Jak wykonać samobadanie piersi? Oto 7 kroków

Jak wykonać samobadanie piersi? Oto 7 kroków

Kobiece sprawy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Choroba ta jest drugą, najczęściej występującą przyczyną zgonów kobiet w Polsce. Jak się bronić przed tego rodzaju nowotworem? Jedyną odpowiedzią na to pytanie są regularne badania.

Wczesne wykrycie raka piersi wiąże się z bardzo dużą szansą na jego całkowite wyleczenie. Warto wiedzieć, że ryzyko występowania tej choroby wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45. rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy pań po 50-tce. Jednak pamiętajcie, że wykonanie badania piersi zaleca się już od 18 roku życia. Czy rak ten może występować również u mężczyzn? Owszem, choć dzieje się to bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.

Jak już wspomniałyśmy, najprostszą metodą walki z nowotworem piersi (poza wizytami kontrolnymi u lekarza specjalisty) jest regularne samobadanie. Jak je wykonać? Oto instrukcja krok po kroku.

fot. pl.freepik.com

Jak wykonać samobadanie piersi?

Krok 1 

Stańcie przed lustrem. Unieście obie ręce do góry i sprawdźcie, czy nie widzicie zmiany w kształcie piersi czy jej kolorze. Zaobserwujcie, czy skóra się nie marszczy oraz czy nie widać jakiegoś wgłębienia, którego wcześniej nie było. Czy brodawki wyglądają tak jak zawsze, czy skierowane są w tym samym kierunku?

Krok 2 

Oprzyjcie ręce na biodrach, naciśnijcie nimi na tułów, napinając klatkę piersiową i przeprowadźcie takie same obserwacje, jak w punkcie pierwszym.

Krok 3 

Ściśnijcie kolejno brodawki i przyjrzyjcie się, czy nie wycieka z nich wydzielina. W wyniku ściśnięcia może zdarzyć się, że wypłynie z nich płyn, bo w przewodach mlekowych zawsze znajduje się jego niewielka ilość. Wydzielina nigdy nie powinien się jednak sączyć sama, bez dotykania brodawki. Jeśli zauważycie, że na biustonoszu pojawiają się plamy, skonsultujcie się z lekarzem.

Krok 4 

Co dalej? Lewą rękę połóżcie z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi, aby jak najbardziej ją rozpłaszczyć. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi po najszerszym jej obwodzie, zmierzając do brodawki, naciskajcie opuszkami trzech środkowych palców (wskazującego, środkowego i serdecznego) i zataczajcie nimi w każdym miejscu piersi drobne kręgi. Te ruchy wykonujmy najpierw przy lekkim ucisku, a następnie, w tym samym punkcie piersi, powtarzamy je ze zwiększonym uciskiem.

Krok 5  

Płynnie przesuwajcie trzy palce do następnego punktu, starajcie się nie ominąć żadnego miejsca.

Krok 6 

Zbadajcie również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.

Krok 7 

Tak samo skontrolujcie drugą pierś i pachę. Sprawdźcie, czy nie wyczuwacie zgrubień, których wcześniej tam nie było.

Jeśli poczujecie jakąkolwiek zmianę, udajcie się do lekarza i poproście o skierowanie na mammografię. Jest to badanie charakteryzujące się dużą czułością i swoistością – wykorzystuje się w nim promieniowanie rentgenowskie.

Przeczytajcie też: Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpasek i tamponów. Dlaczego warto go używać?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Olej arganowy – jak go wykorzystać w domowej pielęgnacji?
Olej arganowy – jak go wykorzystać w domowej pielęgnacji?
Zastanawiacie się jak wykorzystać olej arganowy w domowej pielęgnacji? Sprawdźcie nasze propozycje.
Kaszka na twarzy – skąd się bierze i jak z nią walczyć?
Kaszka na twarzy – skąd się bierze i jak z nią walczyć?
Kaszka na twarzy – estetyczny defekt, który może sygnalizować poważne problemy zdrowotne. Sprawdź!
Dlaczego warto szczotkować ciało?
Dlaczego warto szczotkować ciało?
Marzycie o domowym zabiegu, który ujędrni skórę i pomoże pozbyć się cellulitu? Oto on!
Ostatnie wpisy