Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Co jeszcze może być jej powodem?

Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Co jeszcze może być jej powodem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dla znacznej części kobiet, brak miesiączki jest sygnałem, że mogą być w ciąży. Jednak nie jest to reguła. Kiedy należy niepokoić się, gdy okres znacznie się spóźnia i co może być tego powodem?

Czas trwania prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego waha się od 21 do 35 dni, normą jest zwykle 28 dni.  Dopuszczalne są około siedmiodniowe chwiejności. Jednak, kiedy mocno nieregularne miesiączki stają się normą lub, co gorsza, okres zanika, trzeba koniecznie ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy (w przypadkach, gdy wykluczona została ciąża).

Brak miesiączki. Jaki może być powód?

Brak miesiączki często jest związany ze zmianami hormonalnymi, w które wlicza się ciąża,   klimakterium, bądź jakaś choroba. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Jakie mogą być jeszcze przyczyny braku występowania regularnej miesiączki?

Złe nawyki żywieniowe

Zaburzenia w miesiączkowaniu mogą wynikać z nieodpowiedniej diety, zwłaszcza tej ze znacznym deficytem kalorycznym. Też nagminne jedzenie tzw. fast foodów lub w drugą stronę, stosowanie drakońskich głodówek, może okazać się bezpośrednią przyczyną znacznie spóźniającej się miesiączki.

Intensywny wysiłek fizyczny

Panie, które nagle zdecydują się na intensywne uprawianie sportu, mogą spodziewać się zaburzeń w miesiączkowaniu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w wyniku wzmożonego wysiłku dochodzi do osłabienia wydzielania hormonów żeńskich, a zwiększenia wydzielania hormonów męskich, co może doprowadzić nawet do całkowitego zaniku miesiączki. Wiele zawodowych sportsmenek nie miesiączkuje właśnie z tego powodu.

Stres i częste podróże

Na zanik miesiączki lub jej nieregularność mają też wpływ częste podróżowanie, a szczególnie zmiany strefy czasowej. Częste sytuacje stresowe i zmęczenie, a nawet przyjmowanie antybiotyków – to również może opóźniać okres.

Zaburzenia hormonalne

Zmiany hormonalne też mają znaczny wpływ na spóźniający się okres czy jego zanik. Do najczęstszych wśród wymienianych przyczyn należą: niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Aby sprawdzić poziom hormonów, najlepiej udać się na konsultację ginekologiczną, ale też endokrynologiczną. Tylko lekarz może stwierdzić przyczynę braku miesiączki – np. guzy na jajnikach mogą być skutkiem lub przyczyną.

A jakie choroby wpływają na zaburzenia cyklu? Do takich schorzeń zalicza się między innymi: cukrzycę, rozwijającą się chorobę Alzheimera, ale też niewydolność ciałka żółciowego.

fot. C Technical/ pexels.com

Zespół policystycznych jajników

Zaburzenia w miesiączkowaniu mogą wynikać z zespołu policystycznych jajników. Dla kobiet, które zmagają się z tą dolegliwością, typowe jest zwiększenie produkcji męskich hormonów, takich jak testosteron. Niestety to schorzenie utrudnia też zajście w ciążę.

Kiedy powinnyśmy się zaniepokoić? Gdy zauważymy takie objawy, jak: zmiany łojotokowe, znaczne wypadanie włosów, tzw. łysienie plackowate czy nadmierne owłosienie na twarzy. Niezwłocznie trzeba się zgłosić do ginekologa, który wykona specjalne USG.

Jak leczyć zaburzenia w miesiączkowaniu?

Nieregularne miesiączkowanie czy zanik okresu niekoniecznie musi oznaczać chorobę. Jest to jednak nienaturalna sytuacja, dlatego trzeba ustalić przyczynę jej powstania. Często zaburzenia w cyklu utrudniają też zajście w ciążę. Lekarz ginekolog po ustaleniu przyczyny braku występowania miesiączki najlepiej zdecyduje o sposobie jej leczenia, na przykład przy użyciu terapii hormonalnej. 

Pamiętajmy także, że zanim zaczniemy przyjmować jakiekolwiek farmaceutyki, powinnyśmy zmienić tryb życia, chociażby poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Takie zmiany nie powinny jednak być wprowadzane zbyt drastycznie, ponieważ mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Przeczytaj też: Dlaczego endometrioza jest nadal trudna do zdiagnozowania i leczenia?

Zdjęcie główne: Oana Cristina/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

4 + dwadzieścia =

Rekomendowane
Jak dobrze dobrać fason i kolor obuwia do stylizacji – poradnik dla kobiet
Jak dobrze dobrać fason i kolor obuwia do stylizacji – poradnik dla kobiet
Czy wiesz, jak dobrze dobrać kolor i fason butów do stroju? Poradnik ten pomoże Ci w perfekcyjnym skomponowaniu stylizacji. Odkryj, jakie obuwie będzie pasować do Twojego stylu i osobowości.
Czym jest bariera ochronna skóry i dlaczego jest taka istotna?
Czym jest bariera ochronna skóry i dlaczego jest taka istotna?
Bariera ochronna skóry zapobiega wnikaniu patogenów do jej wnętrza. Jednak, które warstwy odpowiadają za bezpośrednią ochronę i jak można je wspomóc? Przekonajcie się sami.
Koniec ze słabymi paznokciami dzięki bazie proteinowej
Koniec ze słabymi paznokciami dzięki bazie proteinowej
Nie jesteś zadowolona z kondycji swoich paznokci? Czas to zmienić! Poznaj wyjątkowe właściwości bazy proteinowej!
Ostatnie wpisy