Wszystko, co powinnaś wiedzieć o karcie obserwacji cyklu

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o karcie obserwacji cyklu

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każda kobieta, która chce zadbać o swoje zdrowie oraz świadomie podejść do tematu planowania rodziny powinna zapoznać się z kartą obserwacji cyklu miesiączkowego. Na niej mogą być zawarte niewątpliwie jedne z najważniejszych informacji, jakie można posiadać na temat swojego cyklu. Karta obserwacji cyklu, która najczęściej kojarzona jest jedynie z naukami przedmałżeńskimi, podczas naturalnego planowania rodziny stanowi element niezbędny.  Prowadzone w niej zapisy, to nie tylko sposób na wyznaczenie dni płodnych i nie płodnych, ale także bogate źródło wiedzy o naszym stanie zdrowia. 

Dokładne poznanie swojego organizmu ma ogrom zalet zarówno w przypadku kobiet dojrzałych jak i nastolatek wchodzących w dorosłe życie. Z tego poradnika dowiesz się jak samodzielnie zrobić kartę obserwacji i co w niej zapisywać. Sprawdzimy również,  czy nowoczesne metody się sprawdzają. Zapraszam do czytania!

metody naturalnego planowania rodziny - kalendarz

Co to jest karta obserwacji cyklu i jak rozpoznać koniec fazy płodności?

Karta obserwacji cyklu to narzędzie, które służy do zapisywania wszystkich danych i obserwacji – temperatury, typu śluzu oraz pozostałych istotnych informacji o naszym organizmie.

Dzięki karcie obserwacji cyklu miesiączkowego można bezpiecznie zaplanować ciąże lub zdecydować się na nią. Oprócz tego obserwacje cyklu miesiączkowego pomogą w interpretacji swoich np. nieregularnych cykli. Może okazać się, że problemy pojawiają się w określonym czasie lub po wykonaniu określonych czynności. Wszystko to starannie zapisane na karcie obserwacji przyczyni się do oceny stanu zdrowia. Nie tylko dla własnej interpretacji, ale dość często jest też dużą dawką wiedzy dla lekarza ginekologa.

Karta obserwacji cyklu nie jest skomplikowana, a starannie uzupełniona i regularnie prowadzona daje jasny obraz sytuacji.

Na karcie obserwacji cyklu zaznaczamy każdy dokonany pomiar temperatury (pomiar ten powinien zawierać temperaturę spoczynkową i powinien być mierzony zaraz po przebudzeniu – zawsze o tej samej porze) oraz obserwacje i interpretacje śluzu szyjkowego. Te dwie podstawowe informacje w danym cyklu, przeniesione na karty obserwacji, pozwolą na podział na dni niepłodne i dni płodne. Sam koniec fazy płodności wyznaczany jest trzeciego dnia po zanotowaniu wyższych, niezakłóconych temperatur (wieczór trzeciego dnia po szczycie objawu śluzu). 

Pamiętajmy – jeden cykl miesiączkowy liczony jest od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką!

Na karcie warto umieszczać również każde istotne wydarzenie z życia, które może mieć wpływ na regulację naszego cyklu. Mowa tutaj o takich sytuacjach jak wycieczka, wypity alkohol, duży wysiłek fizyczny, zmiana klimatu czy przyjmowane leki.

Jak samodzielnie zrobić karty obserwacji cyklu miesiączkowego?

Karty obserwacji cyklu miesiączkowego są dostępne na wielu platformach internetowych. Często są to podstawowe karty do zapisu jedynie temperatury i informacji na temat śluzu, jednak by w pełni się obserwować, jak przewiduje to metoda Rotzera, ważne jest także zapisywanie danego dnia, wszystkich istotnych informacji. Dlatego też warto samodzielnie wykonać taką kartę obserwacji cyklu, lub gotową kartę dostosować do własnych potrzeb.

karty obserwacji - metody DIY

Do tworzenia (poprawy) własnej karty obserwacji nie potrzeba skomplikowanych narzędzi. Tak naprawdę wystarczy kartka papieru (najlepiej zeszyt w kratkę), ołówek, linijka i kolorowe długopisy. Tak to wystarczy!

Dla własnej wygody kartę możesz zrobić pionowo lub poziomo – wszystko zależy jakie długie są cykle. Na początek trzeba narysować wymagane pola, czyli szablon wykresu, a pod nim tabelkę. Ilość potrzebnego miejsca tak naprawdę zależna jest od tego ile i jakie informacje chcemy umieścić na naszej karcie obserwacji cyklu. Warto dla własnej wygody i przejrzystości zapisywanych danych wprowadzić legendę i skrótowo zapisywać poszczególne obserwacje czy uwagi.

