7 mitów na temat paznokci, w które wciąż wierzy wiele z nas

7 mitów na temat paznokci, w które wciąż wierzy wiele z nas

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Paznokcie pełnią funkcję ochronną, a piękna, zadbana płytka stanowi ozdobę dłoni. Aby paznokcie były zdrowe i mocne, warto zająć się ich kompleksową pielęgnacją. Na rynku znaleźć można wiele produktów, które wspomogą nasze działania. Zanim zaczniemy, warto jednak poznać kilka mitów dotyczących paznokci. Znacie któreś z nich? 

Obalamy mity na temat paznokci, czyli w co nie warto wierzyć

Oto mity, które już dawno nie powinny istnieć!

Infekcje paznokci – złoty środek

Dosyć powszechnym problemem są nawracające infekcje paznokci. W celu ich diagnozy warto zwrócić się do podologa, który oceni ich stan i znajdzie przyczynę. Stosowanie maści poleconych przez znajomych raczej nie przyniesie pożądanego skutku.

Wygląd paznokci a stan naszego zdrowie

Często przyjmuje się, że wygląd i ogólna kondycja paznokci świadczy o naszym zdrowiu. Paznokcie to organ, który jest mocno narażony na działanie czynników zewnętrznych, dlatego nie zawsze ich słaby stan świadczy o problemach ze zdrowiem. Jest masa chorób, która nie ma nic wspólnego z wyglądem płytki.

Żel lepszy niż akryl

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie utwardzić i upiększyć płytkę paznokcia. Na wielu z nich widnieje napis, że wykonane są z żelu utwardzanego promieniami UV, co sugeruje, że te wykonane z akrylu nie będą korzystne dla naszej płytki. Jak się okazuje, wszystkie produkty przeznaczone do stylizacji paznokci zawierają akryl. Składnik nie jest szkodliwy dla paznokci, znacznie bardziej należy uważać na zbyt intensywne piłowanie.

Niedobór witamin, a białe plamki na paznokciach

Jednym z największych mitów dotyczących paznokci, w które wierzy wielu z nas to białe plamki. Niegdyś uważano, że białe plamki to niedobór witamin, który od razu trzeba uzupełnić. Według najnowszych badań pojawiają się one zazwyczaj w wyniku mikrourazów po uderzeniu lub w wyniku nieprawidłowo wykonanego zabiegu. Mogą się one pojawić nawet 6 tygodni po zdarzeniu. Często przez ten czas zapominamy o przyczynie i pojawienie ich zrzucamy na niedobór witamin. Zdarza się również, że pojawienie się białych plamek może świadczyć o niedoborze minerałów typu potas. Wszystko zależy od tego, jak często goszczą one na naszych paznokciach.

Manicure i pedicure szkodzi płytce paznokcia

Ten popularny mit na szczęście odchodzi do lamusa. Paznokcie, na których znajduje się lakier, hybryda czy żel są dodatkowo chronione. Poza tym paznokcie zbudowane są z martwych komórek, którym kosmetyki są niestraszne. Jedynie w przypadku alergii na któryś ze składników wystąpić może zmiana, która faktycznie szkodzi płytce. Również nieprawidłowa aplikacja może zniszczyć paznokieć, dlatego warto korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które regularnie dezynfekują narzędzia. 

Sztuczne paznokcie na problemy z płytką

Osłabionej płytki nie należy przykrywać powłoką ze sztucznych paznokci. Wpływ różnych kosmetyków stosowanych podczas takiej stylizacji może je dodatkowo osłabić. Warto wówczas postawić np. na manicure japoński, który odżywi płytkę i nada jej zdrowy wygląd.

Daj odetchnąć paznokciom

Paznokcie z racji tego, że zbudowane są z martwych komórek, nie oddychają tlenem pozyskanym ze środowiska. Pobierają go z krwiobiegu, zatem stwierdzenie to nie ma sensu, możecie być spokojne o „oddech” waszych paznokci.

Mimo tego, że mamy łatwiejszy dostęp do wiedzy, po internecie krąży wiele zabawnych mitów dotyczących paznokci. Lepiej je obalić, zanim zrezygnujesz z rzeczy, które w ogóle im nie szkodzą.

Przeczytaj też: Jaki jest wpływ kolagenu na włosy, skórę oraz paznokcie?

Zdjęcie główne: Damir Spanic/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak interpretować i zrozumieć obrazy Siudmaka, Beksińskiego i Lubaszki?
Jak interpretować i zrozumieć obrazy Siudmaka, Beksińskiego i Lubaszki?
Zrozumienie i interpretacja obrazów Siudmaka, Beksińskiego i Lubaszki może na początku wydawać się skomplikowane. Nasz przewodnik pojawia jak odczytywać i interpretować te dzieła, rozumiejąc jednocześnie ich głębsze konteksty i podteksty.
Czy naturalne oleje mogą zastąpić kremy do twarzy?
Czy naturalne oleje mogą zastąpić kremy do twarzy?
Dowiedz się, jak naturalne oleje mogą wpływać na skórę twarzy, czy są skutecznym zamiennikiem dla tradycyjnych kremów do twarzy.
Hit sezonu: płaszcz pikowany damski. Jak nosić ten fason?
Hit sezonu: płaszcz pikowany damski. Jak nosić ten fason?
Sprawdź, z czym łączyć jedno z najmodniejszych okryć wierzchnich sezonu.
Tagi
Ostatnie wpisy