Problematyczna skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale nawet wokół tego krąży wiele mitów. Czy jednym z nich jest to, że makijaż twarzy szkodzi? Czy mając niedoskonałości i wypryski, nie powinnaś nakładać podkładu? Gdzie leży prawda? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Sprawdź!
Trądzik to jedna z najpowszechniejszych chorób skóry, która dotyka wiele kobiet. Do tego jest ona trudna w leczeniu i wymaga odpowiedniego doboru kosmetyków i zmiany nawyków żywieniowych. Pamiętajmy, że wpływ na naszą cerę ma nie tylko oczyszczanie i pielęgnacja, ale również to, co jemy, pijemy oraz styl życia, jaki prowadzimy, czy mamy dużo stresu i czy się wysypiamy.
Warto podkreślić, że u każdej z nas trądzik może objawiać się nieco inaczej. Czasami są to pryszcze i krostki, innym razem podskórne grudki, a towarzyszą temu zazwyczaj zaskórniki i zaczerwienienie. Oczywiście nikomu nie musimy powtarzać jak złe jest wyciskanie czegokolwiek na twarzy – nie tylko roznosimy w ten sposób zarazki, ale i ryzykujemy powstaniem przebarwień oraz blizny. Charakterystyczne dla cery trądzikowej jest też nadmierne wydzielanie sebum.
Podstawą pielęgnacji jest staranne oczyszczanie (najlepiej dwuetapowe – olejkiem, potem wodą), nawilżanie i delikatne złuszczanie naskórka. Niewskazane są produkty z alkoholem. Składnik ten nie tylko wysusza, ale i podrażnia skórę, przez co produkuje ona jeszcze więcej sebum będącego pożywką dla bakterii.
Czas odpowiedzieć na pytanie, co z tym makijażem. Czy posiadaczki cery z problemami nie mogą nakładać na nią podkładu? A jeśli to zrobią, to czy ich problemy się pogłębią? Oczywiście, że możemy aplikować podkład, puder i kosmetyki do konturowania. Musimy jednak pamiętać o codziennym myciu gąbeczki oraz pędzli – w przeciwnym razie staną się one siedliskiem bakterii.
W codziennym makijażu świetnie sprawdzi się płynny podkład, który nie obciąży skóry, ale ujednolici koloryt. Do przykrycia większych niedoskonałości przyda się zaś korektor. Dobrze jest wybierać produkty wzbogacone składnikami odżywczymi i antybakteryjnymi, o beztłuszczowej formule i właściwościach niekomedogennych, czyli niezatykających porów. Warto rozważyć zakup podkładu mineralnego z naturalnymi składnikami, który jest jeszcze bezpieczniejszy dla cery. Całość utrwalamy zaś transparentnym pudrem – najlepiej nie ruchem omiatającym, lecz stemplującym.
Uważajmy natomiast na kremowe i gęste podkłady, które są mocno kryjące, ciężkie i na bazie silikonów. Nie ma też mowy o pójściu spać bez uprzedniego demakijażu, bo skóra nie ma wtedy możliwości oddychania, regenerowania się i rano może być w jeszcze gorszym stanie.
Podsumowując, nakładanie podkładu przy cerze trądzikowej nie jest szkodliwe, jeśli stosujemy się do wyżej wymienionych wskazówek. Jak to mówią, do wszystkiego podchodzimy z głową!
Zdj. główne: freestocks/unsplash.com