Treningi ogólnorozwojowe, czy to te z trenerem, czy samodzielne, zakładają pakiet ćwiczeń na różne partie ciała. Nieodzownym elementem są ćwiczenia pleców, które z racji ilości mięśni, które się na nich znajdują, ciężko jest wytrenować.
Piękne plecy z delikatnie zarysowanymi mięśniami są marzeniem kobiet i mężczyzn. Zwłaszcza latem i wiosną można je wyeksponować, nosząc sukienki i koszulki bez ramiączek. Warto zatem o nie zadbać.
Mięśnie pleców angażowane są w zasadzie do wszystkich czynności w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przy wstawaniu z krzesła, chodzeniu, schylaniu się czy jeździe samochodem lub rowerem – zawsze pracują. Przyjmuje się, że to na plecach oraz nogach mamy największe partie mięśniowe. Dlaczego to właśnie plecy i ich dobra kondycja są tak ważne?
Całe plecy składają się z różnych grup mięśni. Zaczynając od najszerszych, czyli mięśni grzbietu, kolejno czworobocznych, mięśnia prostownika grzbietu, a także większych i mniejszych mięśni obłych.
Aby każdy z nich był odpowiednio wyćwiczony, należy trenować na różne sposoby. To właśnie dzięki wszechstronnym bodźcom uzyskać możemy zadowalający efekt.
Jest to jedno z najbardziej znanych ćwiczeń na plecy, które sprawdza się wręcz rewelacyjnie. Drążek należy trzymać szerzej niż szerokość barków, a ruchy, które będziemy wykonywać, powinny dochodzić do pełnego zgięcia i wyprostu. Najlepiej, aby broda przenoszona była ponad drążek. Przy podciąganiu wykonujemy wydech, a przy opuszczaniu pełny wdech.
Przygotuj sztangę z obciążeniem lub bez. Stań w lekkim rozkroku, przed sprzętem do trenowania i pochyl się do przodu. Chwyć sztangę na dwóch końcach. Przyciągaj ją do brzucha wraz z wydechem. Ważne, aby podczas tego ćwiczenia plecy pozostały proste.
Jest to trening dedykowany do pobudzenia wszystkich mięśni pleców. Oto jego najpopularniejsza forma: Stopy rozstaw szerzej niż szerokość miednicy. Palce stóp skierowane powinny być na zewnątrz. Następnie należy wykonywać przysiady ze sztangą. Przy wyprostowanych plecach przyciągamy ją za głową do łopatek. Przy wstawaniu podnosimy sztangę nad głowę.
Pamiętaj, aby nie garbić się podczas tego treningu, może to skutkować poważnymi kontuzjami.
Przyda się ławeczka do podporu jednorącz. Plecy powinny być wyprostowane, a ręka wyciągnięta. Złap hantle w naturalny sposób. Kolejno przyciągaj je do boku aż do miednicy. Pamiętaj o oddychaniu. Wraz z wdechem wracaj do pozycji wyjściowej. Mięśnie powinny być utrzymywane w ciągłym napięciu.
Ochrona kręgosłupa w postaci sprawnych mięśni pleców to podstawa zdrowego funkcjonowania. Warto zatem wykonać chociaż 3 krótkie treningi w ciągu tygodnia.
Przeczytaj też: Czy wiesz, jak sporty wodne wpływają na naszą sylwetkę?
Zdjęcie główne: Anna Shvets/ pexels.com