Olej arganowy – jak go wykorzystać w domowej pielęgnacji?

Olej arganowy – jak go wykorzystać w domowej pielęgnacji?

PielęgnacjaUroda
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób doceniana naturalne kosmetyki, które mają doskonały wpływ na kondycję naszej skóry czy włosów. Sprawdzamy, jak wykorzystać olej arganowy i czego się po nim spodziewać!

Mówi się o nim „eliksir młodości” lub „płynne złoto z Maroka” – chodzi rzecz jasna o olej arganowy, który od wieków znany jest ze swoich drogocennych właściwości. Ma bardzo szerokie zastosowanie – spotykamy go w kuchni, medycynie i rzecz jasna w kosmetyce. Zalety jego stosowania można wymieniać naprawdę długo, dlatego warto wiedzieć jak wykorzystać olej arganowy w domowej pielęgnacji. 

Olej arganowy – co to jest?

Olej arganowy jest jednym z najtrudniejszych do pozyskiwania olejów. Wytwarza się go w południowo-zachodniej części Maroka z drzewa arganowego. Proces jego wyciskania przebiega ręcznie, dlatego jest bardzo czaso- i pracochłonny. Olej arganowy dzieli się na spożywczy robiony z prażonych nasion drzewa i kosmetyczny – z nasion, które nie były prażone. Ten pierwszy jest dużo ciemniejszy i ma orzechowy posmak, z kolei olej kosmetyczny wyróżnia się lekko kwaśną wonią. 

fot. LARGANIER/ pixabay.com

Niezwykłe właściwości „płynnego złota z Maroka”

Olej arganowy jest tak uwielbiany na całym świecie ze względu na swoje właściwości. Jest bowiem bardzo bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E, związki fenolowe, karotenoidy itp. Produkt ten zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób – takich jak miażdżyca czy zakrzepica. Działa także przeciwzapalnie. Ma też niesamowity wpływ na kondycję naszej skóry – przeciwdziała jej starzeniu się, sprawia, że zmarszczki stają się zauważalnie wygładzone. Oprócz tego produkt ten chroni cerę, m.in. przed wysokimi temperaturami czy wiatrem. Mogą po niego sięgać osoby o cerze wrażliwej, ze skłonnością do alergii a nawet z łuszczycą czy egzemą. Jest także bardzo pomocny w walce z trądzikiem, rozstępami i zmniejsza widoczność blizn pooperacyjnych. 

Olej arganowy warto stosować także na włosy, chcąc je wzmocnić i wygładzić. Polecany jest też osobom mającym rozdwojone końcówki, których kosmyki wymagają natychmiastowego odżywienia. Pomaga też zwalczyć łupież.

Olej arganowy na twarz – domowe maseczki

Warto robić maseczki na twarz z olejem arganowym. Szczególnie wtedy, gdy cera jest podrażniona, odwodniona i przesuszona, bowiem taki zabieg pozwoli na odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Sprawdzi się też zimową porą, gdzie w wyniku bardzo niskich temperatur często dochodzi do podrażnień i zaczerwienień. Jako że olej arganowy to „olej młodości” regularnie wykonywane  maseczki z tym właśnie składnikiem powinny stosować osoby chcące nieco zatrzymać czas.

Aby przygotować odżywczą maskę, potrzebujemy: 3-4 łyżki oleju arganowego, około pół szklanki lekko ciepłej wody, 4 łyżki płatków owsianych, 1,5 łyżki miodu i pół dojrzałego awokado. Płatki zalewamy wodą i zostawiamy, aż zmiękną i staną się klejące. Następnie dodajemy rozgniecione awokado, olej i miód. Wszystko dokładnie mieszamy. Powstałą papkę nakładamy na twarz (uprzednio dokładnie oczyszczoną) i dekolt i zostawiamy na 20-25 min. Następnie dokładnie zmywamy letnią wodą. Taki zabieg warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu.  

Inną propozycją jest maseczka z olejem arganowym i jogurtem. By ją przyrządzić potrzebne będą: 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego, łyżeczka soku z cytryny i 2 łyżki oleju arganowego. Całość mieszamy i nakładamy na twarz na pół godziny. Potem dokładnie zmywamy.

Warto też wiedzieć, że można także kilka razy w tygodniu wmasowywać w skórę twarzy parę kropel oleju bez żadnych dodatków. 

fot. cottonbro/ pexels.com

Olej arganowy na włosy – domowe mikstury

Olej arganowy warto też stosować na włosy. Można robić tradycyjne olejowanie –  wystarczy nalać trochę oleju na dłonie i delikatnie wcierać w końcówki oraz w skórę głowy. Potem spryskujemy wodą i zostawiamy na kilkanaście minut. Następnie dokładnie myjemy włosy. 

Można też wykonać domowe maseczki na włosy z użyciem oleju arganowego. Potrzebne nam będzie żółtko, 2 łyżki oleju i łyżka miodu. Żółtka ucieramy z olejem, dodajemy miód i dokładnie mieszamy. Całość nakładamy na całej długości (zwilżonych wcześniej) włosów. Nakładamy ręcznik lub czepek foliowy. Zmywamy po około godzinie lub dwóch, jeśli nasze włosy są bardzo zniszczone. 

Maseczkę można też wykonać z kilku kropel oleju arganowego, kilku kropel olejku rycynowego, żółtka i około 2 łyżek ulubionej odżywki. Całość dokładnie mieszamy i nakładamy na wilgotne kosmyki. Przykrywamy czepkiem lub ręcznikiem i trzymamy około 2 godzin, potem dokładnie zmywamy. Taki zabieg warto wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. 

Trzeba pamiętać, by po zastosowaniu masek z olejami dokładnie umyć włosy szamponem, by po wysuszeniu nie były tłuste.

Przeczytajcie też: Jest ekologiczny, bezpieczny dla skóry głowy i wystarcza na 50 myć. Dowiedzcie się więcej o szamponie w kostce

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Masz problem z zasypianiem? Przedstawiamy 5 sposobów, które mogą Ci ułatwić ten proces
Masz problem z zasypianiem? Przedstawiamy 5 sposobów, które mogą Ci ułatwić ten proces
Źle sypiasz, budzisz się w nocy, rano jesteś zmęczona? To może wynikać z kilku powodów. Dowiedz się, czego nie robić przed snem, by móc szybciej zasnąć i lepiej spać.
3 urodowe właściwości truskawek
3 urodowe właściwości truskawek
Truskawka nie bez powodu uważana jest za superowoc – wpływa ona pozytywnie naszą cerę, włosy i zdrowie. Sprawdź, jak samemu przygotować kosmetyki z truskawek.
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Coraz częściej słyszy się o chorobie zwanej zespołem cieśni nadgarstka. Z czym ta się wiąże, jak jej uniknąć oraz jakie są pierwsze objawy choroby? Dowiedz się, jak najwięcej, aby w razie problemów szybko zacząć działać. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka nie tylko przyczynia się do bólu, lecz także do niepełnosprawności dłoni.
Ostatnie wpisy