Czy wiecie, o czym mówią piegi?

Czy wiecie, o czym mówią piegi?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dermatolodzy na całym świecie apelują, by każdą zmianę na skórze bacznie obserwować i regularnie konsultować ze specjalistami. Lekarze mówią w tym przypadku nie tylko o znamionach, lecz także o… piegach! Dlaczego?

Piegi są całkowicie normalne, dlatego też jeśli jesteście ich posiadaczkami, nie musicie wpadać w panikę. Zresztą wiele kobiet o jasnej karnacji ma je i chętnie pokazuje światu. Przykładem może być tutaj Bella Hadid, która regularnie wrzuca na swój instagramowy profil zdjęcia, ukazujące jej piegowatą cerę. Nic zresztą dziwnego, ponieważ odrobina małych „plamek” na policzkach i wokół nosa uznawana jest za uroczą historię.

Co to są piegi i dlaczego nie u każdego są widoczne?

Czy zastanawialiście się w ogóle kiedyś, skąd biorą się piegi? Cóż odpowiedź jest całkiem prosta. Plamki te to nic innego jak wynik nadprodukcji melaniny, pojawiający się jako obrona skóry przed słońcem. Dodajmy, że melanocyty pochłaniają promienie UV i wytwarzają wówczas więcej melaniny (tak, tak, właśnie tak dochodzi do opalania). Eksperci tłumaczą, że w okolicy, na której pojawiają się zazwyczaj piegi, melanocyty są bardziej aktywne.

Ciekawi Was jeszcze pewnie, dlaczego jedni posiadają piegi, a drudzy nie? Cóż, w tym przypadku odpowiedź jest jeszcze bardziej prosta – za wszystko odpowiedzialne są geny. Dobrze jest jednak zdawać sobie sprawę, że piegi mogą pojawiać się na każdym odcieniu skóry.

Zauważacie je na swoim ciele? To wiadomość, którą należy odczytać jako sygnał od organizmu – „uważajcie, robi się niebezpiecznie”! Piegi nie są żadnym objawem choroby, lecz informacją o zagrożeniu dla skóry. Jeśli więc jesteście ich posiadaczami, kremów z wysokim filtrem nie wolno Wam omijać szerokim łukiem. Piegowata skóra jest bowiem bardzo podatna na oparzenia słoneczne i fotouczulenia. A przypomnijmy, że z każdym tego typu poparzeniem człowiek przybliża się do choroby nowotworowej.

Jak odróżnić piegi od zmiany nowotworowej?

Choć może niektórym wyda się to nieprawdopodobne, piegi można pomylić ze zmianami rakowymi. Czy istnieje jakiś sposób, by je dobrze rozróżnić? Plamki słoneczne są płaskie, brązowe i występują w miejscach, które najczęściej wystawiane są na słońce (np. buzia, ramiona, plecy). Zmiany nowotworowe z kolei są przeważnie ciemne (mogą być nawet czarne), nierzadko posiadają nieregularny kształt i mogą pojawiać się na całym ciele.

Aby mieć pewność i czas na odpowiednią reakcję, raz do roku każdy z nas powinien udać się na wizytę kontrolną do dermatologa i zbadać wszystkie plamki na skórze.

Przeczytajcie też: Jaki jest najlepszy czas na sen? Sprawdźcie, co sądzą eksperci

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać kosmetyk do pielęgnacji i makijażu: sekrety nawilżających formuł
Jak wybrać kosmetyk do pielęgnacji i makijażu: sekrety nawilżających formuł
Odkryj sekrety nawilżających formuł w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu. Dowiedz się, jakie składniki są kluczowe oraz jak dobierać produkty do indywidualnych potrzeb skóry.
Jak pielęgnować cerę tłustą?
Jak pielęgnować cerę tłustą?
Piękna cera tłusta? To możliwe! Odkryj tajniki skutecznej pielęgnacji, by utrzymać nadmiar sebum pod kontrolą i cieszyć się zdrową, matową skórą.
Czy stosowanie podkładu źle wpływa na cerę trądzikową?
Czy stosowanie podkładu źle wpływa na cerę trądzikową?
Wokół pielęgnacji cery z niedoskonałościami narosło wiele mitów. Podobnie jest z makijażem. Czy naprawdę podkład jest wówczas niewskazany? Odpowiadamy na to pytanie!
Ostatnie wpisy