5 substancji w kosmetykach, które najczęściej odpowiadają za uczulenia

5 substancji w kosmetykach, które najczęściej odpowiadają za uczulenia

PielęgnacjaUroda
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kosmetyki często uczulają. Powodem tego są substancje w nich zawarte. Na jakie warto uważać, by uniknąć alergii?

Jeśli po zastosowaniu jakiegoś kosmetyku na skórze pojawia się zaczerwienie, pieczenie, krostki czy świąd – to znak, że produkt nas uczulił. Okazuje się, że jest wiele substancji, które zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, szczególnie u osób, których skóra jest skłonna do podrażnień. Dlatego zawsze warto czytać skład kupowanych produktów i rezygnować z wyboru tych, które zawierają takie składniki. 

1. Alkohol etylowy i kwasy owocowe (AHA)

Jednymi ze składników, które częściej powodują reakcje alergiczne, są alkohol etylowy oraz kwasy owocowe, które oznaczane są w składzie zazwyczaj skrótem AHA. 

Alkohol podrażnia skórę, wysusza ją i często przyczynia się do pojawienia uczulenia w postaci zaczerwienień czy krostek. 

2. Substancje zapachowe

Reakcje alergiczne są wielokrotnie wywoływane przez substancje zapachowe. Badania wskazują, że mogą one uczulać nawet 16% konsumentów. Zazwyczaj alergia objawia się uporczywym świądem i pokrzywką, której towarzyszy zaczerwienienie. W kosmetykach, po które sięgamy każdego dnia, można znaleźć od 100 do 300 różnego rodzaju substancji zapachowych. Są nie tylko w wodach toaletowych, perfumach i dezodorantach, ale też w płynach do kąpieli, prysznicach, szamponach, płynach do płukania jamy ustnej, pastach do zębów, kremach czy pomadkach.

Substancje zapachowe, które najczęściej uczulają, to: izoeugenol, aldehyd cynamonowy, hydroksycytronellal, eugenol, geraniol czy absolut mchu dębowego.

3. Olejki eteryczne

Pozyskiwane z roślin olejki eteryczne także często podrażniają skórę. Najczęściej alergię powodują olejki: miętowy, cynamonowy, cytrynowy, pimentowy, tymiankowy, lebiodkowy oraz cytronelowy. 

Warto jednak pamiętać, że są olejki, które zmniejszają podrażnienia, jak np. olejek różany, rumiankowy czy migdałowy.

4. Środki konserwujące

Środki konserwujące, czyli konserwanty, znajdziemy w wielu kosmetykach, a są to najsilniejsze substancje uczulające. Producenci stosują je, by przedłużyć termin przydatności produktu, dzięki nim nie rozwijają się w nich drobnoustroje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Niestety ich chemiczne działanie może podrażniać szczególnie wrażliwą skórę. Najsilniejsze i zarazem najbardziej problematyczne dla alergików są: etylenodiamina, estry kwasu ρ-hydroksybenzoesowego, triclosan oraz mertiolat. Część z tych konserwantów już została wycofana i nie stosuje się (a przynajmniej nie powinno) ich w kosmetykach. W balsamach czy kremach najczęściej znajdziemy parabeny, te są mniej chemiczne, jednak i one mogą wywoływać podrażnienia.

5. Barwniki

Wśród silnie uczulających składników nie sposób nie wspomnieć o barwnikach. To właśnie z tego powodu kosmetyki o intensywnych barwach, silnie napigmentowane, powodują reakcje alergiczne. Wszystko dlatego, że używa się do nich silnych związków chemicznych.

Zdj. główne: Chris Jarvis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Miód Manuka. Co dobrego dla naszej skóry kryje się pod tą nazwą?
Miód Manuka. Co dobrego dla naszej skóry kryje się pod tą nazwą?
Już tysiące lat temu Kleopatra, znana między innymi ze swojej niezwykłej urody, zażywała kąpieli w kozim mleku i miodzie.
4 sposoby, by być bardziej świadomym ekologicznie konsumentem
4 sposoby, by być bardziej świadomym ekologicznie konsumentem
Czy wiesz, co zrobić, aby być bardziej świadomym ekologicznie konsumentem? Poznaj 4 sposoby na bycie eko! Zacznij od tego, co nosisz, zrównoważona moda to nasza przyszłość!
Peelingi chemiczne na twarz – jakie mają zalety?
Peelingi chemiczne na twarz – jakie mają zalety?
Peelingi chemiczne na twarz to popularna metoda pielęgnacji skóry, która polega na stosowaniu specjalnych preparatów chemicznych, które usuwają martwy naskórek i pobudzają proces odnowy skóry. Peelingi chemiczne mogą być wykonywane w gabinecie kosmetycznym lub w domu, w zależności od intensywności i rodzaju zabiegu. Jakie są zalety stosowania peelingów chemicznych na twarz?
Ostatnie wpisy