Na jakiej podstawie wystawiana jest recepta online?

Na jakiej podstawie wystawiana jest recepta online?

Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Recepty online to niezwykle wygodne rozwiązanie, które obecne jest w naszym kraju już od kilku lat. Dzięki nim nie musimy fizycznie stawiać się u lekarza, aby otrzymać przedłużenie lekarstw, które stale przyjmujemy. Recepty online okażą się również bardzo pomocne w przypadku klasycznego przeziębienia czy grypy. Na jakiej podstawie lekarz może wystawić taki dokument? Podpowiadamy!

Możliwości, jakie daje nam internet w kontekście recept online

Ludzkość od zawsze dotykały rozmaite choroby, bardziej lub mniej ciężkie. I tak jak na niektóre dolegliwości wystarczającym remedium będzie syrop z cebuli i cukru, to jednak często trzeba sięgnąć po poradę specjalisty i leki niedostępne od ręki w aptece. W takich sytuacjach dotychczas po konsultacji w gabinecie lekarza otrzymywało się papierową receptę na potrzebne leki. Dziś jednak, dzięki możliwościom, jakie daje nam internet, żadna konsultacja w gabinecie nie jest potrzebna. Lekarz ma możliwość, po odbyciu rozmowy telefonicznej lub po kontakcie na czacie wideo z pacjentem bądź przez uzupełniany przez tego pacjenta formularz określić jego stan zdrowia. Na podstawie tak zebranego wywiadu wystawiona zostanie recepta na odpowiednie leki. Nie będzie to jednak recepta w klasycznym tego znaczeniu. Nie będzie ona drukowana na kartce, a pojawi się w wygodnej formie recepty online.

Recepta online – co to jest?

E-recepta zastępuje receptę wystawioną ręcznie przez lekarza. Od kilku lat stale już funkcjonuje w każdej zarówno prywatnej, jak i publicznej przychodni w Polsce. Na e-recepcie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje potrzebne lekarzowi, pacjentowi oraz farmaceucie. Recepta zawiera dane pacjenta oraz lekarza ją wystawiającego, jak również czterocyfrowy kod dostępu niezbędny przy wydawaniu leku w aptece. Znajduje się tam również data wystawienia recepty i wszelkie niezbędne informacje o lekach i ich zaleconym przez lekarza dawkowaniu.

Proces wystawiania e-recepty krok po kroku

E recepta może być wystawiona w bardzo wygodny sposób bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy e-konsultacja z lekarzem. Najczęstszą formą jest rozmowa telefoniczna lub czat wideo. Warto jednak rozważyć kolejny, o wiele prostszy sposób. Wystarczy zarejestrować się na stronie https://receptomat.pl/ i wypełnić dostępny tam formularz. Kwestionariusz przypomina formą wywiad lekarski w gabinecie przychodni. Na podstawie specjalnie dobranych pytań o aktualny stan zdrowia i inne wizyty u lekarzy specjalistów w ostatnim czasie.  Potem należy poczekać na odpowiedź lekarza, który po wnikliwym przeanalizowaniu odpowiedzi podejmie decyzję o wystawieniu recepty. Zajmuje to od 5 do 240 minut. W sytuacji jednak gdy ankieta była wypełniana poza dyżurem specjalistów, czas oczekiwania może się wydłużyć aż do rozpoczęcia pracy personelu medycznego.

Z jakich powodów można ubiegać się o e-receptę online?

Do ubiegania się o e- receptę nie trzeba mieć żadnych specjalnych powódek. Tę formę recepty można traktować jako współczesną alternatywę dla standardowej papierowej recepty tak dobrze wszystkim znanej, jako że przez wiele lat była jedyną opcją uzyskania specjalistycznych leków. E-recepta różni się jedynie tym, że jest wygodniejsza, gdyż od uzyskania jej dzieli jedynie kilka kliknięć, a nie wizyta u lekarza. Bez znaczenia, czy recepta jest potrzebna na lek jednorazowo, kilkukrotnie czy na leki niezbędne przy chorobach przewlekłych, e-recepta będzie dobrą odpowiedzią w obu tych przypadkach.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wrażliwa skóra czy alergiczna? Podpowiadamy, jak je rozróżnić i o nie dbać
Wrażliwa skóra czy alergiczna? Podpowiadamy, jak je rozróżnić i o nie dbać
Cera wrażliwa i alergiczna są do siebie bardzo podobne. Na pierwszy rzut oka nawet dermatologom trudno je rozróżnić...
Makijaż na lato: jakie kosmetyki warto wybrać w gorące dni?
Makijaż na lato: jakie kosmetyki warto wybrać w gorące dni?
W tym artykule przedstawiamy, jakie kosmetyki warto wybrać na lato oraz jakich błędów unikać podczas aplikowania makijażu.
Przeszkadza Ci bruksizm? Można go leczyć!
Przeszkadza Ci bruksizm? Można go leczyć!
Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Warto zrozumieć, czym jest bruksizm, jakie są jego przyczyny, objawy i skutki, jak go rozpoznać oraz jakie są metody leczenia i sposoby radzenia sobie z tym schorzeniem. 
Ostatnie wpisy