Prezerwatywy – co trzeba o nich wiedzieć?

Prezerwatywy – co trzeba o nich wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prezerwatywy z całą pewnością  są najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym. Do tego skutecznie chronią także przed zakażeniem HIV. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

W Polsce o seksualności i samych potrzebach seksualnych wciąż mówi się rzadko. Może nie jest to już temat tabu, ale poruszanie go nadal wywołuje u niektórych ludzi lekką konsternację i zmieszanie. Z czego to wynika? W głównej mierze z niewiedzy. O samych prezerwatywach większość osób wie tak naprawdę niewiele.

Seks tematem tabu. Czy rzeczywiście tak jest?

Młodzież wydaje się być “wyedukowana” jeśli chodzi o tematy związane z seksem. Jest to odpowiednie określenie, ponieważ młodzi ludzie żyją w rzeczywistości nieco oderwanej od realnego życia, a o seksie dowiadują się w głównej mierze z przekoloryzowanych hollywoodzkich produkcji czy od kolegów, którzy własne doświadczenia potrafią mocno ubarwić i niewiele mają one wspólnego z prawdą.  W szkole nauczyciele nie mówią zbyt wiele o współżyciu seksualnym, podobnie jak rodzice. Jednak pojawia się coraz więcej kampanii społecznych, w których eksperci poruszają tematy związane z naszą intymnością. Jednym z nich są prezerwatywy i wszelkie kwestie z nimi związane. Kiedy i jak używać? Czy faktycznie są stuprocentowym środkiem zabezpieczającym przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i skuteczną antykoncepcją?

Prezerwatywa – co to takiego?

Czym właściwie jest prezerwatywa? To powszechnie dostępny mechaniczny środek antykoncepcyjny. Popularnie nazywana jest też kondomem. Materiałem najczęściej wykorzystywanym do jej powstania jest lateks, ponieważ cechuje się dużą elastycznością/rozciągliwością. Choć wiele osób twierdzi, że wie jak jej używać, to jest w błędzie. Musimy pamiętać o tym, że ściana prezerwatywy jest niezwykle cienka, przez co łatwo jest ją uszkodzić, a więc jeśli ten środek antykoncepcyjny ma nas skutecznie chronić, to trzeba przestrzegać zasad jego użytkowania. Nie są one jednak zbyt skomplikowane. Znane marki produkujące prezerwatywy dokładnie opisują sposób ich użytkowania. Prezerwatywy są dostępne nie dość, że w różnych rozmiarach, to jeszcze smakach, a nawet rodzajach, np. takie zwiększające przyjemność partnerów.

fot. Nataliya Vaitkevich/ pexels.com

Wiele osób niewłaściwie je przechowuje

Jak przechowywać prezerwatywy? Nie wolno nosić ich w portfelu jak większość (zwłaszcza panów) ma to w zwyczaju, ponieważ gdy będą ściśnięte to łatwo je uszkodzić. Najlepiej, jeśli będą przechowywane w jakimś małym pudełeczku. Zawsze trzeba też sprawdzać datę przydatności. Co ciekawe – wiele osób mimo instrukcji obsługi nadal ma problem z zakładaniem prezerwatywy. Ważne jest, by umyć dokładnie ręce przed jej założeniem. Nakładamy ją przed rozpoczęciem stosunku, w stanie wzwodu, nie można zwlekać długo z jej nałożeniem, by nie dopuścić do jej wyschnięcia. Zawsze należy dobrać odpowiedni rozmiar prezerwatywy, by nie doszło w trakcie stosunku do jej pęknięcia (ważne: rozmiar prezerwatywy dopasowuje się do rozmiaru penisa we wzwodzie). Zużyty kondom należy wyrzucić do kosza na śmieci.

Udowodniono, że zapobiegają zakażeniom HIV

Przed jakimi chorobami chroni prezerwatywa? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa skuteczność prezerwatywy jako formy ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową w przedziale od 80 do 95%. Prezerwatywa jest wysoką ochroną przed takimi chorobami jak kiła, AIDS, opryszczka, wirus HPV, który doprowadza do raka szyjki macicy czy żółtaczka zakaźna typu B.

W wielu krajach są również dostępne prezerwatywy dla kobiet. Jak nietrudno się domyślić wyglądają zupełnie inaczej niż te przeznaczone dla mężczyzn ze względu na budowę anatomiczną. Takie środki antykoncepcyjne wytwarza się z poliuretanu, nie zawierają lateksu. W Polsce ich dostępność jest bardzo ograniczona.

Przeczytaj też: Spirala antykoncepcyjna – co trzeba o niej wiedzieć?

Zdjęcie główne: cottonbro/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Maść cynkowa kontra trądzik. Sprawdźcie, jak samodzielnie stworzyć pogromcę pryszczy
Maść cynkowa kontra trądzik. Sprawdźcie, jak samodzielnie stworzyć pogromcę pryszczy
W aptece kosztuje niecałe 10 złotych, ale wersja przygotowana samodzielnie jest bardziej naturalna. Jak stworzyć w domu maść cynkową? Podpowiadamy.
Po wyjściu spod prysznica owijasz swoje włosy ręcznikiem a po jego zdjęciu ‘wczesujesz’ w nie produkty do stylizacji? Po przeczytaniu tego artykułu możesz już na zawsze zmienić swój nawyk
Po wyjściu spod prysznica owijasz swoje włosy ręcznikiem a po jego zdjęciu ‘wczesujesz’ w nie produkty do stylizacji? Po przeczytaniu tego artykułu możesz już na zawsze zmienić swój nawyk
Sprawdź, czym jest metoda "modlących rąk".
Jak skutecznie wprowadzić jogę do codziennej rutyny?
Jak skutecznie wprowadzić jogę do codziennej rutyny?
Przekształć swój codzienny schemat i popraw zdrowie dzięki jodze. Poznaj skuteczne sposoby na integrację praktyk jogi do codziennej rutyny.
Ostatnie wpisy