Dlaczego w okresie jesienno-zimowym warto suplementować witaminę D?

Dlaczego w okresie jesienno-zimowym warto suplementować witaminę D?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Lekarze szacują, że aż 90% Polaków ma niedobór witamy D. Powodem tego jest położenie geograficzne kraju i stosunkowo niewielka ilość promieniowania słonecznego. Do czego prowadzi niedobór tej witaminy? Już tłumaczymy.

Witamina D pełni w organizmie bardzo istotną rolę, m.in.: pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, co ma ma duży wpływ na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci. Witamina D może zapobiegać nadciśnieniu, chorobom serca, alergii, anemii oraz cukrzycy. Pod kątem urodowym z kolei neutralizuje wolne rodniki i łagodzi stany zapalne. W związku z tym, gdy mamy jej za mało, na naszej skórze prędzej pojawią się oznaki starzenia.

Witaminę D produkujecie w organizmie przy pomocy promieni słonecznych, ale jest też ona zawarta w pożywieniu. Możecie ją znaleźć w takich pokarmach jak: ryby morskie, jaja, produkty mleczne oraz wątróbka. Jednak uzupełnienie niedoborów za pomocą diety jest niemożliwe, a odpowiednią jej ilość przyswajacie jedynie w okresie wiosenno-letnim.

Jakie są objawy niedoboru witaminy D?

  • bóle kości
  • bóle mięśni
  • szybkie przemęczanie się
  • bezsenność
  • biegunka
  • problemy z apetytem
  • nadciśnienie
  • ogólne osłabienie
  • nadwaga

Pamiętajcie, że witaminę D można również przedawkować. Jeśli po dłuższym czasie stosowania suplementu zaobserwujecie u siebie nadmierne pragnienie, bóle głowy czy nadpobudliwość skonsultujcie się z lekarzem.

NATURELL Witamina D – 9,90 PLN

Przeczytajcie też: 5 nawyków żywieniowych, dzięki którym Wasza skóra na dłużej pozostanie piękna

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
7 materiałów, które żyją w przyjaźni ze środowiskiem
7 materiałów, które żyją w przyjaźni ze środowiskiem
Materiał – zwróć na niego uwagę już na etapie kupowania ubrań czy dodatków. Dowiedz się, które są nie tylko ekologiczne, ale też przyjazne Twojej skórze.
Obuwie zimowe dla kobiet
Obuwie zimowe dla kobiet
Przeczytaj, jakie obuwie cieszy się największą popularnością tej zimy i dowiedz się, jakie modele warto włączyć do swojej garderoby.
Sandra Bullock zdradza, jak dba o urodę
Sandra Bullock zdradza, jak dba o urodę
Sandra Bullock wygląda coraz lepiej – sprawdź, jak to robi!
Ostatnie wpisy