Suplementy na stawy dla biegaczy: przegląd skutecznych składników

Suplementy na stawy dla biegaczy: przegląd skutecznych składników

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zastanawiasz się jakie suplementy dla biegaczy są skuteczne? Dowiedz się, jakie działanie mają suplementy na stawy z kwasem bosweliowym, kurkuminą i siarczanem chondroityny, a popularne tabletki na stawy z kolagenem. 

Tabletki na stawy z kolagenem – od tego zazwyczaj się zaczyna

Suplementy na stawy, po które często sięgają biegacze, mogą przyjmować formę tabletek, kapsułek lub proszków do rozpuszczania w wodzie. Jednym z najpopularniejszych rodzajów takich preparatów są tabletki na stawy z kolagenem. Dlaczego akurat ten preparat na stawy uznawany jest za tak korzystny dla dobrej formy osób biegających? Otóż składające się z cząsteczek kolagenu włókna kolagenowe są podstawową strukturą rozciągającą tkanki łącznej ścięgna. Wiązania te tworzą integralność strukturalną włókienek i zapewniają odpowiednie przenoszenie siły1. Dla biegaczy, których stawy narażone są na obciążenia, jest to szczególnie istotne. 

Suplementy dla biegaczy, które są mniej znane a jednak skuteczne

Najlepsze suplementy na stawy wcale nie muszą zawierać kolagenu. Wśród innych składników, które mają dobroczynny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszych stawów warto wymienić przede wszystkim trzy następujące:

  • kwas bosweliowy – wspomaga elastyczność stawów i pomaga utrzymać je w dobrej kondycji. Jak wykazują badania2, suplementy na stawy kolanowe, które go zawierają, mogą pomóc zmniejszyć obrzęki i bóle w kolanach,
  • kurkuminę – pomaga ona utrzymać nie tylko zdrowe stawy, ale i kości. Z uwagi na to, że wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, to kurkumina może hamować powstawanie u biegaczy lekkich stanów zapalnych i poprawiać ogólne funkcjonowanie stawów3,
  • siarczan chondroityny – ten suplement diety na stawy jest ważny przede wszystkim w kontekście ochrony stawów i zapewnienia im mobilności. Udowodniono, że chondroityna wpływa na wzrost proteoglikanów4, które odpowiedzialne są za produkowanie mazi, czyli substancji międzykomórkowej amortyzującej ruch. Ten suplement na stawy ma też właściwości przeciwzapalne5.

Jeżeli szukasz preparatów, które zawierają wszystkie te trzy składniki, to sprawdź m.in. suplementy marki Pure4Me.

Jakie suplementy dla biegaczy są skuteczne? Podsumowanie

Najlepszy preparat na stawy dla biegaczy to taki, który zawierać będzie w sobie składniki o korzystnym działaniu, potwierdzonymi badaniami medycznymi. Do takich należą suplementy na stawy, które wymieniliśmy w artykule. Kolagen jako składnik strukturalny chrząstki, wspomaga utrzymanie prawidłowego stanu stawów i wykazuje właściwości przeciwzapalne. Kwas bosweliowy wspomaga elastyczność, kurkumina zapobiega stanom zapalnym, a siarczan chondroityny wspiera produkcję stawowej mazi.

Fot. materiał prasowy klienta.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4150896/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12622457/ 
  1. https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/zastosowanie-kurkuminy-w-leczeniu-pacjentow-z-choroba-zwyrodnieniowa-stawow
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6272499/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6272499/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak powinno wyglądać mycie włosów odżywką? Podpowiadamy
Jak powinno wyglądać mycie włosów odżywką? Podpowiadamy
Nakładasz na włosy odżywkę, ale tylko po umyciu ich szamponem? A co powiesz, by umyć je tylko i wyłącznie samą odżywką? Taka „kąpiel” nada im blasku, pozwoli się zregenerować i ułatwi rozczesywanie.
Czy naturalne oleje mogą zastąpić kremy do twarzy?
Czy naturalne oleje mogą zastąpić kremy do twarzy?
Dowiedz się, jak naturalne oleje mogą wpływać na skórę twarzy, czy są skutecznym zamiennikiem dla tradycyjnych kremów do twarzy.
Jakie składniki można znaleźć w kosmetykach?
Jakie składniki można znaleźć w kosmetykach?
Dbanie o urodę jest najskuteczniejsze, kiedy robisz to świadomie. Znajomość składników kosmetyków, ich właściwości oraz zastosowania, da Ci najlepsze rezultaty. Przedstawiamy składniki aktywne, które najczęściej można spotkać w kosmetykach do twarzy i nie tylko.
Ostatnie wpisy