5 sygnałów, które wysyła organizm, gdy dostaje za mało wody

5 sygnałów, które wysyła organizm, gdy dostaje za mało wody

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Co do tego, że picie wody jest ważnie, chyba nikogo nie musimy przekonywać. Odpowiednie nawodnienie gwarantuje bowiem nie tylko właściwie funkcjonowanie ciała, lecz także piękny wygląd. Ale czy masz pewność, że na pewno dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość H2O?

Czy wiesz, że ciało dorosłego człowieka składa się w 70% z wody? I nie jest to działo przypadku, ponieważ płyn ten w naszym organizmie pełni wiele istotnych funkcji, w tym między innymi: regulację temperatury ciała, transport substancji odżywczych, umożliwienie metabolizmu czy utrzymanie gospodarki wodnej na odpowiednim poziomie. Znając te fakty, trudno się dziwić, że nawet niewielkie niedobory H2O w organizmie mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji. W związku z tym warto pamiętać, że każdego dnia powinniśmy wypijać przynajmniej 1,5 litra tego płynu. A co się stanie, jeśli tego nie zrobimy? Nasze ciało zacznie wysyłać znaki ostrzegawcze.

fot. Marco Testi/ unsplash.com

Niedobór wody w organizmie – po czym poznać?

 1. Silne bóle głowy
  Jeśli często miewasz migreny, zastanów się czy pijesz odpowiednią ilość wody dziennie. Masz wątpliwości? Zamiast po proszki przeciwbólowe, częściej sięgaj po szklankę i zaobserwuj, czy bóle nie miną.
 2. Zaburzenia koncentracji i pamięci
  Jeśli masz problem ze skupieniem się podczas pracy czy nauki, pij więcej wody. Gwarantujemy, że tak „odżywiony” mózg podziękuje Ci owocnym działaniem.
 3. Zmęczenie i rozdrażnienie
  Tak, tak, zanim zaczniesz się zastanawiać, co nie tak dzieje się z Twoim organizmem, albo zrzucać winę na pogodę, upewnij się, że wypijasz odpowiednią ilość wody w ciągu dnia.
 4. Problemy z trawieniem
  Jak już wspomnieliśmy, woda w organizmie umożliwia procesy metaboliczne. Jeśli wiec czujesz, że w Twoim ciele zbiera się woda lub też jeśli chcesz zgubić kilka dodatkowych kilogramów, częściej sięgaj po H2O.
 5. Sucha skóra i ciemny kolor moczu
  Cellulit, sucha skóra, cienie pod oczami, a także ciemny mocz – to wszystko są sygnały, że pijesz za mało wody. Oczywiście by pozbyć się pomarańczowej skórki czy też sinego spojrzenia, nie wystarczy tylko odpowiednie nawodnienie, ale wiedz że jest ono kluczem do pięknego wyglądu.

PS. Czy wiesz, że pragnienie można czasami pomylić z głodem? Jeśli zatem będziesz regularnie dostarczać organizmowi wodę, prawdopodobnie będziesz rzadziej sięgać po przekąski!

Przeczytaj też: Czy wiesz, o czym mówią spierzchnięte usta?

Zdjęcie główne: Daria Shevtsova/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Żel do dezynfekcji rąk – dlaczego warto z niego korzystać?
Żel do dezynfekcji rąk – dlaczego warto z niego korzystać?
Żel do dezynfekcji rąk jest powszechnie dostępnym produktem, który ma wiele zalet i wartościowych cech, sprawiających, że korzystanie z niego jest nie tylko praktyczne, ale także skuteczne.
Jakie suplementy diety warto stosować, aby wzmocnić organizm?
Jakie suplementy diety warto stosować, aby wzmocnić organizm?
Suplementy diety to preparaty, które zawierają składniki odżywcze, witaminy, minerały i związki chemiczne, które mają na celu uzupełnienie braków w diecie i wzmocnienie organizmu. W tym artykule przedstawimy, jakie suplementy diety warto stosować, aby wzmocnić organizm i zachować zdrowie.
Jak aromaterapeutyczne masła i balsamy do ciała wpływają na codzienne rytuały pielęgnacyjne?
Jak aromaterapeutyczne masła i balsamy do ciała wpływają na codzienne rytuały pielęgnacyjne?
Poznaj dobroczynne właściwości aromaterapeutycznych masła i balsamy do ciała. Dowiedz się, jak mogą one wpływać na poprawę samopoczucia i Twoje codzienne rytuały pielęgnacyjne.
Ostatnie wpisy