Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Co jeszcze może być jej powodem?

Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Co jeszcze może być jej powodem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dla znacznej części kobiet, brak miesiączki jest sygnałem, że mogą być w ciąży. Jednak nie jest to reguła. Kiedy należy niepokoić się, gdy okres znacznie się spóźnia i co może być tego powodem?

Czas trwania prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego waha się od 21 do 35 dni, normą jest zwykle 28 dni.  Dopuszczalne są około siedmiodniowe chwiejności. Jednak, kiedy mocno nieregularne miesiączki stają się normą lub, co gorsza, okres zanika, trzeba koniecznie ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy (w przypadkach, gdy wykluczona została ciąża).

Brak miesiączki. Jaki może być powód?

Brak miesiączki często jest związany ze zmianami hormonalnymi, w które wlicza się ciąża,   klimakterium, bądź jakaś choroba. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Jakie mogą być jeszcze przyczyny braku występowania regularnej miesiączki?

Złe nawyki żywieniowe

Zaburzenia w miesiączkowaniu mogą wynikać z nieodpowiedniej diety, zwłaszcza tej ze znacznym deficytem kalorycznym. Też nagminne jedzenie tzw. fast foodów lub w drugą stronę, stosowanie drakońskich głodówek, może okazać się bezpośrednią przyczyną znacznie spóźniającej się miesiączki.

Intensywny wysiłek fizyczny

Panie, które nagle zdecydują się na intensywne uprawianie sportu, mogą spodziewać się zaburzeń w miesiączkowaniu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w wyniku wzmożonego wysiłku dochodzi do osłabienia wydzielania hormonów żeńskich, a zwiększenia wydzielania hormonów męskich, co może doprowadzić nawet do całkowitego zaniku miesiączki. Wiele zawodowych sportsmenek nie miesiączkuje właśnie z tego powodu.

Stres i częste podróże

Na zanik miesiączki lub jej nieregularność mają też wpływ częste podróżowanie, a szczególnie zmiany strefy czasowej. Częste sytuacje stresowe i zmęczenie, a nawet przyjmowanie antybiotyków – to również może opóźniać okres.

Zaburzenia hormonalne

Zmiany hormonalne też mają znaczny wpływ na spóźniający się okres czy jego zanik. Do najczęstszych wśród wymienianych przyczyn należą: niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Aby sprawdzić poziom hormonów, najlepiej udać się na konsultację ginekologiczną, ale też endokrynologiczną. Tylko lekarz może stwierdzić przyczynę braku miesiączki – np. guzy na jajnikach mogą być skutkiem lub przyczyną.

A jakie choroby wpływają na zaburzenia cyklu? Do takich schorzeń zalicza się między innymi: cukrzycę, rozwijającą się chorobę Alzheimera, ale też niewydolność ciałka żółciowego.

fot. C Technical/ pexels.com

Zespół policystycznych jajników

Zaburzenia w miesiączkowaniu mogą wynikać z zespołu policystycznych jajników. Dla kobiet, które zmagają się z tą dolegliwością, typowe jest zwiększenie produkcji męskich hormonów, takich jak testosteron. Niestety to schorzenie utrudnia też zajście w ciążę.

Kiedy powinnyśmy się zaniepokoić? Gdy zauważymy takie objawy, jak: zmiany łojotokowe, znaczne wypadanie włosów, tzw. łysienie plackowate czy nadmierne owłosienie na twarzy. Niezwłocznie trzeba się zgłosić do ginekologa, który wykona specjalne USG.

Jak leczyć zaburzenia w miesiączkowaniu?

Nieregularne miesiączkowanie czy zanik okresu niekoniecznie musi oznaczać chorobę. Jest to jednak nienaturalna sytuacja, dlatego trzeba ustalić przyczynę jej powstania. Często zaburzenia w cyklu utrudniają też zajście w ciążę. Lekarz ginekolog po ustaleniu przyczyny braku występowania miesiączki najlepiej zdecyduje o sposobie jej leczenia, na przykład przy użyciu terapii hormonalnej. 

Pamiętajmy także, że zanim zaczniemy przyjmować jakiekolwiek farmaceutyki, powinnyśmy zmienić tryb życia, chociażby poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Takie zmiany nie powinny jednak być wprowadzane zbyt drastycznie, ponieważ mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Przeczytaj też: Dlaczego endometrioza jest nadal trudna do zdiagnozowania i leczenia?

Zdjęcie główne: Oana Cristina/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak samemu dbać o paznokcie?
Jak samemu dbać o paznokcie?
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji w domowym zaciszu, możemy cieszyć się ich dobrym stanem bez konieczności częstych wizyt w salonach kosmetycznych
Zabezpieczanie praktyki medycznej: Jak odpowiednio chronić swój gabinet fizjoterapeutyczny?
Zabezpieczanie praktyki medycznej: Jak odpowiednio chronić swój gabinet fizjoterapeutyczny?
Artykuł zapewniający praktyczne porady na temat zabezpieczania praktyki medycznej. Naucz się, jak skutecznie chronić swój gabinet fizjoterapeutyczny przed różnymi zagrożeniami.
Dlaczego to kobiety najczęściej powodują niepewność i kompleksy u innych dziewczyn?
Dlaczego to kobiety najczęściej powodują niepewność i kompleksy u innych dziewczyn?
Kobiece wsparcie czy niezdrowy głos krytyki wpędzający nas w kompleksy?
Ostatnie wpisy