Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na nasze samopoczucie?

Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na nasze samopoczucie?

Kobiece sprawy
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odczuwasz przykre wahania nastrojów? Wpadasz w gniew lub smutek bez wyraźnego powodu? Winne mogą być tabletki antykoncepcyjne. Jest to udowodnione.

Antykoncepcja hormonalna – wynalazek, który odmienił życie wielu kobiet

Bez wątpienia wynalezienie pigułki antykoncepcyjnej zrewolucjonizowało życie wielu kobiet, dając im większą kontrolę i poprawiając poczucie bezpieczeństwa. Świadome i odpowiedzialne planowanie rodziny to coś, co jest bardzo istotne w naszych czasach.

Nie można jednak nie zauważyć faktu, że tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla kobiecego zdrowia i samopoczucia. Ich skutki uboczne to nie przypuszczenia, a rzeczywistość w przypadku wielu kobiet. Nie musi tak być, ale może, dlatego warto się na to odpowiednio przygotować.

Tabletki antykoncepcyjne – opis działania

Czym właściwie konkretnie są tabletki antykoncepcyjne? Ich działanie polega na zatrzymaniu owulacji i zagęszczeniu śluzu szyjkowego, a więc także utrudnieniu przemieszczania się plemników w drogach rodnych kobiety.

Środki antykoncepcyjne zawierają duże stężenie hormonów, a więc mają one bardzo duży wpływ na kobiecy organizm. Wobec tego dość często mówi się o skutkach ubocznych stosowania antykoncepcji.

Skutki uboczne antykoncepcji

Co istotne, przed wyborem metody antykoncepcyjnej lekarz ginekolog powinien zlecić komplet badań, aby skontrolować zdrowie pacjentki i dobrać najlepsze rozwiązanie właśnie dla niej. Jeżeli występują skutki uboczne, to są one zwykle związane właśnie z nieodpowiednim dobraniem preparatu.

Wśród często wymienianych skutków ubocznych antykoncepcji są: zaburzenia cyklu, przybieranie na wadze czy problemy z cerą. Jeszcze poważniejsze z nich to chociażby zakrzepica czy nadciśnienie. A co z wahaniami nastroju? Czy mogą mieć coś wspólnego właśnie z antykoncepcją?

Wpływ antykoncepcji na samopoczucie

Oczywiście, że tabletki antykoncepcyjne mogą w widoczny sposób wpływać na nasze samopoczucie. Rozdrażnienie, płaczliwość czy uciążliwe huśtawki nastrojów – wszystko to zdarza się kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną.

Co należy zrobić w takim przypadku? Oczywiście jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa i omówić z nim zmianę tabletek antykoncepcyjnych lub metody zapobiegania ciąży. Poza tabletkami jest jeszcze całkiem sporo opcji, takich jak między innymi plastry, zastrzyki czy implanty. W momencie, gdy widzimy u siebie skutki uboczne przyjmowania tabletek, warto rozważyć inne rozwiązania.

Zdj. główne: Brett Jordan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dieta sirt – najważniejsze informacje o sposobie odchudzania, któremu Adele zawdzięcza swoją spektakularną metamorfozę
Dieta sirt – najważniejsze informacje o sposobie odchudzania, któremu Adele zawdzięcza swoją spektakularną metamorfozę
Dieta sirt, zwana też dietą Adele, to jeden z najpopularniejszych planów żywieniowych ostatnich miesięcy. Sprawdzamy, czym jest, jak działa i czy przynosi efekty.
Czy ekologiczne tkaniny mogą być stylowe? Odkrywamy prawdę
Czy ekologiczne tkaniny mogą być stylowe? Odkrywamy prawdę
Zastanawiasz się, czy moda może być ekologiczna? Odkryj, jak ekologiczne tkaniny przełamują stereotypy i stają się kwintesencją stylu.
Jak prawidłowo dbać o swoją oryginalną zapalniczkę Zippo?
Jak prawidłowo dbać o swoją oryginalną zapalniczkę Zippo?
Poradnik o utrzymaniu i pielęgnacji oryginalnej zapalniczki Zippo. Dowiedz się, jak maksymalnie wydłużyć jej żywotność i cieszyć się nieskazitelnym wyglądem.
Ostatnie wpisy