Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na nasze samopoczucie?

Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na nasze samopoczucie?

Kobiece sprawy
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odczuwasz przykre wahania nastrojów? Wpadasz w gniew lub smutek bez wyraźnego powodu? Winne mogą być tabletki antykoncepcyjne. Jest to udowodnione.

Antykoncepcja hormonalna – wynalazek, który odmienił życie wielu kobiet

Bez wątpienia wynalezienie pigułki antykoncepcyjnej zrewolucjonizowało życie wielu kobiet, dając im większą kontrolę i poprawiając poczucie bezpieczeństwa. Świadome i odpowiedzialne planowanie rodziny to coś, co jest bardzo istotne w naszych czasach.

Nie można jednak nie zauważyć faktu, że tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla kobiecego zdrowia i samopoczucia. Ich skutki uboczne to nie przypuszczenia, a rzeczywistość w przypadku wielu kobiet. Nie musi tak być, ale może, dlatego warto się na to odpowiednio przygotować.

Tabletki antykoncepcyjne – opis działania

Czym właściwie konkretnie są tabletki antykoncepcyjne? Ich działanie polega na zatrzymaniu owulacji i zagęszczeniu śluzu szyjkowego, a więc także utrudnieniu przemieszczania się plemników w drogach rodnych kobiety.

Środki antykoncepcyjne zawierają duże stężenie hormonów, a więc mają one bardzo duży wpływ na kobiecy organizm. Wobec tego dość często mówi się o skutkach ubocznych stosowania antykoncepcji.

Skutki uboczne antykoncepcji

Co istotne, przed wyborem metody antykoncepcyjnej lekarz ginekolog powinien zlecić komplet badań, aby skontrolować zdrowie pacjentki i dobrać najlepsze rozwiązanie właśnie dla niej. Jeżeli występują skutki uboczne, to są one zwykle związane właśnie z nieodpowiednim dobraniem preparatu.

Wśród często wymienianych skutków ubocznych antykoncepcji są: zaburzenia cyklu, przybieranie na wadze czy problemy z cerą. Jeszcze poważniejsze z nich to chociażby zakrzepica czy nadciśnienie. A co z wahaniami nastroju? Czy mogą mieć coś wspólnego właśnie z antykoncepcją?

Wpływ antykoncepcji na samopoczucie

Oczywiście, że tabletki antykoncepcyjne mogą w widoczny sposób wpływać na nasze samopoczucie. Rozdrażnienie, płaczliwość czy uciążliwe huśtawki nastrojów – wszystko to zdarza się kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną.

Co należy zrobić w takim przypadku? Oczywiście jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa i omówić z nim zmianę tabletek antykoncepcyjnych lub metody zapobiegania ciąży. Poza tabletkami jest jeszcze całkiem sporo opcji, takich jak między innymi plastry, zastrzyki czy implanty. W momencie, gdy widzimy u siebie skutki uboczne przyjmowania tabletek, warto rozważyć inne rozwiązania.

Zdj. główne: Brett Jordan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 substancji w kosmetykach, które najczęściej odpowiadają za uczulenia
5 substancji w kosmetykach, które najczęściej odpowiadają za uczulenia
Wiele osób ma problem z doborem kosmetyków, bo większość wywołuje u nich reakcje alergiczne. Dlatego warto wiedzieć, których substancji unikać w składzie produktów, po które się sięga, by nie mieć późniejszych problemów skórnych.
Olej makadamia – właściwości, efekty i zastosowanie
Olej makadamia – właściwości, efekty i zastosowanie
Uważnie czytasz składy kosmetyków, które aplikujesz na ciało? Sięgaj po te, w których formule znajduje się olej makadamia mogący zdziałać wiele dobrego dla pielęgnacji.
Dlaczego to kobiety najczęściej powodują niepewność i kompleksy u innych dziewczyn?
Dlaczego to kobiety najczęściej powodują niepewność i kompleksy u innych dziewczyn?
Kobiece wsparcie czy niezdrowy głos krytyki wpędzający nas w kompleksy?
Ostatnie wpisy