Zapobiega starzeniu się skóry i poprawia jej koloryt. Jakie jeszcze urodowe właściwości posiada dynia?

Zapobiega starzeniu się skóry i poprawia jej koloryt. Jakie jeszcze urodowe właściwości posiada dynia?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dynia gości nie tylko w kuchni, ale świetnie spełnia się również w kosmetyce, bowiem ma wiele właściwości, które korzystnie wpływają na urodę. Zapobiega starzeniu się skóry i poprawia jej koloryt. Jest bogata w witaminy i minerały. Jakie jeszcze ma właściwości?

Zanim zabierzecie się za przyrządzanie kremu czy puszystego ciasta z dynią w roli głównej, odłóżcie kawałek surowego warzywa na później. Dlaczego? Bo, gdy po ciężkim dniu znajdziecie chwilę dla siebie, będziecie mogły przygotować np. rewelacyjną maseczkę z miąższu dyni. Przygotowanie mikstury zajmie Wam chwilę, a efekty po nałożeniu jej na twarz będą oszałamiające. 

Nie tylko raj dla podniebienia, ale też regeneracja dla skóry

Dynia ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o korzystny wpływ na cerę. Jako jedno z nielicznych warzyw jest bogata w enzymy, które przyspieszają złuszczanie naskórka. Nazywana jest często ekologicznym i bezpiecznym dla skóry peelingiem enzymatycznym. Dynia jest też źródłem beta-karotenu (prowitaminy witaminy A), dzięki czemu zabezpiecza skórę przed skutkami promieni ultrafioletowych i poprawia jej koloryt. Dynia to również  bomba witaminy C oraz E, czyli bardzo mocnych antyoksydantów. Jakie mają one działanie? Zapobiegają starzeniu się skóry, poprawiają jej koloryt, pomagają w odbudowie komórek oraz chronią je przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego

Dynia upiększa, uszczęśliwia, leczy

Furorę w domowym spa robią maski z odżywczego miąższu dyni. Jak ją  przygotować? Potrzebujecie do tego pół szklanki papki dyniowej (najłatwiej miąższ zmiksować w blenderze), do której wbijamy jedno jajko, aby nasza maseczka nabrała odpowiedniej konsystencji. Możemy też dodać inne składniki. Jakie? To zależy od typu naszej cery. Gdy mamy cerę suchą, to do masy dyniowo-jajecznej możemy dodać łyżkę  miodu, który doskonale nawilży naszą skórę. Zaś octu jabłkowego wlewamy wtedy, gdy  nasza cera ma skłonności do przetłuszczania. Co ciekawe, ocet jabłkowy bywa stosowany jako remedium na łagodną postać trądziku. Gdy mamy natomiast typowo trądzikową cerę, to do maski z dyni możemy dodać pół łyżeczki cynamonu, który sprawdza się w walce z uciążliwym trądzikiem. A gdy nasza cera jest wrażliwa i skłonna do alergii, to w połączeniu z dynią ukojenie przyniesie jogurt naturalny. Przyrządzoną maskę nakładamy na twarz, szyję, a także dekolt i  zostawiamy na 15-20 minut. Po upływie tego czasu maseczkę zmywamy ciepłą wodą.

fot. Karolina Grabowska/ pexels.com

Jakie zdrowotne tajemnice kryje jeszcze dynia?

Jesień to sezon dyniowy. To warzywo sprawdza się nie tylko w kuchni. Olej z dyni, tłoczony na zimno działa leczniczo na ludzki organizm. Bardzo dobrze wpływa na układ pokarmowy, oddechowy i krwionośny. A olej z dyni zawarty w produktach kosmetycznych perfekcyjnie nawilża skórę, oczyszcza ją i rozświetla.

Dynie świetnie działa również na włosy. Dyniowa płukanka do włosów nadaje im puszystości i sprawia, że włosy stają się mocne i lśniące. Jak przygotować taką odżywczą płukankę z dyni? Oto łatwy przepis: 

Dynię (2 szklanki miąższu ze skórką) zalewamy wodą i odstawiamy na ok. 3-4 godziny. Po tym czasie gotujemy mieszankę na wolnym ogniu przez ok. 30-40 minut. Gdy mikstura wystygnie, płuczemy nią umyte wcześniej włosy. 

Dynia jest też chętnie stosowana do regenerujących kąpieli. Każda z nas może poczuć się jak królowa i zafundować sobie dyniową uelastyczniającą skórę kąpiel. Jak ją przygotować? Z dyni wybieramy cały miąższ i zalewamy litrem wody. Następnie gotujemy dynię na małym ogniu, aż zrobi się z niej papka. Gdy mikstura lekko przestygnie, dolewamy do niej 1 litr mleka. Tak przyrządzoną miksturę wlewamy do wanny z wodą. Kąpiel w ekstrakcie z  dyni powinna trwać około 20 minut. Podczas kąpieli masujemy skórę ciała np. szorstką rękawicą. Regenerująca kąpiel poprawia ukrwienie i dotlenia skórę.  

Przeczytajcie też: Dlaczego w okresie jesienno-zimowym warto suplementować witaminę D?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*