7 dietetycznych mitów, w które być może wciąż wierzysz

7 dietetycznych mitów, w które być może wciąż wierzysz

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sądzisz, że o zdrowym żywieniu wiesz naprawdę wiele, ale wciąż nie udaje Ci się zrzucić nadprogramowych kilogramów? Być może stałaś się ofiarą dietetycznych mitów. Sprawdź najpopularniejsze z nich – wierzysz w nie? To czas przestać!

Dietetyczne mity – przynoszą wiele szkody

Szczególnie w dobie ogólnodostępnego Internetu łatwo wpaść w pułapki nieprawdziwych informacji. Dietetyka jest tą dziedziną, w której wciąż funkcjonuje ich wiele. Marzące o lepszej sylwetce osoby są w stanie uwierzyć w rzeczy, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Poznaj dietetyczne mity, żeby nie wpaść w ich pułapkę.

Owoce można jeść tylko do godz. 18.00

Unikasz jedzenia owoców wieczorem, ponieważ wydaje Ci się, że to szkodliwe? Boisz się, że od tego przytyjesz? Nic bardziej mylnego. Twoje ulubione owoce są pełne witamin, których potrzebujesz do codziennego funkcjonowania. Pora dnia, gdy je spożywamy, nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli wieczorem masz ochotę na jabłko czy banana – śmiało! Jeżeli nie spowodują one nadwyżki kalorycznej, nie przytyjesz od nich. 

Ziemniaki tuczą

Dlaczego wciąż tak wiele osób, które przechodzą na dietę, jako jedne z pierwszych odstawia… ziemniaki? Nie mamy pojęcia, ponieważ nie są one wysokokaloryczne, a do tego zawierają cenne składniki: witaminę C, potas czy wapń. Jeżeli uważasz, że ziemniaki są winowajcami Twoich dodatkowych kilogramów, prawdopodobnie spożywałaś je np. z tłustym sosem.

Nie schudniesz, jeśli nie odstawisz glutenu i laktozy

Jeżeli dietetyk każe Ci odstawić gluten i laktozę, żeby schudnąć, to najlepiej zrobisz, zmieniając dietetyka. Jeżeli nie masz stwierdzonej nietolerancji na te składniki, nie ma powodu, aby z nich rezygnować.

Głodówka to dobry sposób, aby zrzucić zbędne kilogramy

Sądzisz, że, stosując głodówkę, schudniesz? No jasne, pewnie tak będzie. Nikt nie mówi jednak o tym, że utracone w ten sposób kilogramy bardzo szybko do Ciebie wrócą, być może nawet z nadwyżką, a tego na pewno nie chcesz. Trzymaj się deficytu kalorycznego i dobrze zbilansowanej diety. To przyniesie Ci efekty, o jakich marzysz. Głodówka może Cię od nich jedynie oddalić!

Produkty light nie tuczą

Chociaż produkty oznaczone jako light rzeczywiście zawierają mniej kalorii, to jednak w dalszym ciągu je zawierają. Dlatego nie możesz ulegać złudzeniu, że należy je jeść bez zastanowienia się nad ilością. Są one pomocne w diecie i dzięki nim prawdopodobnie przygotujesz sporo lekkich potraw (wybierając np. majonez light) ale wciąż należy zachować czujność przy planowaniu dziennego jadłospisu.

Picie kawy sprzyja odwodnieniu

Nie jest prawdą także to, że picie kawy sprawi, że się odwodnisz. Bezpieczna dawka to mniej więcej cztery filiżanki dziennie i przy takim dawkowaniu nic nie powinno Ci się stać. Oczywiście w ciągu dnia musisz pamiętać o uzupełnianiu płynów: wodą, sokami itp. 

Suplementy diety odchudzają

Odpowiednia suplementacja nie zaszkodzi, ale na pewno nie zgubisz nadprogramowych kilogramów wyłącznie dzięki niej. Jeżeli nie będziesz trzymać się deficytu kalorycznego i aktywności fizycznej, nawet najlepszy suplement niewiele zdziała.

Zdj. główne: Thought Catalog/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trądzikowa mapa – sprawdź, o czym mogą świadczyć wypryski na poszczególnych partiach ciała
Trądzikowa mapa – sprawdź, o czym mogą świadczyć wypryski na poszczególnych partiach ciała
Borykasz się z niedoskonałościami na swojej skórze? Sprawdź, czy nie są one pierwszym sygnałem, że pora udać się do lekarza.
Wybieramy sukienki, które podkreślą wcięcie w talii
Wybieramy sukienki, które podkreślą wcięcie w talii
Chcesz mieć wąską, wyrzeźbioną talię i proporcje idealnej klepsydry? Zobacz, jakie kroje sukienek najlepiej podkreślą i pogłębią wcięcie w talii.
5 urodowych postanowień noworocznych, których dobrze jest przestrzegać przez cały rok
5 urodowych postanowień noworocznych, których dobrze jest przestrzegać przez cały rok
Nowy Rok zacznij dobrymi dla skóry rytuałami.
Ostatnie wpisy