Przebarwienia na skórze – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Przebarwienia na skórze – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

PielęgnacjaUroda
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przebarwienia na skórze to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. To ich problem dotyczy w dużej mierze – mężczyźni znacznie rzadziej borykają się z przebarwieniami. Sprawdź, skąd się biorą i jak z nimi walczyć. 

Przebarwienia na skórze – skąd się biorą?

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego na Twojej skórze pojawiają się przebarwienia? Spokojnie – nie jesteś z tym problemem sama. Wiele kobiet się z nim boryka. Jaki jest tego powód? Chodzi o zaburzoną pracę melanocytów – komórek, które wytwarzają melaninę. Produkcja zbyt dużej ilości barwnika lub nierównomierne rozmieszczenie – to winowajcy nieestetycznych zmian na skórze.

Rodzaje przebarwień skórnych

Jakie rodzaje przebarwień skórnych wyróżniamy? Wśród najbardziej znanych można wymienić:

  • piegi – o podłożu genetycznym,
  • hormonalne,
  • po ustąpieniu procesu zapalnego tzn. pozapalne,
  • występujące po terapii lekami, np. antybiotykami,
  • związane z wiekiem, występujące w podeszłym wieku.

Warto podkreślić, że najczęściej występujące przebarwienia skórne to te wywoływane przez zmiany hormonalne.

Co zrobić, gdy masz przebarwienia skórne

Chociaż samodzielne rozpoczęcie terapii kusi, to pierwszym krokiem powinna być zdecydowanie wizyta u dermatologa. Specjalista dokładnie obejrzy zmiany i oceni, jakie leczenie powinno zostać podjęte. Wywiad lekarski oraz dokładne obejrzenie zmian przez niego pod lampą wydają się w takim przypadku niezbędne. 

Jak pozbyć się przebarwień na skórze?

Dermatolog po badaniu zaleci odpowiednią metodę leczenia. Możliwości usunięcia przebarwień jest wiele, wszystko zależy od ich rodzaju. Wszystko zależy od głębokości występowania zmian na skórze. Jedną z metod jest stosowanie kremów rozjaśniających zawierających witaminę C lub kwas owocowy. Warto wiedzieć także, że kwas kojowy czy arbutyna hamują wytwarzanie melaniny. Można skorzystać z zabiegów w gabinecie kosmetycznym, takich jak peeling kawitacyjny, dzięki któremu można zlikwidować płytkie przebarwienia. Skutecznym zabiegiem jest również mikrodermabrazja. Lekarze niekiedy proponują głęboko złuszczające peelingi chemiczne. 

Jak unikać przebarwień – zasady postępowania

Zanim jednak wybierzesz metodę leczenia przebarwień, najpierw postaw na profilaktykę. Przede wszystkim nie wychodź na słońce, jeżeli przyjmujesz takie leki jak:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • leki odkażające układ moczowy,
  • niektóre antybiotyki,
  • leki obniżające poziom cholesterolu.

Niewskazane jest wychodzenie na słońce także jeżeli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne czy niektóre antydepresanty. Podstawą powinna być tu oczywiście konsultacja z lekarzem. Stosowanie kremów z filtrem oraz nakrycia głowy to obowiązek. 

Przebarwienia skórne w ciąży

Temat jest wyjątkowo ważny – dlaczego w ciąży ryzyko przebarwień skórnych jest wyjątkowo duże? Naukowcy wiążą to z tym, że część melanocytów pracuje w ciąży bardziej intensywnie niż przed nią. Niektórzy uważają, że jest to także kwestia niedoboru kwasu foliowego. Przebarwienia najczęściej pojawiają się w drugim trymestrze ciąży i zwykle lokują się na twarzy. W związku ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się przebarwień w ciąży unikajmy mocnej ekspozycji na słońce.

Zdj. główne: Valeria Smirnova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najpiękniejsze eko kosmetyki do 100 złotych. Idealne prezenty last minute
Najpiękniejsze eko kosmetyki do 100 złotych. Idealne prezenty last minute
Sprawdź wszystkie propozycje prezentów last-minute z ekokosmetykami do 100 złotych, które naprawdę warto kupić.
Odzież myśliwska a sezon polowań – jak dopasować ubrania?
Odzież myśliwska a sezon polowań – jak dopasować ubrania?
Odzież myśliwska to nieodzowny element wyposażenia każdego myśliwego. Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej odzieży myśliwskiej, jest pora roku i sezon polowań. Dlaczego jest to tak ważne i jak dopasować ubrania do sezonu?
Okłady z ogórka na oczy to ponadczasowy hit! Dowiedz się, jak i dlaczego warto stosować ten zabieg
Okłady z ogórka na oczy to ponadczasowy hit! Dowiedz się, jak i dlaczego warto stosować ten zabieg
Poznaj wszystkie zalety tego cudownego warzywa!
Ostatnie wpisy