – są to kluczowe elementy w walce z cellulitem. Do diety warto wprowadzić produkty sprzyjające przemianie materii, czyli kasze, kiełki, warzywa, owoce, zioła, chude ryby, pieczywo pełnoziarniste, produkty bogate w błonnik i witaminy. Nie zapomnij o zdrowych olejach, orzechach i suszonych owocach. Unikaj tłustych, słonych i kalorycznych potraw, czekolady, mocnej kawy i herbaty, alkoholu, ogranicz spożycie mięsa. Pij duże ilości wody i pamiętaj o regularnych ćwiczeniach.
  • Odpowiednia pielęgnacja – do walki z cellulitem przydadzą się również balsamy, mleczka i kremy o właściwościach nawilżających, uelastyczniających oraz wygładzających. Na szczególną uwagę zasługują takie, które mają w składzie miłorząb japoński, kofeinę, ananas, retinol i algi. 

Przeczytaj też: Masaż antycellulitowy? Pomogą Ci w tym bańki

Zdjęcie główne: Valua Vitaly/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Fryzura typu mullet znowu w modzie – wszystko dzięki Kristen Stewart! Sprawdź, komu będzie pasować!
Fryzura typu mullet znowu w modzie – wszystko dzięki Kristen Stewart! Sprawdź, komu będzie pasować!
Kristen Stewart dyktuje trendy! Zobacz, czy jej fryzura będzie dla Ciebie odpowiednia!
Wszystko, co trzeba wiedzieć o pierwszej mammografii
Wszystko, co trzeba wiedzieć o pierwszej mammografii
Czeka Cię pierwsza w życiu mammografia? Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć.
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Co jeszcze może być jej powodem?
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Co jeszcze może być jej powodem?
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Kiedy okres przestał się pojawiać, niezwłocznie powinno się skonsultować to z ginekologiem.
Ostatnie wpisy