Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Swędząca skóra głowy może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj problem ten pojawia się przy złej pielęgnacji włosów, jednak niekiedy mogą to być pierwsze objawy choroby. Zapoznaj się ze źródłami dolegliwości i sposobem ich zwalczania!
Nieprawidłowa pielęgnacja
Jeżeli zauważysz u siebie problem swędzenia i pieczenia głowy, najpierw zwróć uwagę na stosowane kosmetyki oraz to czy w prawidłowy sposób ich używasz. Jeżeli niedokładnie spłukujesz szampon lub nakładasz odżywkę tuż przy skórze, może pojawić się problem swędzącej skóry głowy, wypadanie włosów i łupież. Niekiedy powodem swędzenia może być też zbyt silny kosmetyk z detergentem, który podrażnia naskórek lub wywołuje reakcję alergiczną. W takim przypadku najczęściej wystarczy zmiana szamponu. Pamiętaj, kosmetyki, które stosujesz do pielęgnacji włosów i skóry głowy, powinny być delikatne, bez SLS, SLeS i odpowiednio dobrane do typu włosów i skóry. Ważne jest też, aby dokładnie je spłukiwać oraz pamiętać, by nie nakładać maski powyżej linii ucha.
Problemy i choroby skórne
Innymi przyczynami swędzenia skóry głowy mogą być problemy dermatologiczne. Poniżej znajdziesz objawy i sposoby zwalczania niektórych z nich.
- Łupież – początkowo objawia się białymi płatkami złuszczonego naskórka. Taki łupież jest nazywany suchym. Jeżeli nie jest odpowiednio leczony, może przerodzić się w łupież tłusty, czyli łojotokowy. Charakteryzuje go świąd, ale również tłuste i żółte łuski, które tworzą strupy. Skutkiem zaniedbania łupieżu tłustego jest łysienie łojotokowe. Aby zwalczyć łupież suchy, wystarczy szampon przeciwłupieżowy. Jednak do walki z łupieżem łojotokowym potrzebne będą kosmetyki zwalczające drożdżaki, zawierające m.in. kwas salicylowy, siarczek selenu oraz pochodne imidazolowe.
- Grzybica – typowe dla tego problemu są owalne, łuszczące się zmiany skórne powodujące świąd z tyłu lub na czubku głowy. Grzybica może powodować też miejscowe łysienie, jednak po wyleczeniu włosy bez problemu odrastają. W razie wystąpienia niepokojących objawów konieczna będzie wizyta u dermatologa w celu określenia rodzaju grzyba odpowiedzialnego za zmiany skórne. W większości przypadków do leczenia stosuje się szampon zawierający ketokonazol.
- Zapalenie mieszków włosowych – oprócz swędzenia pojawia się też pieczenie oraz małe żółte krostki, z których zazwyczaj wyrasta włos. W celu doraźnego złagodzenia objawów warto zastosować szampon nawilżający. Aby nie pogarszać zmienionych chorobowo obszarów, należy unikać drapania, pocierania oraz substancji drażniących. Do całkowitego wyleczenia zapalenia mieszków włosowych konieczna będzie wizyta u dermatologa oraz odpowiednio dobrany antybiotyk do stosowania miejscowego.
- Łojotokowe zapalenie skóry – w tym przypadku pojawiają się rumieniowo-złuszczające zmiany, niekiedy pokryte kilkuwarstwową, tłustą łuską. Obok swędzenia chorzy zmagają się z pieczeniem, zaczerwienieniem w miejscu powstania ognisk oraz wypadaniem włosów. Jest to przewlekłe schorzenie dermatologiczne, które mimo leczenia lubi nawracać. W leczeniu najczęściej stosuje się preparaty miejscowe przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i keratolityczne lub szampon z cyklopiroksolaminą. Jeżeli terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, stosuje się też leczenie doustne.
- Atopowe zapalenie skóry głowy – uznawane jest za chorobę genetyczną. Objawy mogą pojawiać się raz na jakiś czas, z różnym nasileniem. U chorych pojawia się czerwona i swędząca skóra głowy z licznymi krostkami, które po zdrapaniu tworzą wykwity suche i wysiękowe. Choroba ta negatywnie wpływa na kondycję włosów, może powodować ich nadmierną utratę, a nawet przedwczesne łysienie. W leczeniu stosowane są różne specyfiki, które dobiera lekarz prowadzący. Oprócz leków ważna jest też codzienna pielęgnacja, która powinna opierać się na łagodnych preparatach nawilżających bez sztucznych dodatków, środków zapachowych i barwników
- Świerzb – charakteryzuje się mocnym świądem, który nasila się nocą. Na skórze głowy można zaobserwować cienkie czerwone linie. W przypadku chorób pasożytniczych stosuje się specjalne kremy i szampony dostępne w aptekach.
Zaburzenia hormonalne i choroby układowe
Zdarza się, że swędzenie skóry głowy jest objawem cukrzycy, niedoczynności tarczycy lub powikłań po ospie wietrznej i półpaścu. Niekiedy świąd skóry głowy może mieć też podłoże psychologiczne u osób cierpiących na nerwicę.
Podsumowanie
Swędząca skóra głowy może mieć różne przyczyny. Nie warto ignorować problemu. Niekiedy rozwiązanie może okazać się banalnie proste i będzie wystarczyć zmiana szamponu lub nawyków pielęgnacyjnych. Jednak czasem potrzebna będzie pomoc specjalisty.
Przeczytaj też: Szczotka czy grzebień? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze narzędzie do stylizacji włosów
Zdjęcie główne: HappyHaus/ stock.adobe.com