Masz problem z zasypianiem? Przedstawiamy 5 sposobów, które mogą Ci ułatwić ten proces

Masz problem z zasypianiem? Przedstawiamy 5 sposobów, które mogą Ci ułatwić ten proces

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Próbowałaś wszystkiego i wciąż masz problemy z zasypianiem? Nerwy z tym związane tylko pogłębiają problem, dlatego musisz zadbać o wyciszenie i spokój przed snem. Podpowiadamy, co zrobić, by spać spokojnie.

Żeby w pełni cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, to oprócz stosowania zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej trzeba też zadbać o odpowiednią ilość snu i jego jakość. Konsekwencje braku wypoczynku mogą być bardzo poważne i odcisnąć piętno na ogólnej kondycji naszego organizmu, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Warto wiedzieć, że zaburzenia snu to dolegliwość, na którą cierpi ¼ społeczeństwa. A wynikają one głównie ze sposobu życia – bycia w nieustannym stresie, nieprawidłowego odżywiania się czy zbyt długiego (zwłaszcza przed snem) korzystania z urządzeń mobilnych (smartfonów), które emitują szkodliwe dla naszego wzroku światło. Z czego jeszcze mogą wynikać zaburzenia snu?

Przyczyny problemów ze snem – może być ich wiele

Wśród najczęstszych przyczyn, które wywołują u nas problemy z zasypianiem, wymienia się: nawracający stres, nerwicę, depresję, różne schorzenia reumatyczne, a także przewlekłe dolegliwości bólowe. Co ciekawe, to kobiety częściej niż mężczyźni skarżą się na problemy związane z zasypianiem. Bezsenność dotyka głównie panie w okresie menopauzy, co wynika ze zmian, jakie zachodzą w ich gospodarce hormonalnej.

Co zrobić, by wyeliminować problemy związane z zasypianiem?

Odpowiednia higiena snu to klucz do rozwiązania wielu bolączek, które skutecznie uniemożliwiają nam spokojne zaśnięcie i niczym niezakłócony sen. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że także mnóstwo czynników zewnętrznych wpływa na jakość Twojego snu? Zrób więc co w Twojej mocy, by nie utrudniać sobie procesu zasypiania.

Przedstawiamy 5 sposobów, które mogą Ci ułatwić proces zasypiania:

  1. Nie staraj się zasnąć na siłę

Próbować spać na siłę, to najgorsze co możesz zrobić. To, że będziesz się przewracać w łóżku z boku na bok, wcale nie sprawi, że szybciej zaśniesz. Wręcz przeciwnie, możesz stać się przez to bardziej poirytowana, a to tylko spotęguje bezsenność.

  1. Nie najadaj się, gdy wiesz, że niedługo pójdziesz spać

Położenie się spać z pełnym żołądkiem to jeden z najgorszych pomysłów, na jakie można wpaść przed snem. Nocą żołądek wolniej trawi, w dodatku pojawia się uczucie ciężkości, które utrudnia zasypianie. Oczywiście, gdy wieczorem dopada Cię wilczy głód, bo nie jadłaś nic od wielu godzin, to zjedz coś lekkiego, ale nie kładź się od razu po spożyciu posiłku do łóżka. Szybkie jedzenie przed snem może też wywołać pulsujący ból głowy – a to na pewno nie pomoże w zaśnięciu.

  1. Ogranicz używki i zadbaj o aktywny tryb życia

Ruch w ciągu dnia dobrze wpływa na jakość Twojego snu. Zmęczenie fizyczne, zwłaszcza po treningu na świeżym powietrzu, to świetny pomocnik w zasypianiu. Pomocne jest także regularne spożywanie posiłków, ponieważ zapewnia to prawidłową pracę żołądka. By lepiej zasypiać, należy wyeliminować przed snem wszelkie używki. Nie pij kawy wieczorem, bo możesz do późnych godzin nocnych nerwowo przewracać się z boku na bok, a rano obudzisz się zmęczona bardziej niż zwykle. Niektórzy uważają, że alkohol dobrze wpływa na sen, bo „na rauszu” zasypia się niemal momentalnie. Fakt, zaśniesz, ale jakość Twojego snu będzie tragiczna. 

  1. Nie urządzaj sobie drzemek w ciągu dnia

Osoby, które mają tendencję do spania w ciągu dnia, mają też spore problemy z zaśnięciem w nocy, ponieważ krótkie dzienne drzemki nieco rozregulowują nasz zegar biologiczny. Kiedy czujesz, że jesteś senna, a jest sam środek dnia, to by się rozbudzić, idź np. na kilkunastominutowy spacer lub wypij kawę – oczywiście o ile chcesz bez problemów zasnąć w nocy.

  1. Nie idź do łóżka z telefonem

Kładziesz się do łóżka z telefonem w ręku? Zanim zamkniesz oczy, to jeszcze sprawdzasz, co się wydarzyło, czytasz wiadomości itp.? To błąd, ponieważ światło, które emituje ekran urządzenia, niekorzystnie wpływa na wzrok i stan naszego skupienia – a to nie pomaga w zaśnięciu.

Przeczytaj też: Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego śnimy i co właściwie oznaczają nasze senne marzenia?

Zdjęcie główne: Alexandra Gorn/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 faktów o produktach bez laktozy
5 faktów o produktach bez laktozy
Na rynku spożywczym pojawia się coraz więcej produktów bez laktozy. Dla kogo są one przeznaczone, a kto nie powinien po nie sięgać? Wyjaśniamy.
BB, CC, a może DD? Czym różnią się te kremy i który będzie dla Ciebie najlepszy?
BB, CC, a może DD? Czym różnią się te kremy i który będzie dla Ciebie najlepszy?
Kremy BB, CC i DD podbiły rynek kosmetyczny. Zobacz, co warto wiedzieć o tych kosmetykach i który z nich wybrać.
5 prostych i zdrowych posiłków lunchowych, które możesz zabrać ze sobą do pracy czy szkoły
5 prostych i zdrowych posiłków lunchowych, które możesz zabrać ze sobą do pracy czy szkoły
Nie masz pomysłu na lunch, który zjesz z przyjemnością? Sprawdź nasze propozycje!
Tagi
Ostatnie wpisy