Trądzik a słońce – o czym należy pamiętać?

Trądzik a słońce – o czym należy pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trądzik to problem, z jakim zmaga się coraz większa liczba osób. Kiedyś uważano, że dotyczy on jedynie nastolatków. Dziś wiadomo, że z trądzikiem zmagają się osoby młode, ale również dojrzałe. Jednym ze znanych mitów dotyczących tego problemu jest to, że słońce leczy trądzik. 

Czy tak dzieje się naprawdę? Odpowiedź na to pytanie oraz wyjaśnienie istotnych kwestii związanych z wpływem promieni słonecznych na zmiany trądzikowe znajdziesz w tym artykule. 

Słońce i trądzik – czy to dobry pomysł?

Kiedy opalisz skórę trądzikową, możesz mieć wrażenie, że jej stan jest lepszy, niż był przed ekspozycją na słońce. Dzieje się tak, ponieważ słońce chwilowo wysuszy zaskórniki i wyrówna koloryt skóry. Niestety, po opalaniu nasza skóra zaczyna wytwarzać zdecydowanie więcej sebum. Takie środowisko jest idealne do rozwoju bakterii, co z kolei wzmacnia trądzik. Ponadto promieniowanie UV sprawia, że pogrubia się warstwa rogowa naskórka i pojawiają się zaskórniki.

Ekspozycja skóry trądzikowej na słońce nie jest więc najlepszym pomysłem. Wręcz przeciwnie – w lato zwykle u osób zmagających się z tym problemem pogarsza się on. Wszystko za sprawą właśnie zwiększonej ilości łoju wydzielanego przez skórę. 

Jak chronić skórę przed słońcem?

Latem najważniejsza jest ochrona cery przed słońcem. To szczególnie istotne, jeżeli zmagasz się z trądzikiem. Podczas upałów staraj się szukać cienia i korzystać z niego, zwłaszcza w godzinach 10–16. To wtedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. Promienie słoneczne przenikają przez powierzchnię wody oraz okna, więc nie zapominaj o ochronie podczas pływania i przebywania w pomieszczeniach.

Nie zapominaj o nakryciu głowy latem. Nie dość, że chroni ono twoją głowę przed udarem słonecznym, to daje cień padający na twarz. W efekcie cera również jest chroniona. 

Krem z filtrem jest konieczny!

Dermatolodzy i kosmetolodzy są zgodni – używanie kremu z filtrem na twarz przez cały rok jest niezbędne do zachowania zdrowej i pięknej skóry. Najlepiej wybrać krem SPF 50, ponieważ on zapewnia najskuteczniejszą ochronę przed promieniowaniem UV. Zadbaj o to szczególnie wtedy, kiedy zmagasz się z trądzikiem. Taki krem nakładaj codziennie rano w ilości odpowiadającej twoim dwóm palcom (nałóż produkt na całą długość dwóch palców, a następnie przełóż na twarz). Jeżeli zauważysz, że mocno się spociłaś lub miałaś kontakt z wodą, to powinnaś dołożyć kremu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kremu z filtrem?

Wybierając się do drogerii lub apteki w celu zakupu kremu SPF 50 należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Ważne jest, aby produkt odpowiednio się wchłaniał i nie pozostawiał białego filmu na twarzy. Kremy mogą mieć również intensywny zapach – jeżeli tego nie lubisz, to wybierz ten bezzapachowy. Nie zapominaj również o konsystencji kremu – różne produkty mogą być bardziej płynne lub treściwe.

Zdj. główne: Thomas Kinto/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
H&M Conscious Exclusive AW20, czyli jak stworzyć piękną kolekcję ze śmieci
H&M Conscious Exclusive AW20, czyli jak stworzyć piękną kolekcję ze śmieci
Poznaj ekologiczną kolekcję H&M Conscious Exclusive w całości stworzoną z odpadów i śmieci,
Czy herbata wspomaga serce??
Czy herbata wspomaga serce??
Każdy z nas ma swoje preferencje żywieniowe i nie tylko. Ludzi możemy podzielić na zwolenników kawy oraz na tych, którzy preferują herbatę
Jak dbać o suchą skórę?
Jak dbać o suchą skórę?
Sucha skóra to problem, z którym boryka się wiele osób. Jak zatem zadbać o swoją cerę, aby prezentowała się kwitnąco?
Ostatnie wpisy