Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpasek i tamponów. Dlaczego warto go używać?

Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpasek i tamponów. Dlaczego warto go używać?

Kobiece sprawy
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kubeczek menstruacyjny to jeden ze środków higienicznych, przeznaczony dla kobiet w trakcie menstruacji. Jest łatwy w użyciu, ekologiczny i można stosować go wielokrotnie.

Kubeczki menstruacyjne opatentowano już w latach 30-tych. Jednak po upowszechnianiu się środków jednorazowych, takich jak podpaski i tampony, wiele kobiet odeszło od ich stosowania. Dopiero w 2001 roku, dzięki Sue Hardy, kubeczki na nowo wróciły do łask. Niewątpliwie ich największymi zaletami są ekologia oraz oszczędność. Dzięki wielokrotnemu używaniu kubeczków nie zanieczyszczacie środowiska, jak przy stosowaniu tamponów czy podpasek. Z jednego kubeczka możecie też korzystać nawet 15 lat – oczywiście przy odpowiednim dbaniu o ten produkt.

pl.freepik.com/freepik
fot. pl.freepik.com

Jak wybrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczki menstruacyjne mają różne rozmiary. Najczęściej określa się je w ramach S-L. Produkty te różnią się od siebie długością, średnicą oraz pojemnością. Jak podają producenci, rozmiar S polecany jest dla dziewcząt, które jeszcze nie rodziły, a ich krwawienie nie jest obfite. Rozmiar M zaleca się kobietom, które rodziły lub dziewczynom, które mają obfite miesiączki. Rozmiar L z kolei kierowany jest do pań, które rodziły i ich krwawienie jest obfite.

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

Przed pierwszym założeniem kubeczka menstruacyjnego wygotujcie go w gorącej wodzie (około 5 minut). Czynność tę należy powtarzać przed każdym użyciem w comiesięcznym cyklu menstruacyjnym. Podczas okresu wystarczy wyczyścić kubeczek wilgotnymi chusteczkami lub myć pod bieżącą wodą.

Jak zakładać kubeczek menstruacyjny?

Złóżcie delikatnie kubeczek i wsuńcie go do pochwy zgiętą częścią do góry. Możecie wykonać tę czynność siedząc lub kucając. Prawidłowej aplikacji pojemniczka menstruacyjnego trzeba się nauczyć. Nie warto się poddawać, jeśli za pierwszym razem Wam się nie uda. W razie problemów możecie zwilżyć kubeczek wodą lub użyć żelu dopochwowego.

Jak usuwać kubeczek menstruacyjny?

Przed wyjęciem kubeczka menstruacyjnego dokładnie umyjcie ręce. Następnie rozluźnijcie mięśnie pochwy oraz brzucha, po czym wyjmijcie pojemnik – możecie go delikatnie uciskać. Pamiętajcie, że pierwsze próby mogą sprawiać Wam trudność.

Kubeczek menstruacyjny Facelle/Drogeria Rossmann, 39 zł

Przeczytajcie też: Jak wykonać samobadanie piersi? Oto 7 kroków

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Niesamowita kolekcja ślubna Moliera 2
Niesamowita kolekcja ślubna Moliera 2
Światowe marki i romantyczne wnętrza! Obok tej kampanii nie można przejść obojętnie.
Rihanna zdradziła, jaki jest jej ulubiony krem. Kupisz go też w Polsce i to za 20 złotych!
Rihanna zdradziła, jaki jest jej ulubiony krem. Kupisz go też w Polsce i to za 20 złotych!
Musisz go wypróbować!
Eksperymentuj z Modą: Śmiałe Kombinacje Kolorów i Wzorów
Eksperymentuj z Modą: Śmiałe Kombinacje Kolorów i Wzorów
Moda to nie tylko ubrania, ale również sztuka wyrażania siebie. W tym artykule odkryjemy świat śmiałych kombinacji kolorów i wzorów.
Ostatnie wpisy