Plastry antykoncepcyjne są uznawane za jedną z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych metod zapobiegania ciąży. Jak działają? Jakie są ich zalety i wady?
Plastry antykoncepcyjne to transdermalna metoda antykoncepcyjna, która polega na przyklejeniu do powierzchni skóry plastra zawierającego żeńskie hormony syntetyczne stanowiące odpowiednik żeńskich hormonów płciowych. Przenikają przez skórę, chroniąc przed zajściem w ciążę. W składzie plastrów antykoncepcyjnych znajdują się identyczne hormony co w tabletkach antykoncepcyjnych. Tym, co je różni jest droga przenikania do organizmu.
Plaster antykoncepcyjny stanowi połączenie etynyloestradiolu będącego odpowiednikiem estrogenu oraz norelgestrominu, który jest pochodną progesteronu. Jak działają plastry antykoncepcyjne? Mechanizm ich działania jest mocno zbliżony do pigułek antykoncepcyjnych. Przyklejony do skóry plaster uwalnia hormony odpowiadające za blokowanie owulacji. Na skutek tego dochodzi do zagęszczenia śluzu i utworzenia czopa zamykającego szyjkę macicy, utrudniając migrację plemników i zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Jest to możliwe dzięki blokowaniu skoku lutropiny wydzielanej przez przysadkę mózgową.
Jaka jest skuteczność plastrów antykoncepcyjnych? Określana jest z wykorzystaniem tak zwanego wskaźnika Pearla. Wskazuje on, ile kobiet spośród 100 zaszło w ciążę, stosując konkretną metodę antykoncepcji. Stosując plastry w sposób prawidłowy, można liczyć na skuteczność na poziomie 0,4 – 0,7. Oznacza to, że maksymalnie 1 kobieta na 100 zaszła w ciążę, wykorzystując tę metodę.
Jak pokazują wyniki badań, plastry antykoncepcyjne są jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed zajściem w ciążę. Prawidłowo przyklejone, działają nawet przez 7 dni. Aby plastry antykoncepcyjne mogły być skuteczne, niezbędne jest przechowywanie ich zgodnie z zaleceniami producenta. Powinno to być miejsce ciemne i suche, w którym panuje temperatura pokojowa. Plastrów nigdy nie należy przechowywać w lodówce czy łazience. Związane jest to z wysoką wilgotnością, która może przyczynić się do obniżenia ich skuteczności.
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wiązać się z następującymi skutkami ubocznymi: rozwój trądziku hormonalnego, wzrost masy ciała, spadek libido, wahania nastroju, nudności, wymioty, plamienia w czasie trwania cyklu, bóle głowy, biegunka, ból brzucha oraz tkliwość piersi. W znaczącej części przypadków wymienione powyżej przykre objawy ustępują po upływie 3 cykli. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może się przyczyniać do wzrostu ryzyka choroby żylnej zakrzepowo-zatorowej.
Przeczytaj też nasz artykuł o prezerwatywach.
Gdzie najlepiej przykleić plaster antykoncepcyjny? Można go umieścić zarówno na pośladku, jak i ramieniu, brzuchu, okolicach bikini lub w górnej części pleców. Plastra nie należy przyklejać na piersi oraz w miejscach narażonych na zbytni kontakt z odzieżą. Podczas każdej jego wymiany powinno się zmieniać miejsce jego przyklejenia. Naklejanie plastra jest niezwykle proste. Wystarczy przytrzymać go przez około 30 sekund w wybranym miejscu. Każdego dnia należy sprawdzić, czy plaster odpowiednio mocno przylega do skóry.
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com