Jak powinna wyglądać higiena podczas okresu?

Jak powinna wyglądać higiena podczas okresu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Higiena intymna jest ważna w życiu każdego człowieka, jednak w czasie miesiączki powinna być priorytetem. Jak zachować świeżość podczas menstruacji? 

Miesiączka jest dla kobiet szczególnym czasem. Choć towarzyszące jej objawy, takie jak zmęczenie, osłabienie, czy rozdrażnienie, każda z pań może odczuwać inaczej, to kwestie dotyczące higieny są zawsze takie same. Znaczna część kobiet podczas okresu skarży się na wzmożoną potliwość, jednak największym wyzwaniem staje się właściwa higiena miejsc intymnych. Jak odpowiednio dbać o siebie podczas menstruacji? 

Higiena w czasie okresu

Odpowiednia higiena intymna w trakcie miesiączki jest bardzo ważna, ponieważ dzięki właściwej pielęgnacji miejsc intymnych, nie dopuszczamy do rozwoju bakterii. Zwłaszcza w pierwszych dniach okresu, gdy krwawienie jest najbardziej obfite, trzeba pamiętać o jak najczęstszym podmywaniu się, szczególnie podczas upałów. Zastanawiasz się, czy sama woda wystarczy, czy lepiej użyć płynu do higieny intymnej? Zdania na ten temat są podzielone, jednak płyn nie powinien podrażniać skóry podczas miesiączki. Powinien zawierać naturalny kwas mlekowy wspomagający mechanizmy obronne przed podrażnieniami z zewnątrz. 

W czasie miesiączki możemy używać łagodnego żelu do higieny intymnej. Jaki będzie najlepszy? Warto sięgnąć po żel wzbogacony nawilżającym ekstraktem z aloesu lub z alantoiną, która łagodzi podrażnienia i regeneruje naskórek. Polecamy też żele z rumiankiem, który ma właściwości przeciwzapalne i odświeżające oraz z zieloną herbatą, która pomaga utrzymać odpowiednie pH. Dobrym zamiennikiem płynu i żelu do higieny intymnej jest pianka. Powinnyśmy zrezygnować natomiast z mydła. Dlaczego? Ponieważ pH pochwy wynosi pomiędzy 3,8 a 4,5, a mydło ma odczyn zasadowy i pH równe 8,5. Właśnie z tego powodu trzeba szukać płynów i żeli do higieny intymnej, które nie zawierają mydła w składzie, by nie osłabiać naturalnej bariery ochronnej miejsc intymnych.

A jak dbać o higienę, gdy wiele godzin musimy spędzić poza domem? Wówczas warto mieć przy sobie chusteczki do higieny intymnej, które odświeżają i pomagają utrzymać prawidłowe pH.  

fot. Oana Cristina/ unsplash.com

O czym jeszcze należy pamiętać podczas menstruacji?

W „te dni” powinnyśmy często zmieniać podpaski lub tampony. Jak często? Najlepiej co kilka godzin (co 8 maksymalnie), a w sytuacji obfitego krwawienia (zwłaszcza w upalne dni), trzeba je wymieniać nawet co godzinę. Gdy zaniedbamy wymianę miesiączkowego zabezpieczenia, to niestety możemy doprowadzić do zagrażającego życiu zespołu wstrząsu toksycznego, czyli zatrucia wywołanego przez toksyny wytwarzane przez gronkowca złocistego.  

Nie zapominajmy też o tym, że środki higieniczne, po które sięgamy podczas miesiączki, nie powinny być perfumowane. Przy każdej wymianie tamponu bądź podpaski należy dokładnie umyć ręce. Dla indywidualnego komfortu najlepiej przetestować kilka produktów higienicznych, żeby wybrać najlepszy dla siebie. 

Pamiętajmy, że obfitość krwawienia ma znaczenie i na tej podstawie powinniśmy dobierać rozmiar podpasek i tamponów. Nocą zwykle nie wymieniamy tych środków, o ile miesiączka nie jest zbyt obfita. Niektórzy ginekolodzy zalecają zakładanie na noc podpasek zamiast tamponów, po to, by krew miała swobodne ujście. W czasie okresu lepiej będzie też zrezygnować z gorących kąpieli w wannie, ponieważ wysoka temperatura może nasilić krwotok. Najlepszym rozwiązaniem będzie szybki prysznic. 

Podczas miesiączki warto też odpowiednio się ubierać, chodzi zwłaszcza o bieliznę. Najlepiej nosić tę z naturalnych materiałów, np. bawełny. Bielizna powinna być też przewiewna i dość elastyczna. Panie w tym czasie najchętniej sięgają  po figi i bokserki. W trakcie miesiączki nie powinno się nosić stringów, bielizna nie może być obcisła, by nie powodowała dyskomfortu.

Przeczytaj też: Menstruacja a gazy – dlaczego w czasie okresu częściej puszczamy bąki?

Zdjęcie główne: Sora Shimazaki/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Coraz częściej słyszy się o chorobie zwanej zespołem cieśni nadgarstka. Z czym ta się wiąże, jak jej uniknąć oraz jakie są pierwsze objawy choroby? Dowiedz się, jak najwięcej, aby w razie problemów szybko zacząć działać. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka nie tylko przyczynia się do bólu, lecz także do niepełnosprawności dłoni.
Usuwanie tatuażu – zdradzamy wszystkie niezbędne informacje na ten temat
Usuwanie tatuażu – zdradzamy wszystkie niezbędne informacje na ten temat
Czy tatuaż można usunąć? Tak, ale nie jest to proste. Dowiedz się więcej!
10 piosenek do biegania – redakcyjna playlista
10 piosenek do biegania – redakcyjna playlista
Dobrze dopasowana muzyka to gwarancja efektywnego treningu biegowego. Poznaj utwory, które skutecznie motywują do wzmożonego wysiłku!
Ostatnie wpisy