Czy wiesz, jak pantenol działa na skórę i włosy?

Czy wiesz, jak pantenol działa na skórę i włosy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy zdarzyło Ci się po długim dniu spędzonym na plaży doznać oparzeń słonecznych? Zapewne jednym z pierwszych środków pomocniczych, jakie zastosowałaś, być pantenol. Ta substancja ma jednak wiele innych zastosowań. Czym jest pantenol, a czym d-pantenol? W naszym artykule znajdziesz wyjaśnienie.

Pantenol i d-pantenol – różnica

Pantenol jest alkoholową formą witaminy B5 (kwasu pantotenowego), która jest bardzo ważna w procesach powstawania skóry, włosów i paznokci. Jej niedobory przyczyniają się do przesuszania i łuszczenia naskórka, powodują matowienie włosów i przyspieszają siwienie. Jeżeli chcesz temu zapobiec, sięgnij po pantenol. Wykazuje on bardzo podobne działanie do witaminy B5, a stosowany jest w kosmetyce częściej niż sama witamina, ponieważ ta charakteryzuje się niską trwałością. 

Pantenol wnika w głębokie warstwy naskórka oraz w strukturę włosów i paznokci, gdzie przekształca się w kwas pantotenowy. Łagodzi, koi podrażnienia i wzmacnia oraz regeneruje włosy i paznokcie.

Właściwości pantenolu

Pantenol ma wiele wspaniałych właściwości:

  • łagodzi i regeneruje;
  • wzmacnia strukturę włosów – pasma stają się grubsze i silniejsze, odzyskują blask i miękkość. Ponadto zapobiega rozdwajaniu się końcówek;
  • nawilża skórę – staje się ona bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne;
  • hamuje powstawanie zmarszczek;
  • wzmacnia paznokcie;
  • likwiduje suchość oczu;
  • niweluje świąd i zapalenia skóry;
  • przyspiesza gojenie ran.

Wiemy już trochę o pantenolu. A czym jest d-pantenol? Sama substancja, jaką jest kwas pantotenowy, jest w chemii związkiem optycznie czynnym. Oznacza to, że skręca płaszczyznę polaryzacji światła, a literka „d” sugeruje, że jest to skręt w prawą stronę. D-pantenol wykazuje się większą aktywnością biologiczną, przez co częściej wykorzystywany jest w lecznictwie i kosmetologii.

Zastosowanie pantenolu

Przez swoje liczne dobroczynne właściwości pantenol znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Występuje jako składnik szamponów czy odżywek, a także lakierów do paznokci. Znajdziesz go również w kremach do rąk, w których to pomoże nawilżyć i wygładzić skórę.

Substancja ta ma zastosowanie w kroplach do oczu i płynach do soczewek kontaktowych. Ponadto producenci kropli do nosa też korzystają z pantenolu w swoich preparatach. Nic dziwnego, bo działa on osłonowo na śluzówkę nosa. 

Warto zainteresować się d-pantenolem, jeżeli przeszłaś niedawno mało inwazyjny zabieg dermatologiczny. Substancja ta przyspiesza leczenie i regenerację skóry. Z powodzeniem może być również stosowana dla maluszków, szczególnie w przypadku odparzeń pieluszkowych. 

Pantenol na włosy

Jeżeli borykasz się z rozdwajającymi końcówkami albo obawiasz się przedwczesnego siwienia, warto rozważyć stosowanie d-pantenolu na włosy. Wystarczy, że dodasz go do szamponu lub odżywki, lecz w stężeniu maksymalnie 5%. Możesz spróbować również połączyć go z hydrolatem i używać jako nawilżającej mgiełki.

Pantenol na twarz

Zauważyłaś, że ostatnio Twoja twarz jest ściągnięta i zaczerwieniona? Z pomocą przychodzi pantenol! Dodaj go do kremu lub toniku, a poczujesz niesamowitą ulgę już po pierwszym użyciu. Tak zmodyfikowane kosmetyki będą się charakteryzowały właściwościami nawilżającymi i odżywczymi. Dla wzmocnienia uzyskanego efektu możesz również zastosować kwas hialuronowy.

Zdj. główne: Leohoho/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
4 sposoby, by być bardziej świadomym ekologicznie konsumentem
4 sposoby, by być bardziej świadomym ekologicznie konsumentem
Czy wiesz, co zrobić, aby być bardziej świadomym ekologicznie konsumentem? Poznaj 4 sposoby na bycie eko! Zacznij od tego, co nosisz, zrównoważona moda to nasza przyszłość!
Jak dobrać kolczyki do sukienki?
Jak dobrać kolczyki do sukienki?
Podpowiadamy, jak wybrać idealne kolczyki do każdej sukienki, aby wyglądać modnie i elegancko.
10 mitów na temat opalania, w które prawdopodobnie wciąż wierzysz
10 mitów na temat opalania, w które prawdopodobnie wciąż wierzysz
Wraz z nadchodzącym latem zaczynamy spędzać dużo czasu na słońcu. Dla wielu to okazja na dostarczenie witaminy D3 dla organizmu i uzyskanie upragnionej opalenizny na skórze. Poznaj 10 mitów na temat opalania.
Ostatnie wpisy