Tabletki antykoncepcyjne – co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz pierwszą pigułkę?

Tabletki antykoncepcyjne – co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz pierwszą pigułkę?

Kobiece sprawy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród wielu dostępnych metod antykoncepcji jedną z najpopularniejszych są pigułki antykoncepcyjne. Aby móc je stosować, konieczna jest wizyta u ginekologa, gdyż wydawane są wyłącznie na receptę.

Jeśli zastanawiasz się, czy są one metodą również dla Ciebie, poniżej zebraliśmy wszystkie najważniejsze dotyczące ich informacje, dzięki którym rozwiejesz swoje wątpliwości.

W jaki sposób tabletki antykoncepcyjne chronią przed ciążą? 

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z hormonalnych metod antykoncepcji. Zawarte w nich hormony syntetyczne to pochodne naturalnie występującego w kobiecym organizmie etynyloestradiolu oraz gestagenów. Mają one za zadanie zahamowanie owulacji, przez co możliwość zapłodnienia dojrzałej komórki jest niemożliwa. 

Uznaje się, że tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegających niechcianej ciąży. Według wskaźnika Pearla określającego to, ile par na 100 stosujących tę metodę koncepcji zajdzie w ciążę, plasuje się ona na poziomie od 0,2 do 1 pary, dając tym samym niemal 99% skuteczności. 

Warto również wspomnieć, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych bardzo często wykorzystywane jest również w leczeniu ginekologicznym dotyczącym: 

  • zespołu napięcia przedmiesiączkowego, 
  • wyrównania cyklu menstruacyjnego, 
  • bolesnych menstruacji, 
  • zespołu policystycznych jajników,
  • trądziku. 

Rodzaje tabletek hormonalnych

Wśród rodzajów tabletek antykoncepcyjnych wyróżnić można tabletki jedno- dwu- oraz trzyfazowe. 

W przypadku tabletek jednofazowych ilość zawartych w nich hormonów jest zawsze taka sama, w związku z tym nie ma różnicy, którą z nich weźmiesz. Natomiast w tabletkach dwu i trójfazowych, dawka dostarczanych za ich pomocą hormonów do organizmu zmienia się w konkretnych dniach cyklu menstruacyjnego. Dlatego należy pilnować odpowiedniej kolejności ich przyjmowania. O tym, jaki rodzaj tabletek zostanie przepisany, decyduje zawsze lekarz ginekolog.

Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne? 

Tabletki koncepcyjne najczęściej występują w systemie 21 na 7. Oznacza to więc, że przez 21 dni należy je przyjmować codziennie, następnie robiąc 7-dniową przerwę, w której trakcie następuje krwawienie, niebędące jednak miesiączką, a tzw. krwawieniem z odstawienia. Po upływie 7 dni należy znów zacząć przyjmowanie tabletek z nowego blistra. 

Tabletki antykoncepcyjne najlepiej przyjmować o jednej stałej porze, dzięki temu ryzyko pominięcia ich dawki zostaje zmniejszone. Najczęściej zaleca się to wykonywać w godzinach wieczornych, jednak nie ze względu na lepsze ich działanie o tej porze, a ewentualne dolegliwości towarzyszące w pierwszych miesiącach ich brania, do których można zaliczyć mdłości, bóle głowy czy też ospałość. Jest to naturalna reakcja organizmu, ustępuje najczęściej po około 2–3 miesiącach. Przyjmując jednak tabletki wieczorową porą, nie trzeba się z nimi zmagać za dnia, gdyż dopadną nas w trakcie snu. 

Wiele kobiet rezygnuje ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych z obawy, że nie będzie pamiętać o ich przyjmowaniu. Jednak wystarczy zastosować trzy poniższe protipy, aby regularne spożywanie nie było tak problematyczne. 

  1. Ustaw budzik w telefonie. Pierwszą metodą pomagającą zwłaszcza na początku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych pilnowania stałej pory ich przyjmowania, jest ustawienie codziennego regularnego budzika, który przypomni o konieczności wzięcia tabletki. 
  2. Przyjmuj tabletki wraz ze stałymi czynnościami. Jeśli będziesz przyjmować tabletkę w czasie porannej rutyny lub pory karmienia pupila, o wiele łatwiej będzie Ci o niej pamiętać.
  3. Zawsze miej zapasową tabletkę w portfelu. Obawiasz się tego, że pora przyjęcia tabletki wypadnie akurat, kiedy będziesz poza domem? Po pierwsze pamiętaj, że małe spóźnienie w postaci 2-3 godzin nie wpłynie na działanie hormonów, należy jednak unikać przerw między jedną a drugą tabletką trwających dłużej niż 36 godzin. Dlatego przy każdym nowym opakowaniu odcinaj jedną tabletkę z blistra i włóż ją do portfela w miejsce, z którego nie wypadnie. Dzięki temu będziesz mieć ją zawsze przy sobie, w razie gdybyś zapomniała zabrać ze sobą na noc do przyjaciółki całego blistra.

Stosując tabletki antykoncepcyjne, należy także pamiętać, że pomimo, iż są one jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, w żaden sposób nie chronią przed chorobami wenerycznymi.

Przeczytaj też: Jak powinna wyglądać higiena podczas okresu?

Zdjęcie główne: Reproductive Health Supplies Coalition/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy wiesz, że niewłaściwe przechowywanie kosmetyków i leków może być szkodliwe?
Czy wiesz, że niewłaściwe przechowywanie kosmetyków i leków może być szkodliwe?
Bardzo ważne jest, by prawidłowo przechowywać leki i kosmetyki. To chroni je przed zepsuciem się. Okazuje się jednak, że wiele osób nie zwraca na to uwagi, a to duży błąd!
Dla tych 3 treningów online nie będziecie chciały już wracać na siłownie
Dla tych 3 treningów online nie będziecie chciały już wracać na siłownie
Jesteśmy pewne, że gdy zobaczycie te materiały, od razu pójdziecie przebrać się w strój do ćwiczeń.
Czy warto inwestować w nowoczesne badania genetyczne?
Czy warto inwestować w nowoczesne badania genetyczne?
Dowiedz się, jak inwestycje w badania genetyczne mogą zrewolucjonizować medycynę i jakie korzyści mogą przynieść w przyszłości.
Ostatnie wpisy