Dlaczego nastolatkom „często i gęsto” wypadają włosy i czy jest to powód do niepokoju?

Dlaczego nastolatkom „często i gęsto” wypadają włosy i czy jest to powód do niepokoju?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Burza hormonalna w okresie dojrzewania objawia się nie tylko wahaniami nastroju, wypryskami na skórze, ale też wypadaniem włosów. To jednak nie jest jedyna przyczyna takiego stanu. Wyjaśniamy!

Przyczyny wypadania włosów w wieku nastoletnim

Hormony

Wiek nastoletni to czas dojrzewania – niektórzy przechodzą go łagodnie, innym zaś szalejące hormony nastręczają problemów ze skórą i włosami, a także emocjami. 

Jeśli chodzi o działanie hormonów na włosy, to mogą one spowodować albo nadmiernie wypadanie, albo nadmiernie przetłuszczanie się. Duże znaczenie ma tutaj również podłoże genetyczne. Niekiedy nie jest nam po prostu pisane posiadanie bujnej czupryny i raczej nie możemy nic z tym zrobić.

Leki

Włosy mogą też wypadać przez antybiotykoterapię bądź zażywanie innych silnych leków. Przyczyną mogą też być źle dobrane leki hormonalne oraz, w przypadku kobiet, środki antykoncepcyjne.

Te specyfiki są przepisywane, by regulować gospodarkę hormonalną organizmu, ustabilizować cykl miesiączkowy lub zmniejszyć ból w trakcie okresu. Jako skutek uboczny mogą też pomóc pozbyć się problemów ze skórą.

Zła dieta

Tak jak w dorosłości, tak i w wieku nastoletnim nieprawidłowe odżywianie odbija się negatywnie między innymi na włosach i skórze. Złe nawyki żywieniowe – jedzenie w ciągłym biegu i o nieregularnych porach, produkty przetworzone czy słodycze – sprawiają, że organizm nie ma skąd czerpać niezbędnych składników odżywczych. Wypadanie włosów może też wystąpić w przypadku obsesyjnego czy nierozważnego odchudzania się.

Używki

Obok braku zbilansowanych posiłków znajduje się też stosowanie używek, a więc alkohol, papierosy czy kawa, które osoby w wieku dojrzewania również wykorzystują. 

Przykładowo uzależnienie od nikotyny odbija się negatywnie nie tylko na zdrowiu, ale też na wyglądzie zewnętrznym. Skóra jest niedotleniona, a jej mikrokrążenie zaburzone, cera żółknie. Włosy również stają się osłabione i zaczynają wypadać.

Stres

Ciągłe napięcie to przyczyna wielu problemów zdrowotnych, również tych związanych z włosami, a raczej z nadmiernym ich wypadaniem. Huśtawka hormonalna u nastolatków wiąże się z silnymi emocjami, na które są oni wyjątkowo podatni.

Sposoby walki z wypadaniem włosów

Po poznaniu przyczyny wypadania włosów w wieku dojrzewania, możemy przystąpić do ich likwidacji. Dokładna analiza jest tutaj naprawdę niezbędna.

Jeśli podłoże problemu jest na tle hormonalnym, wówczas musimy udać się albo do endokrynologa, albo do ginekologa i przeprowadzić odpowiednie badania. Wtedy będzie możliwe odpowiednie dobranie lekarstw (zazwyczaj w formie preparatów witaminowych), które nie zniwelują wypadania całkowicie, lecz zdecydowanie je spowolnią. Na całkowite pozbycie tego problemu trzeba poczekać, aż organizm dojrzeje.

Nie ma w tym nic szczególnego, jest to dość powszechny kłopot i o ile nie dochodzi do skrajnych przypadków łysiejących plam na głowie, to raczej nie ma powodu do obaw. Natomiast gdy coś nas zaalarmuje, wówczas warto wybrać się do trychologa, który oceni stan skóry głowy, włosów, postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

W przypadku źle zbilansowanej diety musimy też wykreślić z jadłospisu wspomniane już produkty przetworzone oraz słodycze, a także słone przekąski czy bardzo tłuste potrawy. Ich miejsce powinny zająć przede wszystkim warzywa i owoce. Właściwa dieta w połączeniu z chociażby umiarkowaną aktywnością fizyczną pomagają w szybszym uporaniu się z rozchwianymi hormonami.

Pamiętajmy również, że nadmierne wypadanie włosów możemy zafundować sobie na własne życzenie. Jak? Niewłaściwą koloryzacją i innymi zabiegami, które źle wpływają na stan nie tylko samych włosów, ale również skóry głowy.

Przeczytaj też: Ten podkład w sticku zamaskuje wszystkie niedoskonałości Twojej cery

Zdjęcie główne: SHOTPRIME STUDIO/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do tworzenia perfekcyjnych tatuaży? Poradnik dla początkujących i doświadczonych tatuatorów
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do tworzenia perfekcyjnych tatuaży? Poradnik dla początkujących i doświadczonych tatuatorów
Zdobądź praktyczne porady na temat wyboru akcesoriów do tworzenia tatuaży, które pomogą Ci stworzyć doskonałe prace, niezależnie od poziomu Twojego doświadczenia.
5 żywieniowych nawyków, które uszkadzają nasze jelita (a więc i urodę!)
5 żywieniowych nawyków, które uszkadzają nasze jelita (a więc i urodę!)
Nasze jelita oraz ich stan są odzwierciedleniem kondycji organizmu. Sprawdź, z jakich używek warto zrezygnować, a co należałoby wprowadzić do swojej diety.
Jak dobrze wybrać okulary korekcyjne – praktyczny poradnik
Jak dobrze wybrać okulary korekcyjne – praktyczny poradnik
Przez wybranie odpowiednich okularów korekcyjnych, możemy znacząco poprawić swój wzrok i komfort życia. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jak podejść do wyboru idealnej pary!
Ostatnie wpisy