Pory – czym są i jak zmniejszyć ich widoczność?

Pory – czym są i jak zmniejszyć ich widoczność?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy pojawiają się na skórze, od razu traci ona na atrakcyjności. Rozszerzone pory wyglądają nieestetycznie. Jak się ich pozbyć?

Nasz skóra, zwłaszcza twarzy, jest narażona na różne szkodliwe czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. To, co się na niej pojawia, jest odzwierciedleniem naszego ogólnego stanu zdrowia. Bywają jednak i takie sytuacje, gdy wszelkie niedoskonałości skórne wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji cery. Dość uciążliwym problemem są rozszerzone pory, z którymi wiele kobiet nie wie, jak sobie poradzić. 

Czym są pory?

Marzysz o gładkiej i promiennej cerze, ale masz problem z rozszerzonymi porami? Czym one właściwie są? Pory to maleńkie otwory na skórze, czyli widoczne na cerze ujścia mieszków włosowych. Występowanie rozszerzonych porów wiąże się często z nadmiernym łojotokiem skórnym – im więcej sebum produkuje nasza skóra, tym pory są bardziej widoczne. 

Problem z rozszerzonymi porami mają najczęściej osoby z cerą tłustą, trądzikową, skłonną do niedoskonałości. Wiele z nas (najczęściej nieświadomie) doprowadza do zatykania porów i w efekcie ich namnożenia i rozszerzenia. Z jakich działań to wynika? Niewybaczalnym dla pań grzechem kosmetycznym jest niezmywanie makijażu lub jego resztek przed położeniem się spać. To właśnie resztki kosmetyków gromadzą się w porach i je zatykają, wywołując przy tym nadmierny łojotok skórny. Dlatego, jeśli nie chcemy przysporzyć naszej buzi problemów skórnych, zadbajmy o jej dokładne oczyszczenie.

Nie wystarczy samo zmycie makijażu. Odżywienie i nawilżenie cery są również bardzo ważne. Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Powinniśmy stosować naturalne kosmetyki, bez silikonów i parabenów oraz alkoholi, które podrażniają i wysuszają skórę. W składzie produktów kosmetycznych powinny znajdować się np. naturalne wyciągi z ziół i kompleks witamin (zwłaszcza odżywczo-nawilżających). Pory mogą być bardziej widoczne wraz z wiekiem, ponieważ jędrność skóry wtedy się zmniejsza. Wpływ na ich widoczność mają też zaburzenia hormonalne i używki (zwłaszcza papierosy).

Jak zmniejszyć rozszerzone pory?

Jeśli już nabawimy się zatkanych i rozszerzonych porów, to w jaki sposób zmniejszyć ich widoczność? I jak zniwelować nadmierne wydzielanie przez skórę łoju?

Nie da się pozbyć porów na twarzy, można za to zmniejszyć ich widoczność. Podstawą, jak już wspomnieliśmy, jest dokładna i odpowiednio dobrana do naszego rodzaju cery pielęgnacja. Powinniśmy oczyszczać cerę rano i wieczorem i zawsze pamiętać o wieczornym demakijażu. Twarz najlepiej myć chłodną wodą, ponieważ nieco skurczy ona rozszerzone pory. 

Istotną kwestią jest także (niezależnie od pory roku) stosowanie kremów nawilżających z wysokim filtrem, które chronią cerę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych: wiatrem, promieniami słonecznymi i smogiem.

Możesz też kupić w aptece lub drogerii kremy ściągające pory. Takie produkty zawierają w składzie kwasy AHA i retinol, czyli substancje odpowiedzialne za ściąganie porów.

Zdjęcie główne: Sam Lion/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrze dobrać fason i kolor obuwia do stylizacji – poradnik dla kobiet
Jak dobrze dobrać fason i kolor obuwia do stylizacji – poradnik dla kobiet
Czy wiesz, jak dobrze dobrać kolor i fason butów do stroju? Poradnik ten pomoże Ci w perfekcyjnym skomponowaniu stylizacji. Odkryj, jakie obuwie będzie pasować do Twojego stylu i osobowości.
Fryzura typu mullet znowu w modzie – wszystko dzięki Kristen Stewart! Sprawdź, komu będzie pasować!
Fryzura typu mullet znowu w modzie – wszystko dzięki Kristen Stewart! Sprawdź, komu będzie pasować!
Kristen Stewart dyktuje trendy! Zobacz, czy jej fryzura będzie dla Ciebie odpowiednia!
Witamina C w kosmetykach cieszy się ogromną popularnością. Istnieje jednak jeden składnik, z którym nie wolno jej łączyć
Witamina C w kosmetykach cieszy się ogromną popularnością. Istnieje jednak jeden składnik, z którym nie wolno jej łączyć
Wiesz, o czym mowa?
Ostatnie wpisy