Wypryski w okolicy bikini. Skąd się biorą i kiedy trzeba zgłosić się po pomoc lekarską?

Wypryski w okolicy bikini. Skąd się biorą i kiedy trzeba zgłosić się po pomoc lekarską?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Borykasz się z wypryskami w okolicach bikini? Nie jesteś sama. Krosty, które pojawiają się na całym ciele, mogą wyskoczyć również w miejscach intymnych. Sprawdź, jakie są przyczyny ich pojawienia się, jak sobie z nimi radzić oraz kiedy niezbędna jest interwencja lekarska.

Wypryski w okolicy bikini – gdzie konkretnie mogą się pojawić?

Wypryski w miejscach intymnych najczęściej pojawiają się poniżej linii majtek, w pachwinach lub na pośladkach. Zdarzają się również przypadki, gdy krosty wyskakują na wargach sromowych, a nawet w okolicach odbytu.

Jakie są przyczyny wyprysków w okolicach intymnych?

Przyczyny pojawiania się wyprysków w okolicach intymnych mogą być różne. Najczęściej jednak wpływ ma kontakt z jakąś substancją drażniącą lub uczulającą. Są to np. produkty do higieny intymnej, lubrykanty, środki higieniczne typu podpaski lub tampony, prezerwatywy, środki do prania, a nawet sama bielizna.

Niekiedy przyczyną pojawienia się wyprysków w okolicach bikini może być zapalenie mieszka włosowego. Jest ono spowodowane infekcją bakteryjną w okolicach włosa. Taki wyprysk jest niestety dosyć bolesny. Aby nie dopuścić do zapalenia, należy dbać o właściwą higienę, szczególnie przy depilacji i nie nosić zbyt ciasnej bielizny.

Za pojawienie się pryszczy w okolicach intymnych może być odpowiedzialny także tzw. trądzik odwrócony. Przyczyny jego pojawiania się nie są do końca znane. W mieszkach włosowych gromadzą się bakterie, które doprowadzają do powstania stanu zapalnego.

Jeśli w okolicach genitaliów pojawiają się małe, przejrzyste pęcherzyki, mogą być one spowodowane infekcją wirusową wywołaną mięczakiem zakaźnym. Może on przenosić się drogą płciową.

Czy wypryski w okolicach bikini bolą?

To, czy wypryski w okolicach intymnych wywołują ból, zależy od przyczyny ich powstania. Te ze stanem zapalnym mogą powodować swędzenie, natomiast inne będą całkowicie bezbolesne.

Jak pozbyć się krostek w okolicach bikini?

Aby pozbyć się wyprysków w okolicach bikini, a przy okazji zapobiec powstawaniu nowych, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Wybierając produkty do mycia miejsc intymnych, należy zwracać uwagę na skład. Pomoże Ci to wyeliminować substancje, które Cię uczulają lub podrażniają.

Pamiętaj również, by używać wygodnej, dopasowanej do Ciebie bielizny, uszytej z naturalnych materiałów. Zbyt ciasne i sztuczne majtki mogą być przyczyną licznych infekcji intymnych.

Jeżeli usuwasz włoski z miejsc intymnych, zwróć uwagę na sposób, w jaki to robisz. Czasem konieczna jest zmiana metody depilacji. Jeśli golisz owłosienie maszynką lub depilatorem, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej higieny – akcesoria należy dezynfekować po każdym użyciu. Skóra po depilacji jest zazwyczaj podrażniona, dlatego nie należy narażać jej na różnego rodzaju szkodliwe czynniki.

Niekiedy krostki w okolicach bikini mogą pojawiać się bezpośrednio po wizycie na basenie lub solarium. Takie miejsca mogą przyczyniać się do rozwoju różnego rodzaju infekcji intymnych. Dlatego właśnie w miejscach wspólnych należy szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych.

Jeżeli krostki w okolicach bikini pojawiają się regularnie i nie chcą ustąpić, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa lub ginekologa. Specjalista ustali, co jest przyczyną powstawania krostek i dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Zdj. główne: jan gepogi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest trądzik młodzieńczy i jak z nim walczyć?
Czym jest trądzik młodzieńczy i jak z nim walczyć?
Trądzik młodzieńczy to choroba dermatologiczna, z którą boryka się niejeden nastolatek. Jak powstaje i w jaki sposób z nią walczyć? Sprawdźcie!
Torby plażowe, kapelusze i inne modne dodatki na wakacje – wiemy, które z nich są tegorocznym hitem!
Torby plażowe, kapelusze i inne modne dodatki na wakacje – wiemy, które z nich są tegorocznym hitem!
Dziś pod lupę bierzemy najmodniejsze dodatki, których nie może zabraknąć w Twojej walizce.
Srebrne breloczki – nowoczesny dodatek do każdego zestawu kluczy
Srebrne breloczki – nowoczesny dodatek do każdego zestawu kluczy
Odkryj zalety srebrnych breloczków. Wyjątkowy dodatek, który nadaje kluczom niepowtarzalnego stylu i funkcjonalności.
Ostatnie wpisy