Spirala antykoncepcyjna – co trzeba o niej wiedzieć?

Spirala antykoncepcyjna – co trzeba o niej wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Spirala antykoncepcyjna to jedna z mniej popularnych form antykoncepcji. Dlaczego, skoro zdaje się być wygodniejsza niż ciągłe stosowanie prezerwatyw lub pilnowanie, aby tabletki zostały przyjęte o odpowiedniej porze? Czy wiąże się z tym zła sława, przeciwwskazania do stosowania, a może po prostu jej cena jest za wysoka?

Wkładka domaciczna – co to oznacza?

Wkładka domaciczna lub spirala antykoncepcyjna to rodzaj antykoncepcji hormonalnej. Obecnie najczęściej ma kształt litery T, z której wystają dwa sznureczki, za pomocą których można wyciągnąć ją z macicy. Wykonana jest z plastiku z dodatkiem miedzi lub srebra, istnieją również modele z progesteronem, które stopniowo uwalniają ten hormon w macicy, dzięki czemu w szyjce macicy zagęszcza się śluz, blokując w ten sposób dostęp plemników do jajowodów. Drugim sposobem działania spirali jest ułatwienie i przyspieszenie przesunięcia się komórki jajowej do macicy, przez co znajduje się ona tam, zanim zdąży zostać zapłodniona w jajowodzie. Jeżeli interesuje Cię ta metoda antykoncepcji, jedynym sposobem, aby zacząć ją stosować, jest udanie się do ginekologa. To lekarz ginekolog zleca i zamontowuje spiralę antykoncepcyjną, po wcześniejszym wykonaniu serii niezbędnych badań.

Jak zakłada się spiralę?

Nie dzieje się to tak od razu, a w niektórych przypadkach całkiem będziesz musiała zrezygnować z wkładki. Zanim lekarz stwierdzi, że ta metoda antykoncepcji sprawdzi się u Ciebie, będzie musiał wykonać szereg badań. Sprawdzi, czy nie występują wady w budowie Twojej macicy, jaki jest jej stan (np. czy nie ma guzów lub mięśniaków), a także czy nie jesteś w ciąży. Wykonana zostanie cytologia, USG dopochwowe, a czasami także morfologia krwi. Spiralę zakłada się w ostatnim dniu miesiączki, dlatego dopiero wtedy będziesz mogła udać się na kolejną wizytę. Jest to związane z tym, że kanał szyjki macicy jest delikatnie uchylony i rozszerzony, co zdecydowanie ułatwia lekarzowi aplikację wkładki. Warto przygotować się na to, że zabieg aplikacji spirali może okazać się bolesny, dlatego pół godziny przed wizytą dobrze wziąć tabletkę przeciwbólową. Jeżeli masz niską tolerancję bólu – nie obawiaj się poprosić swojego lekarza o znieczulenie miejscowe. 

Pierwsza wizyta kontrolna następuje po tygodniu od zabiegu. Ginekolog zada Ci pytania mające sprawić, czy nie ma skutków niepożądanych, a także sprawdzi umiejscowienie wkładki. Druga wizyta następuje po miesiącu, a jeśli nic nie wydaje się niepokojące, do lekarza będziesz chodzić już co pół roku.

Czy spirala jest skuteczna?

Według badań spirale są na drugim miejscu skuteczności zapobiegania ciąży. Szacuje się ją aż na 98 procent. Wyprzedza je jedynie doustna antykoncepcja hormonalna, której największym minusem jest przede wszystkim regularność. Wiele kobiet zapomina o przyjmowaniu leków o stałej porze, co niestety zmniejsza skuteczność tej metody antykoncepcji. Nie każda kobieta też chce przyjmować hormony. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem są wkładki standardowe, nie hormonalne. Oczywiście warto wspomnieć również o tych nieudanych dwóch procentach. Najczęściej są to przypadki, gdy nie minął miesiąc od założenia spirali – wówczas jej skuteczność jest nieco niższa. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest po prostu stosowanie dodatkowej antykoncepcji, na przykład prezerwatyw. W żadnym stopniu one ze sobą nie kolidują! 

Negatywne strony spirali antykoncepcyjnej

Spirala rzadko kiedy zalecana jest kobietom, które jeszcze nie rodziły, a chcą mieć w przyszłości dzieci. Dlaczego? Tradycyjna wkładka powoduje stan zapalny macicy, dodatkowo podczas jej aplikacji istnieje możliwość uszkodzenia szyjki macicy. Wszystko jednak zależy od lekarza, do którego udasz się w tej sprawie – wielu specjalistów ginekologii nie uważa już, że spiralę stosować można jedynie u osób po porodzie. Specjalnie dla młodych kobiet powstała wersja wkładki z ograniczoną ilością hormonów, która doskonale sprawdzi się w tym przypadku. Jeżeli decydujesz się na spiralę z miedzią, może okazać się, że Twoje krwawienia zamiast lżejsze, staną się bardziej obfite. Dodatkowo zdarza się, że pogorszy się stan Twojej skóry, miesiączki całkiem ustaną, pojawią się upławy. Pamiętaj jednak, że wkładka domaciczna ma tę przewagę nad innymi metodami antykoncepcji, że… W każdym momencie możesz zapisać się na zabieg jej usunięcia, a Twoja płodność od razu zostaje przywrócona. Choć wkładki stosuje się przez kilka lat, jeżeli w tym czasie zmienisz plany dotyczące posiadania dzieci, tak naprawdę możesz od razu przejść do prób zajścia w ciążę!

Przeczytaj też: Tabletki antykoncepcyjne – co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz pierwszą pigułkę?

Zdjęcie główne: Gegambar/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpasek i tamponów. Dlaczego warto go używać?
Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpasek i tamponów. Dlaczego warto go używać?
Wszystko, co trzeba wiedzieć o kubeczkach menstruacyjnych znajdziecie w tym artykule.
Czym jest wałek jadeitowy i czy warto go używać?
Czym jest wałek jadeitowy i czy warto go używać?
Jakie efekty daje używanie wałka jadeitowego oraz jak wykonać z jego użyciem poprawnie masaż? Przedstawiamy instrukcję obsługi tego gadżetu.
Jak naturalnie dbać o wygląd skóry?
Jak naturalnie dbać o wygląd skóry?
Skóra jest największym i jednym z najważniejszych organów w całym organizmie. Podpowiadamy, jak dbać o nią naturalnie i skutecznie.
Ostatnie wpisy