Dlaczego olejek waniliowy warto stosować w pielęgnacji skóry?

Dlaczego olejek waniliowy warto stosować w pielęgnacji skóry?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Hiszpańskie słowo vaina, którym określa się wanilię, dosłownie można przetłumaczyć jako ‘mała kapsułka’. Już hiszpańscy podróżnicy przepływający przez Zatokę Meksykańską na początku XVI w. odkryli dobroczynne właściwości wanilii, gdy nadali jej tę nazwę. Dlaczego sok z owoców tej rośliny jest tak pożądany? Czy warto wprowadzić go do swojej codziennej pielęgnacji? Sprawdźmy!

Wanilia – co warto wiedzieć?

Wanilia jest rośliną należącą do grupy storczykowatych. Jej budowa przypomina winorośl – pnie się po drzewach lub podporach. Sam kwiat ma postać zbliżoną do żółtego kwiatu orchidei. Owocami rośliny są długie strączki, w których krystalizują się substancje wydzielające charakterystyczny waniliowy zapach. W środku znajduje się olejek pełen małych nasionek.

Choć wanilia pochodzi z Meksyku, to dziś jest powszechnie uprawiana w krajach tropikalnych, a jej największymi producentami są Madagaskar i Indonezja.

Działanie olejku waniliowego na skórę

W składzie olejku waniliowego znajduje się wiele witamin z grupy B: kwas proteinowy, tiamina oraz witamina B. Nie brakuje również innych cennych mikroelementów, takich jak cynk, potas, magnez, żelazo oraz wapń. Działania antyoksydacyjne olejku waniliowego sprawiają, że działa on korzystnie na włókna kolagenowe, dzięki czemu opóźnia proces starzenia. Regularne nakładanie go na skórę zapobiega przebarwieniom i chroni przed zanieczyszczeniami z powietrza. Skóra stanie się gładka, elastyczna oraz odporna na ewentualne podrażnienia.

Działanie olejku waniliowego na włosy

Olejek waniliowy korzystnie wpływa także na stan włosów. Jeżeli zależy Ci na ich szybszym wzroście, koniecznie sięgnij po kosmetyki z wanilią w składzie. Twoje kosmyki szybko staną się również miękkie i lśniące, a końcówki przestaną się rozdwajać i łamać.

Inne właściwości olejku waniliowego, które warto znać

Olejek waniliowy stosowany jest nie tylko w kosmetyce. Jego właściwości korzystnie wpływają również na inne dziedziny naszego życia.

Działanie antyoksydacyjne

Przeciwutleniające działanie olejku waniliowego opóźnia proces starzenia, dzięki działaniu neutralizującemu wolne rodniki w skórze. Działanie przeciwutleniające przyda się również w przechowywaniu żywności.

Zwalczanie zakażeń

Wanilina, substancja zawarta w olejku waniliowym, wykazuje naturalne właściwości do zwalczania zakażeń. Badania dowiodły, że substancja skutecznie hamuje początkowy rozwój gronkowca złocistego, którego bakterie mogą prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób.

Poprawa nastroju

W aromaterapii olejek waniliowy stosuje się w celu poprawy nastroju, zwalczenia uczucia długotrwałego lęku oraz pomocy w walce z depresją. Substancja działa niezwykle kojąco na mózg, dzięki czemu można stosować ją na bezsenność lub by zredukować agresję.

Łagodzenie objawów PMS

Olejek waniliowy aktywuje poziom estrogenów w organizmie, dzięki czemu łagodzi skurcze miesiączkowe i objawy PMS. Pozostawia ciało zrelaksowane i spokojne, co pomaga w walce z przedmiesiączkową nadwrażliwością.

Poprawa libido

Dzięki właściwościom pobudzającym wydzielanie niektórych hormonów, takich jak np. testosteron lub estrogen, olejek waniliowy wpływa korzystnie na poziom libido, zaburzenia erekcji oraz impotencję.

Obniżenie ciśnienia krwi

Uspokajające działanie wanilii pozwala na obniżenie ciśnienia krwi, którego podwyższenie jest spowodowane nadmiernym stresem. W ten sposób polepszymy także jakość snu.

Zdj. główne: Jocelyn Morales/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 aplikacji treningowych, które warto zainstalować na swoim telefonie
5 aplikacji treningowych, które warto zainstalować na swoim telefonie
Chcesz ułatwić sobie treningi? Sprawdź 5 propozycji aplikacji treningowych, które Ci to umożliwią!
Makijaż na lato: jakie kosmetyki warto wybrać w gorące dni?
Makijaż na lato: jakie kosmetyki warto wybrać w gorące dni?
W tym artykule przedstawiamy, jakie kosmetyki warto wybrać na lato oraz jakich błędów unikać podczas aplikowania makijażu.
Peelingi chemiczne na twarz – jakie mają zalety?
Peelingi chemiczne na twarz – jakie mają zalety?
Peelingi chemiczne na twarz to popularna metoda pielęgnacji skóry, która polega na stosowaniu specjalnych preparatów chemicznych, które usuwają martwy naskórek i pobudzają proces odnowy skóry. Peelingi chemiczne mogą być wykonywane w gabinecie kosmetycznym lub w domu, w zależności od intensywności i rodzaju zabiegu. Jakie są zalety stosowania peelingów chemicznych na twarz?
Ostatnie wpisy