Okłady na zmęczone oczy – czy pomogą?

Okłady na zmęczone oczy – czy pomogą?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podrażnione, zmęczone, zaczerwienione oczy i opuchnięte powieki – prawie każdy doświadczył tych nieprzyjemnych objawów. Mogą mieć one wiele przyczyn, od całkiem błahych, jak niewyspanie, do poważnych stanów zapalnych i schorzeń. Uczucie zmęczenia oczu jednak najczęściej wiąże się z intensywną pracą lub nauką. Jak zadbać o zmęczone oczy i czy pomogą w tym okłady? Jakie jeszcze metody warto zastosować? Sprawdź!*

Przyczyny zmęczonych oczu

Do najczęstszych przyczyn zmęczenia oczu należy długotrwała praca przy komputerze, oglądanie telewizji i patrzenie w ekran smartfona – urządzenia te emitują niekorzystne dla narządu wzroku niebieskie światło. Oczy męczą się jednak także w czasie czytania, zwłaszcza przy nieodpowiednim oświetleniu, i gdy prowadzimy samochód. Ten ostatni powód związany jest z tym, że patrzymy intensywnie przed siebie w punkt o mniej więcej stałej odległości oraz zapominamy dostatecznie często mrugać powiekami. Podobnie jest, gdy patrzymy w ekran komputera – to dlatego osoby pracujące w ten sposób są bardziej narażone na rozwój zespołu suchego oka. Odruch mrugania jest niezbędny do tego, by powierzchnia oka była dostatecznie nawilżona przez film łzowy – by tak właśnie było, powinniśmy mrugać co 10 sekund [1]. Oczy męczą się także bardziej, gdy panują niekorzystne dla nich warunki, takie jak wiatr, ostre słońce, niska lub zbyt wysoka temperatura oraz suche powietrze. Ten ostatni czynnik dotyczy nie tylko pogody na zewnątrz, ale także zamkniętych pomieszczeń, w których działa klimatyzacja lub centralne ogrzewanie.

Okłady i inne domowe sposoby na zmęczone oczy

Kiedy oczy są zmęczone i zaczerwienione, pieką i swędzą, zaleca się wizytę u okulisty i diagnostykę w kierunku zespołu suchego oka. To schorzenie powinno być odpowiednio leczone, ponieważ może prowadzić do groźnych konsekwencji, z utratą wzroku włącznie [2]. Aby złagodzić dolegliwości, można też zastosować domowe sposoby, takie jak okłady z rumianku czy świetlika, ziół o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym [3]. Jeśli obawiamy się reakcji uczuleniowej na zioła, najbezpieczniejszym sposobem jest zrobienie chłodnych okładów z wody lub roztworu soli fizjologicznej. Roztworem soli fizjologicznej można też delikatnie przepłukać oko oraz przemyć je nasączonym wacikiem lub gazikiem [3]. Pozwala to usunąć zanieczyszczenia i wydzielinę, zaś chłodne okłady powinny przynieść ulgę przy zmęczeniu oczu i opuchniętych powiekach.

Na zmęczone oczy warto zastosować również odprężające ćwiczenia, które polegają na ruchach gałki ocznej – wystarczy popatrzeć w lewo i w prawo oraz w dół i górę. Pomocny będzie też masaż powiek, ale pamiętajmy, by nie trzeć ich zbyt mocno. Najlepszym sposobem na regenerację narządu wzroku jest zaś sen.

Krople do oczu – czy pomogą przy zmęczeniu narządu wzroku?

W aptece dostaniemy bez recepty nawilżające krople do oczu popularnie nazywane sztucznymi łzami. Są one zalecane przy zespole suchego oka [4], warto też stosować je zapobiegawczo, gdy narażeni jesteśmy na czynniki zwiększające ryzyko rozwoju tego schorzenia. Dobrym wyborem są nawilżające krople do oczu o naturalnym składzie, na przykład Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** lub Hyal-Drop Ultra 4S**, które mają w swoim składzie kwas hialuronowy i nie zawierają konserwantów. Nawilżające krople do oczu przyniosą ulgę przy objawach związanych z suchością oczu, złagodzą także uczucie zmęczenia, które często spowodowane jest właśnie niedostatecznym nawilżeniem powierzchni oka.

Przewidziane zastosowanie kropli do oczu Hyal-Drop® to leczenie objawów suchego oka. Produkt Hyal-Drop® multi w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom, jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych oraz poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień. Zawiera naturalny polimer i kwas hialuronowy, który występuje w strukturach oka oraz w naturalnym filmie łzowym. Krople do oczu Hyal Drop® Pro zawierają składniki działające na wszystkie 3 warstwy filmu łzowego, w tym trójglicerydy, które
odbudowują warstwę lipidową filmu łzowego, dzięki czemu
ograniczają parowanie łez. Wyrób Medyczny Hyal-Drop Ultra 4S jest wskazany do stosowania przy zespole suchego oka o umiarkowanym i ciężkim przebiegu (łagodzi objawy takie jak łzawienie i podrażnienie) oraz pooperacyjnie, w celu przyspieszenia regeneracji powierzchni oka po zabiegach.

Bibliografia:

  1. Poradnik 10 sposobów jak dbać o oczy, https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html
  2. Mielczarek M., Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.
  3. Porady lekarza rodzinnego Zdrowe oczy, https://www.sw.gov.pl/assets/47/21/18/6c75491fac70f59e15c4d5d5e43040552aa9b396.pdf
  4. Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Hyal Drop Multi to krople do oczu, przeznaczone do nawilżania oczu, zwilżania i nawilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kreatywne pomysły na wiosenne stylizacje
Kreatywne pomysły na wiosenne stylizacje
Moda dla wielu osób jest ważnym wyznacznikiem pewności siebie i dobrego samopoczucia.
Masaż lodem to domowy zabieg, który pozwoli na długo zachować jędrną skórę na twarzy
Masaż lodem to domowy zabieg, który pozwoli na długo zachować jędrną skórę na twarzy
Poznaj urodowe właściwości masażu lodem. Pozbądź się niechcianych zmarszczek i przywróć skórze jędrność. Dowiedz się, na czym polega ice rolling.
Jak samemu dbać o paznokcie?
Jak samemu dbać o paznokcie?
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji w domowym zaciszu, możemy cieszyć się ich dobrym stanem bez konieczności częstych wizyt w salonach kosmetycznych
Ostatnie wpisy