3 sposoby na poradzenie sobie z bólami menstruacyjnymi

3 sposoby na poradzenie sobie z bólami menstruacyjnymi

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każda kobieta zna to uczucie – ból menstruacyjny. Nie jest to tylko lekki dyskomfort, który odczuwamy przez kilka godzin. Doskonale wiemy, że ból w czasie miesiączki może uniemożliwić nam funkcjonowanie nawet na kilka dni. Co więc zrobić, żeby okres był bardziej znośny i mniej bolesny? Zobacz, jakie mamy na to naturalne sposoby!

Przede wszystkim, jeśli co miesiąc ból jest tak silny, że nie możesz ruszyć się z łóżka, wymiotujesz, dochodzi do omdleń czy innych patologicznych sytuacji, koniecznie skontaktuj się z ginekologiem. Oczywiście, że czasem zdarza się gorszy cykl i dwie takie sytuacje w roku to nie powód, żeby wszczynać alarm. Jeśli jednak sytuacja powtarza się notorycznie, może być to objaw poważnej choroby, na przykład endometriozy. 

Ciepło czyni cuda

Jeśli nie chcesz lub nie możesz przyjmować leków przeciwbólowych, świetną metodą na złagodzenie skurczy i bólu menstruacyjnego będzie ciepło. Jeśli nie posiadasz termofora, możesz sama zrobić prowizoryczny termofor z butelki z gorącą wodą owiniętej ręcznikiem. Warto jednak mieć w domu sprzęt, który lepiej trzyma ciepło, jest bardziej przyjazny dla środowiska oraz zmniejsza ryzyko poparzenia. Termofor z pestek wiśni możesz kupić w stronie internetowym https://nature-solution.com/duzy-cherrypad/. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, przez co macica nie musi kurczyć się tak silnie, żeby wyrzucić z siebie zawartość. Pomóc może też ciepła kąpiel lub prysznic, jednak uważaj, by nie spędzić w dusznej, zaparowanej łazience zbyt długo, ponieważ może to doprowadzić do omdlenia.

Napoje pomocne podczas okresu

Bardzo skutecznym napojem pomagającym uśmierzyć ból menstruacyjny jest czerwone wino. Lampka wina może z powodzeniem zastąpić tabletkę przeciwbólową. Również rozszerza naczynia krwionośne, alkohol działa rozgrzewająco i przeciwbólowo, więc wino będzie bardzo skuteczne. Jeśli nie chcesz lub nie możesz pić alkoholu, spokojnie! Istnieją napary ziołowe, które również pomogą Ci poradzić sobie z bólem. Napar z liści malin jest znany ze swoich właściwości rozkurczowych, pomaga na przykład przyspieszyć przebieg akcji porodowej. Poza liśćmi malin, skuteczne są również napary z krwawnika, bazylii, pokrzywy oraz nagietka. Napary ziołowe z tych roślin lub mieszanki ziół przygotowanej specjalnie na bóle miesiączkowe z pewnością pomogą Ci zmniejszyć ból. 

Kubeczek menstruacyjny

Jeśli stosujesz tampony i zmagasz się z mocnym bólem menstruacyjnym, ogromną zmianę może przynieść Ci zmiana na kubeczek menstruacyjny. Lekarze potwierdzają, że jest to najzdrowszy produkt menstruacyjny dla kobiet. Posiada najniższe ryzyko wywołania syndromu szoku toksycznego, jest zupełnie bezinwazyjny dla organizmu i bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Najnowsze badania pokazują również, że zmiana tamponów na kubeczek menstruacyjny znacznie zmniejsza bóle menstruacyjne u 70% kobiet. Jest to również bardzo przyjazna dla środowiska zmiana, ponieważ jeden silikonowy kubeczek menstruacyjny może służyć Ci do 10 lat, podczas gdy inne produkty menstruacyjne produkują tony nieprzetwarzalnych śmieci. 

Z trudnościami podczas okresu zmaga się lub zmagała praktycznie każda kobieta. Nie przejmuj się opinią innych i w pierwsze dni miesiączki rób to, na co masz ochotę. Dużo wypoczywaj, jeśli chcesz, leż cały dzień w łóżku, ale jeśli czujesz, że to pomoże, spróbuj trochę poćwiczyć. Lekka praktyka jogi może na przykład znacząco poprawić Twoje samopoczucie. Jeśli jednak nie masz siły na ćwiczenia, połóż się w wannie z lampką wina, zrób sobie maseczkę, zjedz tabliczkę czekolady i popij ją winem. Pamiętaj – w okres wszystkie chwyty są dozwolone.

Przeczytaj też: Jak powinna wyglądać higiena podczas okresu?

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/ pxels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zegarki Rosefield: który zegarek wybrać – na pasku czy bransolecie?
Zegarki Rosefield: który zegarek wybrać – na pasku czy bransolecie?
Co wybrać? Czym kierować się podczas wybierania swojego modelu?
Wyposażenie salonu kosmetycznego – klucz do sukcesu
Wyposażenie salonu kosmetycznego – klucz do sukcesu
Czy marzysz o założeniu własnego salonu kosmetycznego?
Jak dermatoskopia pomaga w diagnozowaniu zmian skórnych – przewodnik po procedurze
Jak dermatoskopia pomaga w diagnozowaniu zmian skórnych – przewodnik po procedurze
Dowiedz się, na czym polega dermatoskopia, jak wygląda procedura i jakie znaczenie ma w diagnozowaniu zmian skórnych. Jakie korzyści niesie ze sobą ta metoda?
Ostatnie wpisy