4 sposoby, by być bardziej świadomym ekologicznie konsumentem

4 sposoby, by być bardziej świadomym ekologicznie konsumentem

InspiracjeStyl
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach ekologia, zwłaszcza ta w branży modowej, jest niezwykle ważna i wciąż zyskuje na popularności. W końcu troska o środowisko równa się trosce o zdrowie. A co zrobić, aby być bardziej świadomym ekologicznie konsumentem? Poznaj 4 sposoby na bycie ekokonsumentem!

By nasza świadomość ekologiczna wzrosła, trzeba poznać kilka faktów i nie być ekoignorantem. Powszechnie wiadomo, że zachowania konsumentów i industrializacja mają duży wpływ na środowisko. My – jako konsumenci – odpowiadamy zarówno za obecny, jak i przyszły stan naszej planety. Możemy pomyśleć, że nasze małe, indywidualne działania nie będą miały natychmiastowego ani większego wpływu na środowisko, ale wszyscy musimy od czegoś zacząć. Pierwsze kroki zapoczątkowują ruch w kierunku ulepszania naszej planety, a jeśli wszyscy będą współpracować, rezultaty mogą przyjść znacznie szybciej. Dlatego powinniśmy podnosić swoją świadomość ekologiczną jako konsumenci. Jak? Poznaj sposoby na osiągnięcie bardziej ekologicznego stylu życia poprzez modę – od marek, które kupujemy, po sposób w jaki nosimy ubrania.

1. Zwracaj uwagę na to, co kupujesz!

Przemysł modowy jest odpowiedzialny za olbrzymie ilości światowej emisji dwutlenku węgla i marnotrawionej wody, dlatego ważne jest, aby kupować marki, które wykorzystują bardziej zrównoważony łańcuch dostaw – takie jak np. tradycyjna włoska marka odzieży wierzchniej Herno.

Od 2016 roku firma Herno zainwestowała w maszyny, tkaniny i techniki barwienia, żeby bardziej ekologicznie produkować swoje towary. Nowa kolekcja tej marki obejmuje zielone materiały, takie jak Fast5Degradable, nylon wykonany z przędzy poliamidowej 6.6 Amni Soul Eco, która została stworzona przy użyciu pełnego procesu degradacji trwającej tylko pięć lat w porównaniu do 50 lat zwykłego nylonu.

2. Postaw na wygodne ekoobuwie i ekoodzież! I daj się ponieść stopom, a nie mechanicznym koniom!

Aktywny tryb życia może znacznie poprawić Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Podróż samochodem lub pociągiem może być wygodniejszą opcją, ale jeśli możesz, rozważ piesze wycieczki do kawiarni lub sklepu spożywczego – wszystko, czego potrzebujesz, to wygodna para obuwia i odpowiednia odzież wierzchnia, która zapewni Ci ciepło i suchość. Jeśli masz stresujący dzień, zrób sobie przerwę od smartfona i doceń otoczenie – nawet jeśli jest to zaledwie dziesięć minut spaceru po okolicy. Bycie eko i dbanie o środowisko stają się coraz bardziej popularnym stylem życia. A jednym z jego wyznaczników jest moda na wegańskie obuwie. Pamiętaj, że przy ograniczaniu produktów skórzanych znacznie zmniejsza się popyt na artykuły pochodzenia zwierzęcego.

3. Postaw na dodatkowe części ekologicznej garderoby, zamiast zużywać dodatkową energię na grzanie!

Czy grzejnik w Twoim mieszkaniu naprawdę musi być cały czas odkręcony na maksimum? Czasami noszenie dodatkowej warstwy lub ciepłego płaszcza może pomóc nam zachować wygodę bez zużywania nadprogramowej energii z naszych systemów grzewczych. Warto więc zainwestować w odzież wierzchnią, którą można również nosić wewnątrz. Na przykład kolekcja Herno’s Globe obejmuje wiele fasonów, które nadają się do noszenia w pomieszczeniach – jak kurtki bomberki i peleryny – i zapewniają jednocześnie ciepło i styl. W dodatku są w 100 procentach wykonane z ekologicznych materiałów.

4. Kupuj mniej odzieży, ale lepszej jakości!

Wreszcie, jeśli chodzi o nawyki zakupowe, stawianie na pierwszym miejscu wytrzymałych ubrań premium zamiast tanich trendów jest naprawdę najbardziej rozsądną opcją. Kupowanie mniej – ale lepiej – powinno być czymś, co naprawdę warto rozważyć, podczas inwestowania w swoją garderobę. Naprawdę sądzisz, że oszczędzasz, kupując więcej, ale po niższej cenie? Nic bardziej mylnego! W dodatku narażasz planetę, bo nie masz pewności co do jakości zakupionych przez siebie materiałów, nie wiesz, w jakim procesie powstały, a na pewno nie są ekologiczne. Kupując dobry jakościowo produkt ze sprawdzonego źródła, stawiasz na zrównoważoną modę, która będzie służyła przez lata.

Przeczytaj też: H&M Conscious Exclusive AW20, czyli jak stworzyć piękną kolekcję ze śmieci

Zdjęcie główne: terovesalainen/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Olej arganowy – jak go wykorzystać w domowej pielęgnacji?
Olej arganowy – jak go wykorzystać w domowej pielęgnacji?
Zastanawiacie się jak wykorzystać olej arganowy w domowej pielęgnacji? Sprawdźcie nasze propozycje.
Serum do twarzy – jak stosować, jakie wybrać?
Serum do twarzy – jak stosować, jakie wybrać?
Co to za kosmetyk, jak znaleźć jego najlepszy rodzaj, a przede wszystkim – kiedy i jak go stosować?
Wyciskacie pryszcze? Konsekwencje tego mogą być groźne nie tylko dla urody, ale i zdrowia
Wyciskacie pryszcze? Konsekwencje tego mogą być groźne nie tylko dla urody, ale i zdrowia
Jakie mogą być konsekwencje wyciskania pryszczy? Znacznie groźniejsze, niż mogłoby się nam wszystkim wydawać.
Tagi
Ostatnie wpisy