Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Sucha skóra powoduje dyskomfort, jest szorstka w dotyku i łatwo ją podrażnić. Co może być przyczyną suchej skóry i jaką zastosować pielęgnację, aby przywrócić jej równowagę? Dowiedz się, jak właściwie zadbać o skórę.
W przypadku suchej skóry gruczoły łojowe pracują wolniej, niż powinny, przez co jest ona pozbawiona naturalnego płaszcza ochronnego. Zwiększa to wrażliwość naskórka na działanie czynników zewnętrznych: słońca, mrozu, wiatru i zanieczyszczeń powietrza.
Sucha skóra jest przede wszystkim szorstka, popękana i ma rumieniowy odczyn. Może się też łuszczyć. Suchość skóry odczuwalna jest przez pieczenie, świąd i nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Sucha skóra jest napięta, matowa i widoczne są pod nią naczynia krwionośne.
Problem suchej skóry może pojawić się na całym ciele. Najczęściej występuje na twarzy, głowie, kolanach, łokciach, stopach i dłoniach. Szczególnie problematyczna jest sucha skóra twarzy, która jest zaczerwieniona, piecze i narażona jest na uszkodzenia.
Przyczyn suchej jest bardzo wiele. Są to zarówno względy genetyczne, jak i błędy pielęgnacji. Przesuszenie skóry pojawia się również z wiekiem, szczególnie u kobiet. Na złą kondycję skóry wpływają także czynniki zewnętrzne, na przykład w postaci ekspozycji na zimne i gorące powietrze oraz promienie słoneczne.
Najczęściej sucha skóra pojawia się w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji: stosowania nieodpowiednich kosmetyków i kąpieli w zbyt gorącej wodzie.
Suchości skóry sprzyja niestety klimatyzacja oraz ogrzewanie kaloryferami. W takich sytuacjach wilgotność powietrza jest niższa o około 45%. Skóra bardzo szybko zaczyna być przesuszona, szorstka i zaczyna się łuszczyć.
Sucha skóra może być też objawem chorób takich jak: cukrzyca oraz schorzenia tarczycy. Skóra może być wtedy bardzo przesuszona i ciemnieje, a nawet pęka. Wymaga wtedy szczególnie intensywnej pielęgnacji.
Częstym powodem problemów z suchą skórą jest Atopowe Zapalenie Skóry, które dotyka już nawet niemowlęta. Schorzenie może powodować duże przesuszenie skóry i towarzyszący mu dyskomfort.
Ważnym powodem występowania problemów z suchą skórą jest nieprawidłowe nawodnienie organizmu. Objawami, na które trzeba zwrócić uwagę, są spierzchnięte usta oraz ciemna i zmęczona skóra pod oczami.
Suchość skóry to sygnał, że organizmowi może brakować określonych składników odżywczych, takich jak białko, węglowodany, lipidy i witaminy. Powodem jest niewłaściwe odżywianie.
W przypadku dużych problemów z suchą skórą trzeba zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą w owoce, witaminy oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Nie można zapominać o piciu codziennie odpowiedniej ilości wody.
Składniki odżywcze należy dostarczać także w odpowiednio dobranych kosmetykach, które pomogą odbudować barierę ochronną naskórka. Będą się one różnić w zależności od przeznaczenia. Inny skład będą miały kremy i odżywki do ciała, a inny kremy do twarzy.
Nawilżanie skóry niezbędne jest w przypadku suchej skóry, w której nie doszło do utraty warstwy lipidowej i uszkodzenia naskórka. Kosmetyki do nawilżania zawierają składniki wiążące wodę w głębszych warstwach naskórka, na przykład w serum z kwasem hialuronowym.
W przypadku, gdy skóra jest bardzo sucha, uszkodzona, zrogowaciała i zwykłe kremy nawilżające nie przynoszą odpowiednich rezultatów, konieczne jest zastosowanie kosmetyków, które jednocześnie nawilżają i natłuszczają.
Grafika: www.freepik.com