5 żywieniowych nawyków, które uszkadzają nasze jelita (a więc i urodę!)

5 żywieniowych nawyków, które uszkadzają nasze jelita (a więc i urodę!)

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jelita są zwierciadłem naszego zdrowia. Najczęściej, kiedy pojawia się problem zdrowotny, odczujemy również ucisk w dole brzucha. To sygnał, że w naszym organizmie dzieją się niepokojące rzeczy. Można odczuwać również ból przy schylaniu się, czy kiedy się stresujemy. Są również inne czynniki, które wpływają negatywnie na zdrowie jelit. Oto niektóre z nich.

Co szkodzi jelitom?

Słodzone napoje i inne smakołyki

Cukier jest silnie uzależniającą substancją i na pewno każdy z nas przyzna się do podjadania słodkości w pracy lub w domu. Niestety cukier może bardzo uszkodzić nasze jelita – jest pożywką dla tzw. złych bakterii, w tym drożdży, czy grzybów. W dużych ilościach cukier może doprowadzić nawet do zapalenia jelit! Słodzisz aspartamem lub pijesz napoje z sukralozą? Niestety mamy dla Ciebie złą wiadomość – również one powodują rozwój złych bakterii, a w efekcie przysparzają nam gazów oraz wzdęć.

Alkohol

Niewinna lampka czerwonego wina do obiadu nie zaszkodzi, jednak nadmierne picie alkoholu znacznie zwiększa ryzyko powstania nowotworów przełyku, trzustki oraz żołądka. Nadmierne spożywanie napojów wyskokowych również doprowadza do powstania nowotworu jelita grubego. Dzieje się tak, ponieważ alkohol jest bardzo silną trucizną i potrafi szybko uszkodzić ścianki jelita. Ryzyko powstania nowotworu wzrasta nawet do 52%, jeśli wypijamy codziennie więcej niż 4 drinki.

Serwowanie na obiad krwistych steków

Czerwone mięso jest ciężkostrawne, dlatego krwiste steki mogą doprowadzić nas do nieprzyjemnych wzdęć i zaparć. Osoby, które często jedzą czerwone mięso, są aż o 20% bardziej narażone na powstanie nowotworu jelita grubego. Dobrą alternatywą zawsze będą ryby, chude mięso drobiowe (w tym indyk) oraz warzywa.

Ciężkostrawne potrawy smażone na tłuszczu

Tłuszcz sam w sobie nie jest negatywny dla naszego organizmu. Niestety smażenie na głębokim tłuszczu lub potrawy uznawane za ciężkostrawne mogą źle wpływać na jelita. Jeśli często dajesz się skusić na smażone potrawy, odczujesz po posiłku wzdęcia oraz ból w dole brzucha. Jelita nie radzą sobie z taką ilością tłuszczu do trawienia, dlatego jego nadmiar działa niekorzystnie na ich perystaltykę. 

Zastępowanie pieczywa pełnoziarnistego tym z białej mąki

Aby jelita mogły dobrze pracować, musisz jeść odpowiednią ilość błonnika. Jest on zawarty m.in. w pieczywie pełnoziarnistym, ale również w siemieniu lnianym. Biała mąka nie daje wielu wartości odżywczych. Często po takim pieczywie można odczuć wzdęcia i dyskomfort. Spora ilość produktów z białej mąki może doprowadzić nawet do rozszczelnienia się jelita. Wszystko przez zbyt dużą ilość glutenu w diecie. 

fot. Daria Shevtsova/ pexels.com

Jak dbać o jelita?

Jelita wymagają od nas specjalnej opieki oraz troski. Na pewno powinniśmy zadbać o odpowiednie odżywianie. Na jelita dobroczynnie działają:

  • kiszonki, w tym kiszone ogórki;
  • nabiał – maślanki, kefiry i jogurty naturalne;
  • produkty zbożowe, w tym chleb z siemieniem lnianym;
  • ryby i owoce morza.

Podziała też na nie bardzo dobrze dieta lekkostrawna, pełna warzyw oraz owoców, które zawierają błonnik. Aby zadbać o jelita, warto również piec potrawy w piekarniku parowym bądź gotować na parze.

Co jeszcze może szkodzić jelitom?

Mały „dymek” do kawy

W trakcie pracy w biurze wśród ludzi niestety dość często dajemy się skusić na „dymka”. Jeśli robimy to od święta, sytuacja nie jest dla nas groźna. Regularne palenie papierosów, nawet dwóch lub trzech sztuk dziennie, może znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. W „Journal of Clinical Oncology” w 2015 roku opublikowano badania, które dowodzą, że podczas palenia papierosów dochodzi do uszkodzenia ścian jelita. Konsekwencje niestety są opłakane: mamy aż o 30–50% więcej szans na zachorowanie na raka jelita grubego w momencie, kiedy nie odmawiamy sobie codziennego palenia papierosów.

Nadmierny stres

Na pewno kiedy czujesz stres, również towarzyszy Ci nieprzyjemny ucisk w dole brzucha. Niestety nadmierny niepokój może doprowadzić do uszkodzeń ścian jelita grubego. Stres działa negatywnie na nasze ciało, ale również przez niego znacznie gorzej wchłaniają się składniki odżywcze z pożywienia lub suplementów. Złe wchłanianie się składników odżywczych wpływa negatywnie na cały nasz organizm, dlatego zbyt długi stres wpływa na nas bardzo źle oraz odbija się na zdrowiu.

Antybiotyki

Na pewno każdy z nas choć raz musiał wziąć antybiotyk. Z jednej strony jest to często jedyny lek, który może pozbyć się stanu zapalnego, czy choroby wirusowej. Z drugiej strony antybiotyki bardzo często uszkadzają niezwykle cienką i delikatną ścianę jelita. Badania naukowców potwierdzają, że 7-dniowa terapia antybiotykami może znacznie zaburzać mikrobiotę jelitową. Uszkodzenia są widoczne jeszcze przez kolejne dwa lata! Naszym złym nawykiem podczas antybiotykoterapii jest zapominanie o zażywaniu osłonki. To preparaty priobiotyczne, które pozwalają na ochronę jelit przed uszkodzeniami. Dzięki swoim klinicznie potwierdzonym właściwościom fizykochemicznym mogą dotrzeć do miejsca docelowego i naprawić wyrządzone przez antybiotyk szkody.

Również bardzo złym nawykiem jest zbyt częste proszenie lekarza o antybiotyk. Przy bardzo ciężkich anginach jest on jedynym ratunkiem, zwłaszcza jeśli leki przeciwgorączkowe działają tylko na chwilę i czujemy się coraz gorzej. Zażywanie antybiotyku podczas przeziębienia nie ma sensu, a jedynie może nas mocno osłabić w późniejszym czasie. Podczas grypy wystarczy nam często jedynie wypoczynek, leki przeciwbólowe oraz przeciwwirusowe.

Przeczytaj też: Serwujemy przepis na chlebek bananowy Meghan Markle i podpowiadamy, dlaczego warto go jeść

Zdjęcie główne: Jordan Nix/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*