Dieta sirt – najważniejsze informacje o sposobie odchudzania, któremu Adele zawdzięcza swoją spektakularną metamorfozę

Dieta sirt – najważniejsze informacje o sposobie odchudzania, któremu Adele zawdzięcza swoją spektakularną metamorfozę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dieta sirt znana jest przede wszystkim z oszałamiających efektów, jakie przyniosła brytyjskiej piosenkarce Adele, która schudła ponad 40 kg. Poznajmy tajemnice z „The Sirtfood Diet”. 

Adele, zdobywczyni 15 nagród Grammy, jest niewątpliwie jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek ostatnich lat. Oprócz niezliczonych sukcesów w branży muzycznej piosenkarka może się pochwalić także skupieniem na sobie uwagi wszystkich po metamorfozie, którą przeszła. Dzięki diecie sirt zgubiła ponad 40 kg. 

Czym jest dieta sirt?

Dietę sirt opracowali Aidan Goggins i Glen Matten, naukowcy z Uniwersytetu w Surrey w Anglii. Przedstawili ją w wydanej w 2016 roku książce „The Sirtfood Diet”, a główne założenia tego sposobu odchudzania obejmują nie tylko deficyt kaloryczny, a przede wszystkim zwiększenie poziomu sirtuin w organizmie. Czym są jednak sirtuiny? Sirt to nic innego jak grupa siedmiu białek, które biorą udział w wielu ważnych dla organizmu procesach. Uważa się, że sirtuiny spowalniają proces starzenia, a przyspieszają spalanie tłuszczu i pozytywnie wpływają na metabolizm. Im wyższy poziom tych białek w organizmie, tym lepiej – wyniki badań sugerują, że u osób z otyłością poziom sirtuin jest niższy niż u osób z prawidłową wagą. 

Czym są sirtfoody?

Dieta sirtuinowa opiera się na wprowadzeniu do codziennego menu produktów żywieniowych, które bogate są w aktywatory cennych sirtuin – autorzy diety okrzyknęli je mianem sirtfoodów. Są to głównie produkty pochodzenia roślinnego zawierające związki antyoksydacyjne. Do sirtfoodów zaliczamy więc warzywa, takie jak jarmuż, szpinak i rukola, owoce, w tym głównie owoce jagodowe, a także soję, czerwone wino w małych ilościach, orzechy, kawę czy czekoladę o wysokiej zawartości kakao. Musimy pamiętać, że dieta sirt stawia przede wszystkim na wprowadzenie do jadłospisu zdrowych, nieprzetworzonych produktów, a nie na jakąkolwiek eliminację. Menu składa się głównie z zielonych koktajli i stałych posiłków, które powinny być bogate w sirtfoody.

Jak wygląda dieta sirt?

Dieta sirt podzielona jest na dwie fazy, które składają się z kilku etapów. Faza pierwsza trwa 7 dni, druga – 14. Przez pierwsze trzy dni diety spożycie kalorii ograniczone jest do 1000 kcal, w następnych dniach wzrasta ono do 1500 kcal. W fazie drugiej nie ma już narzuconych restrykcji kalorycznych – stawia ona za to na regularność posiłków (trzy dziennie, najlepiej w równych odstępach, przy czym powinniśmy wystrzegać się spożywania ostatniego na krótko przed snem). Dla obu faz ważne jest picie koktajli warzywnych oraz spożywanie dużej ilości produktów bogatych w aktywatory sirtuin. W związku z małą kalorycznością w ciągu pierwszego tygodnia diety intensywna aktywność fizyczna nie jest zalecana. 

Czy dieta sirt jest zdrowa?

Dieta ta budzi dość wiele kontrowersji ze względu na dość mocny deficyt kaloryczny. Jej przeciwnicy uważają, że 1000 kcal to zdecydowanie za mało dla kogokolwiek i spożywanie tak małej liczby kalorii wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i funkcje organizmu. Ponadto może to powodować efekt jo-jo, niechciany przez wszystkich, którym zależy na zgubieniu dodatkowych kilogramów. Rezultaty diety sirt widoczne są co prawda błyskawicznie, ale równie szybko mogą zniknąć. Pomijając jednak radykalne restrykcje kaloryczne, założenia tego planu żywieniowego nie są niezdrowe. Produkty żywieniowe, na których się opiera, to artykuły, które powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu niezależnie od tego, czy zależy nam na utracie kilogramów, czy nie. W tej sytuacji dietetycy proponują pewnego rodzaju kompromis – włączenie do diety sirtfoodów i racjonalny, nie tak mocny deficyt kaloryczny. Efekty takiej diety nie będą co prawda równie szybkie jak w przypadku Adele, jednak dzięki nim unikniemy efektu jo-jo, a nasz organizm nie zacznie się buntować przez zbyt małą ilość dostarczonej mu energii. 

Przeczytaj też: Jak odchudzić grilla? Kilka praktycznych porad

Zdjęcie główne: Jon Kopaloff/ FilmMagic/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Niesamowita kolekcja ślubna Moliera 2
Niesamowita kolekcja ślubna Moliera 2
Światowe marki i romantyczne wnętrza! Obok tej kampanii nie można przejść obojętnie.
Których zabiegów urodowych nie powinno wykonywać się w ciąży? Przedstawiamy fakty i mity
Których zabiegów urodowych nie powinno wykonywać się w ciąży? Przedstawiamy fakty i mity
Wiele kobiet zachodząc w ciąże, nie wie, które zabiegi pielęgnacyjne są bezpieczne, a z których należy zrezygnować. Przedstawiamy fakty i mity.
Co o naszym zdrowiu mówi kolor krwi menstruacyjnej?
Co o naszym zdrowiu mówi kolor krwi menstruacyjnej?
Czy kolor krwi menstruacyjnej ma znaczenie? Okazuje się, że tak i to duże. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.
Ostatnie wpisy