W górnym obszarze muszą znajdować się najbardziej istotne informacje, takie jak:

  • długość cyklu – konkretne daty (od – do), a także ilość dni cyklu.
  • Temperaturę ciała – szczególnie pierwszą wyższą temperaturę w tym cyklu.
  • Długość trwania okresu.
  • Intensywność krwawień.
  • Obserwacje śluzu i szyjki macicy.
  • Długość fazy folikularnej (przedowulacyjna, faza niższych temperatur) – to pierwsza z faz cyklu miesiączkowego.
  • Długość fazy lutealnej (faza poowulacyjna, faza wyższych temperatur) – to druga z faz cyklu miesiączkowego.
  • Ilość współżyć.

W dolnej części (najlepiej dla każdego zaobserwowanego czynnika osobna linijka) będzie miejsce na pozostałe informacje takie jak:

  • ilość przespanych godzin,
  • ilość wypitej wody,
  • aktualna waga,
  • fazy księżyca,
  • witaminy, suplementy,
  • aktywność fizyczna, ćwiczenia,
  • medytacja,
  • czytanie książek,
  • dzień bez ekranu,
  • chwila dla siebie,
  • poziom libido,
  • poziom energii,
  • poziom koncentracji,
  • uczucie zmęczenia,
  • dolegliwości, takie jak ból głowy, bóle mięśni,
  • alkohol,
  • ważne wydarzenie lub sytuacja.

Wszystkie inne informacje (o których możesz dowiedzieć się np. podczas konsultacji) i umieszczone na karcie obserwacji, stanowią bogate źródło wiedzy na temat stanu zdrowia kobiety i niewątpliwie są bardzo istotnym elementem, w kontekście naturalnego planowania rodziny.

Dokładniejsze informacje na temat tworzenia karty znajdują się na stronie: karta obserwacji cyklu oraz ich interpretacji: jak analizować obserwacje?

Karta obserwacji cyklu a aplikacja

Możliwości techniczne, jakie daje internet w obecnym czasie, pozwalają na przeniesienie informacji zapisywanych dotychczas na kartkach papieru, do aplikacji czy strony WWW. 

Dostępne aplikacje pozwalają na cyfrowe zapisywanie wszystkich obserwacji dotyczących naszego organizmu. Tego typu aplikacje na podstawie wprowadzonych danych wyznaczają potencjalne dni płodne, czy datę następnej miesiączki. Bardziej rozbudowane aplikacje dają także możliwość zaznaczenia obserwacji śluzu, czy kilku innych danych.

aplikacja menstruacyjna

Aplikacje mobilne jednak nie są w stanie w całości dostosować się do indywidualnych sytuacji każdej kobiety. Cyfrowa karta obserwacji cyklu ułatwia obserwacje, ale nie zawsze pozwala na zawarcie w niej osobistych spostrzeżeń związanych ze stanem zdrowia czy samopoczuciem.

W tym zestawieniu klasyczna, papierowa karta obserwacji cyklu wygrywa. Na niej bez problemu możemy zapisywać wszystkie istotne dla nas dane. Papierowa karta pozwala na indywidualne zapiski czy oznaczenia, w sposób czytelny dla osoby korzystającej. 

Podsumowanie

Karta obserwacji to bardzo ważne narzędzie w metodzie naturalnego planowania rodziny – przy planowaniu ciąży lub jako naturalny rodzaj antykoncepcji, ale także służy pomocą przy kontrolowaniu stanu zdrowia. Regularnie prowadzona, systematycznie uzupełniana pozwala na porównanie swoich cykli miesiąc do miesiąca, a nawet rok do roku. Pozwala na zaobserwowanie większości nieprawidłowości zachodzących w organizmie kobiety. Prowadzenie karty nie jest trudne, nie wymaga skomplikowanych narzędzi – jedynie co jest potrzebne to termometr, kartka papieru, linijka i kolorowe długopisy. 

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Te marki kosmetyczne oferują najlepsze produkty dla młodej cery
Te marki kosmetyczne oferują najlepsze produkty dla młodej cery
Sprawdź, które produkty dobrze jest mieć w swojej kosmetyczce.
Co ubrać na wesele poradnik dla ciężarnej
Co ubrać na wesele poradnik dla ciężarnej
Szukasz idealnej stylizacji ciążowej na wesele bliskiej osoby? Sprawdź, jak skomponować strój, by czuć się pięknie i zachwycać pozostałych gości!
Kaszka na twarzy – skąd się bierze i jak z nią walczyć?
Kaszka na twarzy – skąd się bierze i jak z nią walczyć?
Kaszka na twarzy – estetyczny defekt, który może sygnalizować poważne problemy zdrowotne. Sprawdź!
Ostatnie wpisy