Czy szczepionka przeciwko COVID-19 wpływa w jakiś sposób na nasz cykl menstruacyjny?

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 wpływa w jakiś sposób na nasz cykl menstruacyjny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Powstała prawie półtora roku temu szczepionka przeciwko COVID-19 nadal wzbudza wiele kontrowersji. Wśród kobiet jedną z nich jest to, czy zaszczepienie się może spowodować zmiany w miesiączkowaniu? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości na ten temat.

Ta kwestia nie jest jeszcze skrupulatnie zbadana, ale prawdopodobne jest to, że po szczepionce Twój cykl menstruacyjny może ulec zmianie. Krwawienie może być bardziej obfite, możesz odczuwać dolegliwości bólowe lub okres może ulec opóźnieniu. Miej to na uwadze, aby uniknąć późniejszego stresu związanego z tym tematem.

Badania na temat wpływu szczepionki na cykl menstruacyjny

Dr Kathrine Lee oraz prof. Kathryn Clancy to dwie uczone pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Zainteresowały się one tematem zaburzeń miesiączkowania po szczepionce na COVID-19. Jest to szczególnie ciekawe, że same zauważyły zmiany w swoim cyklu menstruacyjnym po szczepieniu.

Wychodząc naprzeciw pytaniom, które zadawała sobie jedna kobieta, postanowiły przygotować internetową ankietę, która miała na celu wgląd w statystyki. Pozwoliła ona wychwycić powtarzalność niektórych problemów. Zaszczepione kobiety wyznały, że borykają się z bardziej obfitym krwawieniem i dłuższym jego czasem. Jednak według badań, przedstawionych m.in na portalu BMJ.com, badane kobiety potwierdziły, ze miesiączka wracała do normy w ciągu kilku cykli następujących po szczepieniu. Panie przyjmujące antykoncepcję hormonalną lub będące w okresie menopauzy z kolei zauważyły, że pojawiły się u nich plamienia.

Czy jest się czego bać? 

Słynny ginekolog z Cleveland Clinic podejrzewa, że zaburzenia w miesiączkowaniu są wynikiem reakcji organizmu na stres związany z przyjęciem nowej szczepionki. Kwestia ta nie jest jeszcze dokładnie zbadana. Zmiany w cyklu u zaszczepionych kobiet mogą mieć również zupełnie inne przyczyny niż sama szczepionka. Bo która z nas nigdy nie borykała się z kłopotami z miesiączką? Warto mieć to na uwadze, ponieważ na miesiączkowanie wpływ ma wiele czynników, które mogły dać o sobie znać właśnie w okresie zaszczepienia. 

Najlepszym rozwiązaniem jest lekarz

Jeżeli masz wątpliwości, czy z Twoim cyklem wszystko w porządku – udaj się do ginekologa. Lekarz pomoże Ci je rozwiać oraz doradzi, co powinnaś dalej robić. 

Zdj. główne: Annika Gordon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając szampon i odżywkę do włosów?
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając szampon i odżywkę do włosów?
Sprawdź, czy Twoje dotychczasowe wybory były właściwe.
Spirala antykoncepcyjna – co trzeba o niej wiedzieć?
Spirala antykoncepcyjna – co trzeba o niej wiedzieć?
Czy spirala antykoncepcyjna słusznie owiana jest złą sławą? Rozwiewamy mity na ten temat.
Czym zajmuje się trycholog i kiedy się do niego udać?
Czym zajmuje się trycholog i kiedy się do niego udać?
Trycholog koncentruje swoją praktykę na rozpoznawaniu oraz terapii problemów związanych z włosami, oraz skórą głowy.
Ostatnie wpisy