4 skutki uboczne antykoncepcji, o których musisz wiedzieć

4 skutki uboczne antykoncepcji, o których musisz wiedzieć

Kobiece sprawy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tabletki antykoncepcyjne to popularna metoda zapobiegania ciąży. Niestety, ich przyjmowanie może nieść za sobą szereg skutków ubocznych. 

Czym jest antykoncepcja hormonalna? Polega na podawaniu hormonów syntetycznych, które są pochodnymi etynyloestradiolu oraz gestagenów. Mają na celu zahamować owulację i uniemożliwić zapłodnienie dojrzałej komórki jajowej. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej wynosi aż 99,8%.

Najpopularniejsze skutki uboczne antykoncepcji

Jak już zostało wspomniane, tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać szereg skutków ubocznych. Dotyczy to w szczególności preparatów starszej generacji, zawierających wysokie dawki hormonów. 

Z jakiego rodzaju powikłaniami trzeba się liczyć, stosując tego typu metodę antykoncepcji? Spora część kobiet skarży się na nadmierną drażliwość, wahania nastroju oraz stany depresyjne. Oprócz tego mogą występować również intensywne bóle głowy z towarzyszącymi im wymiotami i nudnościami. Do innych popularnych skutków ubocznych zalicza się zatrzymanie wody w organizmie oraz wzmożony apetyt, czego skutkiem jest wzrost masy ciała. Może pojawić się również drażliwość piersi, w szczególności sutków oraz łojotok. 

Niekiedy menstruacja trwa dłużej i jest bardziej intensywna niż w przypadku kobiet, które nie stosują takiej metody antykoncepcji. Po zakończeniu miesiączki mogą się pojawiać upławy. Popularnym problemem wśród osób zażywających tabletki antykoncepcyjne jest także spadek libido.

Skutkiem stosowania omawianej metody antykoncepcji bardzo często jest nadmierne tycie. Wzrost wagi spowodowany jest tutaj między innymi zatrzymywaniem się wody w organizmie. Kobiety często skarżą się, że mimo iż stosują dietę i są aktywne fizycznie, trudno im się pozbyć nadmiaru kilogramów. Ich ciało staje się obrzęknięte, a po naciśnięciu skóry nie powraca do poprzedniego stanu. Równie popularnym problemem są opuchnięte kostki i stopy.

Kolejny popularny skutek uboczny antykoncepcji to trądzik. Jego pojawianie się najczęściej związane jest z zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu. Nie należy wówczas przerywać przyjmowania pigułek w trakcie trwania cyklu. Może się to przyczynić do nasilenia objawów. Zamiast tego należy zażyć wszystkie tabletki z blistra i skonsultować się z ginekologiem. Niekiedy niezbędne może okazać się także wykonanie dodatkowych badań.

Warto zdawać sobie sprawę, że tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać różnego rodzaju skutki niebezpieczne dla zdrowia. Do najpoważniejszych zalicza się zator i zakrzepica żył. Przyjmując pigułki tego typu przez wiele lat, znacząco wzrasta ryzyko udaru mózgu, zawału serca oraz rozwoju nowotworu wątroby, piersi oraz macicy. Dodatkowo może się rozwinąć także kamica żółciowa. W niektórych przypadkach może dojść do wzrostu poziomu złego  cholesterolu, zmniejszenia tolerancji glukozy, czego skutkiem może być cukrzyca oraz  zahamowania menstruacji.

W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z wymienionych powyżej objawów należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, który może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań lub zmianę metody antykoncepcji.

Zdjęcie główne: Anqa/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • nika 28.10.2021

    ja juz od lipca biore tabletki i nie zauwazylam u siebie zadnych dolegliwosci, wydaje mi sie, ze jesli tabletki są odpowiednio dobrane, to nie ma skutków ubocznych, no chyba, ze dawka hormonów nie jest dobrze dopasowana do organizmu

Rekomendowane
Ubrania z ręczników – dlaczego je pokochałyśmy w 2021 roku?
Ubrania z ręczników – dlaczego je pokochałyśmy w 2021 roku?
Ubrania z materiału frotté – sprawdź, jak zyskały popularność!
Biżuteria męska idealna na wiosnę 2023
Biżuteria męska idealna na wiosnę 2023
Mężczyźni, którzy szukają stylowych dodatków do swoich stylizacji mają z czego wybierać.
Zastosowanie colostrum w medycynie: Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość
Zastosowanie colostrum w medycynie: Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość
Colostrum, jako "pierwsze mleko" i skarbnica składników odżywczych, odgrywa ważną rolę w medycynie od starożytności.
Ostatnie wpisy