Menstruacja a gazy – dlaczego w czasie okresu częściej puszczamy bąki?

Menstruacja a gazy – dlaczego w czasie okresu częściej puszczamy bąki?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zdarza się, że w czasie miesiączki kobiety częściej puszczają gazy. Niestety dla wielu kobiet jest to wciąż temat tabu i obawiają się go podejmować. Co jest błędem, ponieważ to zjawisko jest dość powszechne i można je tłumaczyć fizjologią. Co odpowiada za częstsze gazy podczas menstruacji?

Nazywamy je „bąkami” lub „wiatrami” i nieraz płoniemy rumieńcem wstydu, gdy szczególnie niespodziewanie przyjdzie nam puścić wspomnianego „bąka” w towarzystwie. Produkcja gazów to całkiem naturalny proces, który zachodzi w każdym ludzkim organizmie. Jak i gdzie gromadzą się gazy i kiedy dochodzi do ich uwolnienia? W obrębie układu pokarmowego, a dokładnie w jelitach – tam bytują gazy. A gromadzą się m.in., gdy otwieramy usta. Czynność ta wymusza połykanie powietrza, które zbierając się w jelitach, zostaje zamienione waśnie w gazy. 

Gazy tworzą się też poprzez fermentację pokarmu, a dokładnie jego resztek. Pokarm, który nie zostaje strawiony, przesuwa się w górę jelita grubego i właśnie tam podczas interakcji z obecnymi bakteriami fermentuje, a w rezultacie powoduje produkcję gazów. Gazy wytworzone z połkniętego powietrza składają się głównie z bezwonnych azotu i tlenu. Zaś te wiatry, które powstały jako efekt fermentacji pożywienia, już cuchną metanem, dwutlenkiem węgla oraz siarkowodorem. Organizm zdrowego człowieka gromadzi około 200 ml wiatrów na dobę i w tym czasie uwalnia je nawet 25-krotnie.

Winne hormony czy anatomia, dlaczego produkujemy więcej gazów w czasie miesiączki?

Estrogen to przewodni hormon od początku cyklu aż do owulacji. Zaś po owulacji – główną rolę w sterowaniu cyklem odgrywa progesteron, (jedynie ta zmiana nie zachodzi u kobiet, które stosują hormonalną antykoncepcję). Taka współpraca estrogenu i progesteronu podczas menstruacji działa na kobiece emocje, ale wpływa też na układ pokarmowy, bowiem tam znajdują się receptory progesteronu, więc w zależności od jego poziomu jelita się rozluźniają lub kurczą. Wpływa to na to, że podczas okresu zdarzają nam się częstsze biegunki albo odczuwamy żołądkowe przeboje. A z drugiej strony progesteron rozluźnia mięśnie gładkie jelit, w związku z czym mogą pojawiać się zaparcia, co może powodować wzdęcia i mniej lub bardziej udane próby wydostania się gazów o nieprzyjemnej woni.

Stężenie hormonów i skurcze macicy wpływają na pracę jelit

Na pracę jelit ma wpływ też zmieniające się w czasie menstruacji stężenie hormonów. Progesteron (żeński hormon płciowy) spowalnia opróżnianie żołądka, a co za tym idzie może doprowadzić do zaparć. W fazie lutealnej cyklu miesiączkowego często do nich dochodzi. W czasie miesiączki częstsze i luźniejsze są też stolce, mogą również pojawiać się bóle brzucha. Anatomia odgrywa swoją znaczącą rolę w produkcji gazów. Mowa o macicy, która znajduje się dość blisko jelit i okrężnicy, a z racji tego sąsiedztwa zdaniem niektórych specjalistów, zwiększone są skurcze macicy, które wywołują reakcję w postaci zwiększonych ruchów jelit, a to może powodować częstsze wzdęcia i nadprodukcję gazów podczas miesiączki.

fot. Polina Zimmerman/ pexels.com

Wzmożony apetyt w czasie miesiączki, a częstsze gazy

Większość kobiet miewa w trakcie miesiączki nietypowe zachcianki i wzmożony apetyt, co wynika ze spadku poziomu hormonów dobrego samopoczucia. Przez to rzucamy się na potrawy, które powodują szybki wzrost poziomu serotoniny w mózgu, czyli głównie słone i słodkie przekąski. Pamiętajmy, aby wybierać te, które zawierają wapń, ponieważ ten pierwiastek łagodzi objawy częstszych wzdęć.

Biegunka podczas okresu – jak sobie z nią radzić?

Wielu ekspertów uważa, że biegunka przed miesiączką może być wynikiem napięcia przedmiesiączkowego. Biegunka podczas okresu natomiast zazwyczaj łączona jest z intensywnie buzującymi hormonami, które wpływają nie tylko na nasz nastrój, ale i układ pokarmowy. Biegunka pojawia się nierzadko również wtedy, gdy cierpimy na bolesne miesiączki.

Biegunka często dopada Cię podczas tych dni? Istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów, by biegunka szybko stała się wspomnieniem. Jakie? W aptece bez recepty dostaniesz środki, które hamują ten proces. Ponadto jelita uspokoi również miętowa herbata. Napój ten dobrze wpłynie również na bolesne bóle brzucha, towarzyszące okresowi. Pamiętaj również, że gdy pojawia się biegunka, trzeba koniecznie pić dużo wody i przyjmować elektrolity.

Jak radzić sobie ze wzdęciami podczas okresu?

Ze wzdęciami i gazami jelitowymi możemy walczyć na wiele sposobów. Niekiedy pomocne okażą się zioła i okłady. Kminek, koper, majeranek czy bazylia – wystarczy zalać je po prostu wrzątkiem, robiąc tzw. nalewkę. Można je też w sporych ilościach dodawać do potraw. Imbir i czosnek, to też dobre środki wiatropędne; chętnie korzystały z nich nasze babcie. Pomocne mogą okazać się też ciepłe okłady na brzuch, zalecane szczególnie przed snem. Oczywiście nie zapominajmy o ćwiczeniach na rozluźnienie mięśni. Dużo ruchu na świeżym powietrzu zadziała bardzo dobrze na pracę jelit, a także na bolesne bóle brzucha – nie tylko podczas okresu.

Przeczytaj też: Co o naszym zdrowiu mówi kolor krwi menstruacyjnej?

Zdjęcie główne: Polina Zimmerman/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z jakich owoców warto pić soki
Z jakich owoców warto pić soki
Soki z owoców to nie tylko smaczny napój, ale także zdrowy wybór dla organizmu. Owoce zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które mogą wpłynąć na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. Jednak nie wszystkie owoce są równe pod względem wartości odżywczych, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie owoce warto wybierać, aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi.
Czy wiesz, dlaczego nigdy nie powinnaś krzyżować nóg?
Czy wiesz, dlaczego nigdy nie powinnaś krzyżować nóg?
Sporadyczne krzyżowanie nóg nie jest szkodliwe, jednak gdy staje się nawykiem, to już może zaszkodzić. Na przykład powodować wiele dolegliwości bólowych i skłonność do pojawienia się żylaków.
Dlaczego praktyczny prezent dla mężczyzny jest najlepszym wyborem?
Dlaczego praktyczny prezent dla mężczyzny jest najlepszym wyborem?
Panowie rzadko kiedy deklarują przywiązane do błyskotek czy innych drobiazgów, które mają mieć wartość kolekcjonerską, sentymentalną czy ozdobną. Inaczej niż panie, preferują konkretne prezenty możliwe do wykorzystania w codziennym życiu.
Ostatnie wpisy