Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie pleców? Oto 6 powodów

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie pleców? Oto 6 powodów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Treningi ogólnorozwojowe, czy to te z trenerem, czy samodzielne, zakładają pakiet ćwiczeń na różne partie ciała. Nieodzownym elementem są ćwiczenia pleców, które z racji ilości mięśni, które się na nich znajdują, ciężko jest wytrenować.

Korzyści płynące z treningów pleców

Piękne plecy z delikatnie zarysowanymi mięśniami są marzeniem kobiet i mężczyzn. Zwłaszcza latem i wiosną można je wyeksponować, nosząc sukienki i koszulki bez ramiączek. Warto zatem o nie zadbać.

Mięśnie pleców angażowane są w zasadzie do wszystkich czynności w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przy wstawaniu z krzesła, chodzeniu, schylaniu się czy jeździe samochodem lub rowerem – zawsze pracują. Przyjmuje się, że to na plecach oraz nogach mamy największe partie mięśniowe. Dlaczego to właśnie plecy i ich dobra kondycja są tak ważne?

Całe plecy składają się z różnych grup mięśni. Zaczynając od najszerszych, czyli mięśni grzbietu, kolejno czworobocznych, mięśnia prostownika grzbietu, a także większych i mniejszych mięśni obłych.

Aby każdy z nich był odpowiednio wyćwiczony, należy trenować na różne sposoby. To właśnie dzięki wszechstronnym bodźcom uzyskać możemy zadowalający efekt.

Dlaczego należy trenować plecy?

  1. Z racji swojej wielkości mięśnie te podtrzymują całe ciało, są tzw. trzonem naszej sylwetki.
  2. Mięśnie pleców warunkują prawidłową postawę, czyli proste plecy, a co za tym idzie, zdrowy kręgosłup.
  3. Słabe mięśnie pleców powodują duży ból i dyskomfort. Na to schorzenie narażone są zwłaszcza osoby, które prowadzą siedzący tryb życia.
  4. Plecy przeciążone np. w wyniku fizycznej pracy, a bez właściwej warstwy mięśniowej nie ochronią odpowiednio kręgosłupa.
  5. Wzmocnione mięśnie pleców to zdrowsza i atrakcyjniejsza sylwetka, która jest mniej podatna na kontuzje. Dodatkowo nie musimy martwić się o stawy.
  6. Regularne, ale konkretne ćwiczenia pleców zapewnią nam sprawne ciało przez długi czas. To dzięki nim uniknąć możemy wielu chorób wieku starczego.

Sprawdzone ćwiczenia na plecy

Podciąganie na drążku

Jest to jedno z najbardziej znanych ćwiczeń na plecy, które sprawdza się wręcz rewelacyjnie. Drążek należy trzymać szerzej niż szerokość barków, a ruchy, które będziemy wykonywać, powinny dochodzić do pełnego zgięcia i wyprostu. Najlepiej, aby broda przenoszona była ponad drążek. Przy podciąganiu wykonujemy wydech, a przy opuszczaniu pełny wdech.

Ćwiczenia ze sztangą

Przygotuj sztangę z obciążeniem lub bez. Stań w lekkim rozkroku, przed sprzętem do trenowania i pochyl się do przodu. Chwyć sztangę na dwóch końcach. Przyciągaj ją do brzucha wraz z wydechem. Ważne, aby podczas tego ćwiczenia plecy pozostały proste.

Martwy ciąg

Jest to trening dedykowany do pobudzenia wszystkich mięśni pleców. Oto jego najpopularniejsza forma: Stopy rozstaw szerzej niż szerokość miednicy. Palce stóp skierowane powinny być na zewnątrz. Następnie należy wykonywać przysiady ze sztangą. Przy wyprostowanych plecach przyciągamy ją za głową do łopatek. Przy wstawaniu podnosimy sztangę nad głowę.

Pamiętaj, aby nie garbić się podczas tego treningu, może to skutkować poważnymi kontuzjami.

Trening z użyciem hantli

Przyda się ławeczka do podporu jednorącz. Plecy powinny być wyprostowane, a ręka wyciągnięta. Złap hantle w naturalny sposób. Kolejno przyciągaj je do boku aż do miednicy. Pamiętaj o oddychaniu. Wraz z wdechem wracaj do pozycji wyjściowej. Mięśnie powinny być utrzymywane w ciągłym napięciu.

Ochrona kręgosłupa w postaci sprawnych mięśni pleców to podstawa zdrowego funkcjonowania. Warto zatem wykonać chociaż 3 krótkie treningi w ciągu tygodnia.

Przeczytaj też: Czy wiesz, jak sporty wodne wpływają na naszą sylwetkę?

Zdjęcie główne: Anna Shvets/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pielęgnacja skóry wiosną i latem – podstawy pielęgnacji
Pielęgnacja skóry wiosną i latem – podstawy pielęgnacji
Wiosną i latem nasza skóra wymaga innego podejścia do pielęgnacji niż jesienią i zimą. Dni są bardziej słoneczne, cieplejsze i […]
Ta sukienka z Zary jest hitem na Instagramie
Ta sukienka z Zary jest hitem na Instagramie
To świetna opcja zarówno na dzień, jak i na wieczór. Co istotne - z pewnością wykorzystacie ją również w wiosennym sezonie.
Sok z kiszonych buraków. Podpowiadamy, dlaczego warto go pić
Sok z kiszonych buraków. Podpowiadamy, dlaczego warto go pić
Rozszerz swój repertuar kiszonek
Ostatnie wpisy