Na jakiej podstawie wystawiana jest recepta online?

Na jakiej podstawie wystawiana jest recepta online?

Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Recepty online to niezwykle wygodne rozwiązanie, które obecne jest w naszym kraju już od kilku lat. Dzięki nim nie musimy fizycznie stawiać się u lekarza, aby otrzymać przedłużenie lekarstw, które stale przyjmujemy. Recepty online okażą się również bardzo pomocne w przypadku klasycznego przeziębienia czy grypy. Na jakiej podstawie lekarz może wystawić taki dokument? Podpowiadamy!

Możliwości, jakie daje nam internet w kontekście recept online

Ludzkość od zawsze dotykały rozmaite choroby, bardziej lub mniej ciężkie. I tak jak na niektóre dolegliwości wystarczającym remedium będzie syrop z cebuli i cukru, to jednak często trzeba sięgnąć po poradę specjalisty i leki niedostępne od ręki w aptece. W takich sytuacjach dotychczas po konsultacji w gabinecie lekarza otrzymywało się papierową receptę na potrzebne leki. Dziś jednak, dzięki możliwościom, jakie daje nam internet, żadna konsultacja w gabinecie nie jest potrzebna. Lekarz ma możliwość, po odbyciu rozmowy telefonicznej lub po kontakcie na czacie wideo z pacjentem bądź przez uzupełniany przez tego pacjenta formularz określić jego stan zdrowia. Na podstawie tak zebranego wywiadu wystawiona zostanie recepta na odpowiednie leki. Nie będzie to jednak recepta w klasycznym tego znaczeniu. Nie będzie ona drukowana na kartce, a pojawi się w wygodnej formie recepty online.

Recepta online – co to jest?

E-recepta zastępuje receptę wystawioną ręcznie przez lekarza. Od kilku lat stale już funkcjonuje w każdej zarówno prywatnej, jak i publicznej przychodni w Polsce. Na e-recepcie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje potrzebne lekarzowi, pacjentowi oraz farmaceucie. Recepta zawiera dane pacjenta oraz lekarza ją wystawiającego, jak również czterocyfrowy kod dostępu niezbędny przy wydawaniu leku w aptece. Znajduje się tam również data wystawienia recepty i wszelkie niezbędne informacje o lekach i ich zaleconym przez lekarza dawkowaniu.

Proces wystawiania e-recepty krok po kroku

E recepta może być wystawiona w bardzo wygodny sposób bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy e-konsultacja z lekarzem. Najczęstszą formą jest rozmowa telefoniczna lub czat wideo. Warto jednak rozważyć kolejny, o wiele prostszy sposób. Wystarczy zarejestrować się na stronie https://receptomat.pl/ i wypełnić dostępny tam formularz. Kwestionariusz przypomina formą wywiad lekarski w gabinecie przychodni. Na podstawie specjalnie dobranych pytań o aktualny stan zdrowia i inne wizyty u lekarzy specjalistów w ostatnim czasie.  Potem należy poczekać na odpowiedź lekarza, który po wnikliwym przeanalizowaniu odpowiedzi podejmie decyzję o wystawieniu recepty. Zajmuje to od 5 do 240 minut. W sytuacji jednak gdy ankieta była wypełniana poza dyżurem specjalistów, czas oczekiwania może się wydłużyć aż do rozpoczęcia pracy personelu medycznego.

Z jakich powodów można ubiegać się o e-receptę online?

Do ubiegania się o e- receptę nie trzeba mieć żadnych specjalnych powódek. Tę formę recepty można traktować jako współczesną alternatywę dla standardowej papierowej recepty tak dobrze wszystkim znanej, jako że przez wiele lat była jedyną opcją uzyskania specjalistycznych leków. E-recepta różni się jedynie tym, że jest wygodniejsza, gdyż od uzyskania jej dzieli jedynie kilka kliknięć, a nie wizyta u lekarza. Bez znaczenia, czy recepta jest potrzebna na lek jednorazowo, kilkukrotnie czy na leki niezbędne przy chorobach przewlekłych, e-recepta będzie dobrą odpowiedzią w obu tych przypadkach.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akupunktura – czym jest i dlaczego warto z niej korzystać?
Akupunktura – czym jest i dlaczego warto z niej korzystać?
Zmagasz się z silną migreną, a może bólem kręgosłupa? Zamiast katować swój organizm lekami, możesz skorzystać z praktyki medycznej, jaką jest akupunktura. Na czym dokładnie polega?
Ubrania z ręczników – dlaczego je pokochałyśmy w 2021 roku?
Ubrania z ręczników – dlaczego je pokochałyśmy w 2021 roku?
Ubrania z materiału frotté – sprawdź, jak zyskały popularność!
Zabiegi kosmetyczne twarzy — co oferuje współczesna kosmetologia?
Zabiegi kosmetyczne twarzy — co oferuje współczesna kosmetologia?
Dowiedz się, jakie zabiegi oferuje współczesna medycyna estetyczna oraz kosmetologia.
Ostatnie wpisy