Tabletki antykoncepcyjne – co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz pierwszą pigułkę?

Tabletki antykoncepcyjne – co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz pierwszą pigułkę?

Kobiece sprawy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród wielu dostępnych metod antykoncepcji jedną z najpopularniejszych są pigułki antykoncepcyjne. Aby móc je stosować, konieczna jest wizyta u ginekologa, gdyż wydawane są wyłącznie na receptę.

Jeśli zastanawiasz się, czy są one metodą również dla Ciebie, poniżej zebraliśmy wszystkie najważniejsze dotyczące ich informacje, dzięki którym rozwiejesz swoje wątpliwości.

W jaki sposób tabletki antykoncepcyjne chronią przed ciążą? 

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z hormonalnych metod antykoncepcji. Zawarte w nich hormony syntetyczne to pochodne naturalnie występującego w kobiecym organizmie etynyloestradiolu oraz gestagenów. Mają one za zadanie zahamowanie owulacji, przez co możliwość zapłodnienia dojrzałej komórki jest niemożliwa. 

Uznaje się, że tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegających niechcianej ciąży. Według wskaźnika Pearla określającego to, ile par na 100 stosujących tę metodę koncepcji zajdzie w ciążę, plasuje się ona na poziomie od 0,2 do 1 pary, dając tym samym niemal 99% skuteczności. 

Warto również wspomnieć, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych bardzo często wykorzystywane jest również w leczeniu ginekologicznym dotyczącym: 

  • zespołu napięcia przedmiesiączkowego, 
  • wyrównania cyklu menstruacyjnego, 
  • bolesnych menstruacji, 
  • zespołu policystycznych jajników,
  • trądziku. 

Rodzaje tabletek hormonalnych

Wśród rodzajów tabletek antykoncepcyjnych wyróżnić można tabletki jedno- dwu- oraz trzyfazowe. 

W przypadku tabletek jednofazowych ilość zawartych w nich hormonów jest zawsze taka sama, w związku z tym nie ma różnicy, którą z nich weźmiesz. Natomiast w tabletkach dwu i trójfazowych, dawka dostarczanych za ich pomocą hormonów do organizmu zmienia się w konkretnych dniach cyklu menstruacyjnego. Dlatego należy pilnować odpowiedniej kolejności ich przyjmowania. O tym, jaki rodzaj tabletek zostanie przepisany, decyduje zawsze lekarz ginekolog.

Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne? 

Tabletki koncepcyjne najczęściej występują w systemie 21 na 7. Oznacza to więc, że przez 21 dni należy je przyjmować codziennie, następnie robiąc 7-dniową przerwę, w której trakcie następuje krwawienie, niebędące jednak miesiączką, a tzw. krwawieniem z odstawienia. Po upływie 7 dni należy znów zacząć przyjmowanie tabletek z nowego blistra. 

Tabletki antykoncepcyjne najlepiej przyjmować o jednej stałej porze, dzięki temu ryzyko pominięcia ich dawki zostaje zmniejszone. Najczęściej zaleca się to wykonywać w godzinach wieczornych, jednak nie ze względu na lepsze ich działanie o tej porze, a ewentualne dolegliwości towarzyszące w pierwszych miesiącach ich brania, do których można zaliczyć mdłości, bóle głowy czy też ospałość. Jest to naturalna reakcja organizmu, ustępuje najczęściej po około 2–3 miesiącach. Przyjmując jednak tabletki wieczorową porą, nie trzeba się z nimi zmagać za dnia, gdyż dopadną nas w trakcie snu. 

Wiele kobiet rezygnuje ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych z obawy, że nie będzie pamiętać o ich przyjmowaniu. Jednak wystarczy zastosować trzy poniższe protipy, aby regularne spożywanie nie było tak problematyczne. 

  1. Ustaw budzik w telefonie. Pierwszą metodą pomagającą zwłaszcza na początku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych pilnowania stałej pory ich przyjmowania, jest ustawienie codziennego regularnego budzika, który przypomni o konieczności wzięcia tabletki. 
  2. Przyjmuj tabletki wraz ze stałymi czynnościami. Jeśli będziesz przyjmować tabletkę w czasie porannej rutyny lub pory karmienia pupila, o wiele łatwiej będzie Ci o niej pamiętać.
  3. Zawsze miej zapasową tabletkę w portfelu. Obawiasz się tego, że pora przyjęcia tabletki wypadnie akurat, kiedy będziesz poza domem? Po pierwsze pamiętaj, że małe spóźnienie w postaci 2-3 godzin nie wpłynie na działanie hormonów, należy jednak unikać przerw między jedną a drugą tabletką trwających dłużej niż 36 godzin. Dlatego przy każdym nowym opakowaniu odcinaj jedną tabletkę z blistra i włóż ją do portfela w miejsce, z którego nie wypadnie. Dzięki temu będziesz mieć ją zawsze przy sobie, w razie gdybyś zapomniała zabrać ze sobą na noc do przyjaciółki całego blistra.

Stosując tabletki antykoncepcyjne, należy także pamiętać, że pomimo, iż są one jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, w żaden sposób nie chronią przed chorobami wenerycznymi.

Przeczytaj też: Jak powinna wyglądać higiena podczas okresu?

Zdjęcie główne: Reproductive Health Supplies Coalition/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gigi Hadid zdradza, jakie są jej ulubione kosmetyki. Wszystkie kupisz także w Polsce
Gigi Hadid zdradza, jakie są jej ulubione kosmetyki. Wszystkie kupisz także w Polsce
Niektóre z nich kupisz już za 20 złotych!
4 zmiany, które warto wprowadzić do swoich pielęgnacyjnych rytuałów, by były one bardziej przyjazne dla środowiska
4 zmiany, które warto wprowadzić do swoich pielęgnacyjnych rytuałów, by były one bardziej przyjazne dla środowiska
Popularne produkty kosmetyczne, których używasz, mogą szkodzić planecie! Spokojnie, do swoich codziennych rytuałów pielęgnacyjnych możesz wprowadzić kilka zmian, które będą przyjazne dla środowiska.
Pielęgnacja rzęs – co robić, aby były dłuższe?
Pielęgnacja rzęs – co robić, aby były dłuższe?
Chcesz mieć długie i piękne rzęsy, ale nie wiesz, jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak je pielęgnować.
Ostatnie wpisy