Pielęgnacja problematycznej cery

Pielęgnacja problematycznej cery

Skóra i cera
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Trądzik to problem, z którym mierzy się zdecydowana większość osób na którymś etapie swojego życia. Najczęściej kojarzony jest ze skórą dojrzewającą, ale należy pamiętać, że nie tylko nastolatkowie borykają się z nawracającymi pryszczami i niedoskonałościami. Na szczęście, nie jesteś bezradny wobec tego problemu!

Skąd bierze się trądzik?

Przez lata grono naukowe zgodnie twierdziło, że za trądzik odpowiedzialne są bakterie Propionibacterium acnes. Później oskarżono o to bakterie Cutibacterium acnes. Na fali tych twierdzeń popularne w pielęgnacji były kosmetyki przeciwbakteryjne i antybakteryjne, odkażające i głęboko oczyszczające. Osoby mierzące się z trądzikiem miały robić wszystko, żeby pozbyć się niechcianych lokatorów ze swojej skóry. Czy słusznie? Jak okazało się po latach – nie do końca. Bakterie Cutibacterium acnes są naturalną częścią flory skórnej niemal każdego człowieka.

Trądzik powstaje w wyniku nadprodukcji sebum. Gruczoły łojowe, obecne w skórze twarzy każdego człowieka, produkują sebum, aby odpowiednio natłuścić naskórek. Jeżeli sebum wydostaje się na powierzchnię skóry, proces zachodzi prawidłowo i nie tworzy się trądzik. Problem zaczyna się tam, gdzie sebum zostaje zablokowane przed wydostaniem się na powierzchnię. W tej sytuacji powstają zaskórniki. Czasami, podczas zablokowania sebum, dochodzi do nadmiernej keratynizacji naskórka u ujścia mieszków włosowych. Taka dodatkowa komplikacja może doprowadzić do namnożenia się bakterii C. acnes, które lubią ciemne, beztlenowe środowisko bogate w tłuszcze. To wszystko zapewnia im uwięzione pod skórą sebum. W tej sytuacji dochodzi do powstania stanu zapalnego, który może być ropny (pryszcze na powierzchni skóry) lub głęboki (pryszcze ukryte pod skórą, bolesne i trudne do usunięcia). Obecność bakterii nie jest więc bezpośrednią przyczyną powstawania trądziku – choć mogą one zaognić i pogorszyć problemy skórne.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Poniewaz przyczyną powstawania trądziku jest nadmierna produkcja sebum, pierwszym krokiem w nowej pielęgnacji, nastawionej na uzyskanie gładkiej, bezproblemowej cery, jest zadbanie o uregulowanie tej kwestii. Nadmierna produkcja sebum może wiązać się z zaburzoną barierą hydrolipidową, stresem oraz zbyt dużą ilością niektórych hormonów (progesteronu, testosteronu, insuliny). Kontrola produkcji sebum powinna zacząć się od zadbania o barierę hydrolipidową. Skutecznym sposobem na jej odbudowanie jest stosowanie oleju bogatego w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i kremu z emolientami na noc oraz pielęgnacji nawilżającej na dzień – może ona łączyć na przykład serum nawilżające i sesderma krem nawilżający.

Substancje aktywne skuteczne w walce z trądzikiem

Rodzaj substancji aktywnych, które mogą pomóc Ci w zwalczaniu trądziku, powinien zależeć od typu niedoskonałości. Na przykład dermokosmetyki – sesderma.pl  zawierające kwasy (kwas migdałowy, kwas szikimowy, kwas salicylowy, kwas pirogronowy) mają zdolność do kontrolowania produkcji sebum. Z kolei produkty kosmetyczne zawierające niacynamid mogą skutecznie rozjaśniać czarne „główki” zaskórników. Jeśli mierzysz się z rodzajem trądziku, w którego powstaniu uczestniczyły bakterie C. acnes, najważniejsze będzie używanie preparatów zawierających substancje keratolityczne – na przykład kwasu azelainowego, który zawiera między innymi krem na trądzik różowaty – sesderma, lub azeloglicyny. Pamiętaj, że nieskuteczne będzie używanie preparatów przeciwbakteryjnych, ponieważ bakterie C. acnes są naturalną częścią Twojej flory skórnej, a u podłoża trądziku leży nadmierna produkcja sebum i zatrzymywanie go w skórze przez keratynizację naskórna u ujścia mieszków włosowych!

Zdjęcie główne: pexels.com/Andrea Piacquadio

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Składniki nawilżające w kosmetykach – co powinieneś wiedzieć?
Składniki nawilżające w kosmetykach – co powinieneś wiedzieć?
Odkryj moc składników nawilżających w kosmetykach - dla zdrowej, nawilżonej i promiennej skóry!
Czy suplementy z kurkumą mogą wspomagać zdrowie serca tak jak kwasy omega 3?
Czy suplementy z kurkumą mogą wspomagać zdrowie serca tak jak kwasy omega 3?
Dowiedz się, jak kurkuma i kwasy omega 3 mogą wpływać na zdrowie Twojego serca. Sprawdź najnowsze badania i porównaj efekty obu suplementów.
Moda prosto z Paryża – sprawdź, co będziemy nosić wiosną
Moda prosto z Paryża – sprawdź, co będziemy nosić wiosną
Większość z utęsknieniem czeka na wiosnę. To czas, gdy ciepłe swetry i kozaki pójdą w odstawkę. Warto już wcześniej przygotować swoją garderobę na nadchodzący sezon. Co będzie modne tej wiosny?
Ostatnie wpisy