Jak pielęgnować skórę w czasie pandemii i w jaki sposób chronić makijaż pod maseczką? Podpowiadamy!

Jak pielęgnować skórę w czasie pandemii i w jaki sposób chronić makijaż pod maseczką? Podpowiadamy!

PielęgnacjaUroda
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Noszenie maseczek ochronnych jest zmorą dużej części społeczeństwa. Niestety najbardziej cierpi na tym nasza cera – szczególnie ta partia, która zakrywana jest maseczką. Zasłanianie twarzy dodatkowo znacznie skraca trwałość makijażu, dlatego wiele osób podczas pandemii z niego rezygnuje. Często po długotrwałym zakrywaniu nosa oraz ust w tych okolicach pojawiają się niedoskonałości. Jak im zapobiec?

Dlaczego noszenie maseczki może powodować problemy skórne? 

Skóra, która przez długi czas zakryta jest materiałem, niestety praktycznie nie oddycha, przez co zatykają się mieszki włosowe i w efekcie powstają pryszcze oraz wągry. Dodatkowo pod maseczką jest bardzo ciepło i wilgotno, a takie warunki sprzyjają bakteriom i drobnoustrojom, które bardzo szybko się mnożą. Broda i nos są bardzo podatne na nowe wypryski, jednak w takiej sytuacji zanieczyścić może się również skóra na policzkach. Nawet osoby, które nie miały wcześniej większych problemów z cerą, mogą nabawić się bardzo nieestetycznych niedoskonałości. 

Najgorzej niestety mają osoby chorujące na trądzik i ze skórą podatną do wyprysków. W tym okresie wysyp nowych krostek może być bardzo duży, dlatego najlepiej w maksymalnym stopniu ograniczyć czas noszenia maski oraz pamiętać o jej częstym zmienianiu. Maski ochronne powinno zmieniać się po około 30 minutach użytkowania. Takie stosowanie środków bezpieczeństwa może zapobiec pojawianiu się nowych niedoskonałości. 

fot. Vera Davidova/ unsplash.com

Jak dbać o cerę pod maseczką? 4 proste kroki do pięknej skóry twarzy

Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że maseczkę po każdym użytkowaniu należy wyprać w temperaturze minimum 60 stopni lub zdezynfekować. To zabije wszystkie bakterie, które nagromadziły się w warstwach ochronnych maseczki oraz przywróci jej dawny wygląd. Regularne pranie ważne jest szczególnie w przypadku zabrudzenia maski makijażem np. podkładem. Brudna maska to duże siedlisko bakterii i drobnoustrojów. Aby ograniczyć występowanie na naszej skórze wszelkich niedoskonałości związanych z zakrywaniem nosa i ust najlepiej wykonywać te 4 proste kroki:

  1. Dokładne mycie twarzy

Po zdjęciu maseczki ochronnej najlepiej przemyć twarz chłodną wodą i dokładnie ją umyć za pomocą delikatnego żelu do twarzy. Ten krok jest niezwykle ważny, ponieważ dzięki niemu pozbywamy się ze skóry wszelkich bakterii i drobnoustrojów. Dokładne mycie twarzy dodatkowo przyczyni się do poprawy kondycji całej cery.

  1. Nakładanie kremu nawilżającego

Po umyciu twarzy zawsze należy pamiętać o kremie. Najlepszym rozwiązaniem jest lekki krem nawilżający, który łagodzi wszelkie podrażnienia będące skutkiem długotrwałego zakrywania okolicy ust i nosa. Krem nawilżający dostarczy skórze odpowiedniej ilości wody i przywróci jej pierwotny stan.

  1. Maksymalne ograniczenie makijażu

Ważne, aby możliwie jak najrzadziej wykonywać pełny makijaż podczas nakazu noszenia masek ochronnych. Niestety skóra pokryta podkładem jest świetnym podłożem do rozwoju różnych bakterii. Dodatkowo podkłady i pudry przez zawilgocenie i rozmiękczenie skóry głębiej wnikają w jej strukturę, co prowadzi do powstawania nowych niedoskonałości. Makijaż przykryty maską niestety będzie nietrwały. Bardzo często mogą powstać na skórze przetarcia i nieestetyczne ślady. Najlepszą opcją na codzienny makijaż będzie wobec tego podkreślenie oczu i ewentualne użycie korektora na widocznych i strefach twarzy.

  1. Codzienna pielęgnacja

Bardzo ważne jest to, aby codziennie odpowiednio dbać o skórę twarzy. Cera, która jest zdrowa, będzie mniej podatna na wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Skóra przesuszona niestety może nawet pękać, ponieważ noszenie maseczki dodatkowo ją odwodni. Najlepiej znaleźć swój własny indywidualny sposób na dbanie o kondycję cery i skrupulatnie go przestrzegać. Efekty odpowiedniej pielęgnacji będą widoczne bardzo szybko.

fot. cottonbro/ pexels.com

Co zrobić, aby makijaż przetrwał pod maseczką? 

Niestety większość makijaży nie przetrwa pod maseczką ochronną. Jest jednak parę rozwiązań, by wydłużyć czas jego trwałości. Pierwszym z nich jest użycie fixera, który pokryje naszą skórę niewidzialną barierą ochronną. Taki zabieg niestety nieznacznie przedłuży czas świetności wyglądu cery pod maseczką i dodatkowo mocno ją obciąży. Aby makijaż był trwały najlepiej użyć lekkich i delikatnych podkładów, które łatwo będzie można poprawić. Najlepiej  jest jednak ograniczyć maksymalnie nakładanie podkładu szczególnie na zakrytych partiach twarzy.

Maseczki chronią nasze zdrowie, jednak niestety są przyczyną wielu wyprysków na naszej twarzy. Dlatego właśnie codzienna pielęgnacja jest tak ważna. Osoby ze skłonnością do  niedoskonałości powinny na ten czas całkowicie zrezygnować z używania w codziennym makijażu podkładów i pudrów, ponieważ mogę one dodatkowo pogorszyć stan naszej cery i spowodować liczne stany zapalne.

Przeczytajcie też: Wyciskacie pryszcze? Konsekwencje tego mogą być groźne nie tylko dla urody, ale i zdrowia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bluza w codziennych stylizacjach – modne i wygodne rozwiązanie dla każdego!
Bluza w codziennych stylizacjach – modne i wygodne rozwiązanie dla każdego!
Uwielbiasz ubrania modne i wygodne? To świetnie, bo my też. Przekonaj się, jak komfortowo można się czuć w swoich ciuchach – sięgnij po bluzy.
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów oraz jak możesz poradzić sobie z tym problemem.
Spirala antykoncepcyjna – co trzeba o niej wiedzieć?
Spirala antykoncepcyjna – co trzeba o niej wiedzieć?
Czy spirala antykoncepcyjna słusznie owiana jest złą sławą? Rozwiewamy mity na ten temat.
Ostatnie wpisy