Czy wiesz, jak czytać symbole na opakowaniach kosmetyków?

Czy wiesz, jak czytać symbole na opakowaniach kosmetyków?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Bycie świadomym konsumentem jest bardzo ważne. Zwłaszcza teraz, kiedy tyle wiemy o dobroczynnym wpływie naturalnych kosmetyków, nietestowanych na zwierzętach. Jak ważna jest świadomość w świecie kosmetyków? Które oznaczenia są obowiązkowe?

Oznaczenia na opakowaniach – co warto wiedzieć

Opakowania kosmetyków zawierają dużo różnych informacji. Większość – od składu po symbole – jest bardzo ważna dla nas, konsumentów. Skupmy się na oznaczeniach graficznych, które powiedzą nam m.in. – ile czasu można przechowywać kosmetyki, czy były one testowane na zwierzętach, a nawet czy kosmetyk zawiera freon, który ma bezpośredni wpływ na globalne ocieplenie.

Unia Europejska nakłada na producentów kosmetyków rygorystyczne wymagania w kwestii bezpieczeństwa. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1223/2009 wydanie w dniu 30 listopada 2009 r. obowiązuje we wszystkich krajach UE. Dzięki niemu konsument może być pewny, że kosmetyki, które sprzedawane są w drogeriach, prezentują najwyższy standard w zakresie składu i opakowania. Dodatkowo, dokument ten jest umową regulująca sprawną wymianę towarów między krajami członkowskimi.  

Dane producenta – nazwa i adres podmiotu odpowiedzialnego za produkt

Jest to informacja obowiązkowa i musi znaleźć się na każdym opakowaniu. Dopuszczalne jest użycie skróconych informacji, jednak muszą one umożliwiać identyfikację danej osoby oraz jej adres. 

Nazwa handlowa kosmetyku

Obecne prawo pozwala na nieumieszczanie na opakowaniu nazwy handlowej produktu. Mimo to znajduje się na większości kosmetyków. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj jest częścią opisu marketingowego produktu.

Ilość nominalna

Jest to po prostu ilość produktu w opakowaniu, podawana na opakowaniu. Wyraża się ją w mililitrach lub gramach.

Szczególne ostrzeżenia

Na niektórych opakowaniach znajdują się ważne informacje od producenta, są to dodatkowe ostrzeżenia.

Numer partii

Jest to informacja, która znajduje się na każdym opakowaniu, przeważnie występuje w postaci wytłoczonego numeru lub daty. Może być również ukryta w kodzie kreskowym. Numer ten pozwala na zidentyfikowanie konkretnej partii, w razie gdyby doszło do reklamacji lub gdyby znalazł się w niej składnik niepożądany.

Preparat testowany dermatologicznie

Preparat z takim oznaczeniem został przebadany dermatologicznie. Podczas takiego badania nie pojawiły się żadne uczulenia lub podrażnienia. 

Składniki / Ingredients (INCI)

Skład produktów podawany jest zgodnie z międzynarodowym nazewnictwem składników kosmetycznych. Musi być on poprzedzony słowem – „ingredients”. Poszczególne składniki ustawione są w kolejności malejącej według masy.

Klepsydra

Ta grafika zastępuje napis – „Najlepiej zużyć przed końcem”, obok niej podana jest data. 

Symbol PAO

Jest to właśnie grafika z otwartym słoiczkiem, czyli Period After Opening. Okres zdatności do użycia po otwarciu, który określa, podawany jest w liczbie miesięcy (6M, 9M, 24M). 

Zawinięta strzałka

Grafika ta określa, że skład produktu znaleźć można pod etykietą.

Dbaj o czystość

Symbol kosza na śmieci to nic innego jak „Dbaj o czystość”.

Królik – „NIE TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH”

Na szczęście coraz więcej producentów zrezygnowało z tej formy sprawdzania kosmetyków. Oznacza, że w fazie badań kosmetyki nie były testowane na zwierzętach. Obrazek zastąpić można napisami: Not tested on Animals lub BWC (Beauty Without Cruelty). Od 2004 roku w UE obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. 

Zielony punkt

Dwie strzałki wpisane w koło to symbol, który oznacza, że producent pokrył koszty odzyskania materiałów, które zostały wykorzystane do produkcji opakowania. Nie jest to równoznaczne z tym, że opakowanie przeznaczone jest do recyklingu.

Recykling

Trzy strzałki układające się w trójkąt tworzą symbol, który pozwala na ponowne wykorzystanie opakowania. Najczęściej można go znaleźć na tworzywach sztucznych lub wykonanych z aluminium.

UVA

Jest to symbol, który umieszczany jest na opakowaniach kosmetyków, które chronią przed słońcem. Oznacza, że jego skład oraz skuteczność w ochronie przeciwsłonecznej jest zgodny z wymogami UE.

Kula ziemska

Ozon Friendly, czyli Bezpieczny dla ozonu. CFC free symbolizuje, że kosmetyk nie zawiera freonów, które mają wpływ na niszczenie warstwy ozonowej. 

Produkt łatwopalny

Symbol ognia oznacza po prostu, że zawartość opakowania jest łatwopalna. 

Symbol „E”

Jest to skrót słowa „estimated” i oznacza szacunkową masę i objętość produktu w opakowaniu. 

Znak CE

Symbol ten oznacza, że wyrób zgodny jest z wymogami UE. 

Symbol rodzaju materiału

Trójkąt utworzony ze strzałek, wewnątrz których znajdują się dwie cyfry to nic innego, jak określenie, z czego zostało wyprodukowane opakowanie oraz jak można je zwrócić do recyklingu. Oznaczenie 02 i 04 to różnego rodzaju polietylen, a 41 to aluminium.

Liczba w prostokącie

Jest to oznaczenie całkowitej pojemności w mililitrach. Konieczny tylko w przypadku wyrobów aerozolowych.

Certyfikaty kosmetyczne Nature

Są to dodatkowe oznaczenia przyznawane odpłatnie.

Wiele symboli, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi, mogą dostarczyć nam sporo cennych informacji. Bycie świadomym konsumentem to wybieranie kosmetyków, które są przyjazne naturze i zwierzętom, a ich skład nie szkodzi użytkownikom.

Przeczytaj też: BB, CC, a może DD? Czym różnią się te kremy i który będzie dla Ciebie najlepszy?

Zdjęcie główne: Elena Abrazhevich/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować się do pierwszego skoku spadochronowego?
Jak przygotować się do pierwszego skoku spadochronowego?
Odkryj wskazówki i porady na temat skoku spadochronowego dla początkujących. Dowiedz się, jakie są kroki przygotowania, czego się spodziewać i jak zapewnić sobie bezpieczne i niezapomniane doświadczenie.
5 niepozornych czynników, które mogą w przyszłości utrudnić starania o dziecko
5 niepozornych czynników, które mogą w przyszłości utrudnić starania o dziecko
Planujesz powiększenie rodziny i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz odpowiednio wcześniej wspierać swoją naturalną płodność? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o karcie obserwacji cyklu
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o karcie obserwacji cyklu
Z tego poradnika dowiesz się jak samodzielnie zrobić kartę obserwacji i co w niej zapisywać.
Tagi
Ostatnie wpisy