Wady zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego

Wady zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W świecie stomatologii jednym z kluczowych zagadnień jest prawidłowe ułożenie zębów i zgryz. Problemem, który dostrzega coraz więcej osób, są różne wady zgryzu. Nie każda z nich wymaga natychmiastowego działania, ale istnieją takie, które bez odpowiedniego leczenia ortodontycznego mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Podział wad zgryzu na poszczególne klasy

Na pierwszy rzut oka, wady zgryzu mogą wydawać się jedynie drobnym defektem estetycznym. W rzeczywistości jednak stanowią one problem, który może wpłynąć na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego, a także powodować ból oraz dyskomfort. Możemy wyróżnić trzy główne klasy wad zgryzu, które rozróżniamy ze względu na pozycję żuchwy względem szczęki:

 • Klasa I: zgryz prawidłowy, przy którego analizie możemy zauważyć drobne nieprawidłowości,
 • Klasa II: zgryz głęboki, czyli sytuacja, w której żuchwa jest cofnięta względem szczęki,
 • Klasa III: zgryz przodujący, gdzie żuchwa jest przesunięta do przodu względem szczęki.

Zgryz głęboki – leczenie ortodontyczne

Zgryz głęboki to wyzwanie, które każdy ortodonta w Wołominie, Wałbrzychu czy Twoim mieście podejmuje się korygować na różnych etapach rozwojowych pacjenta. Warto podkreślić, że im wcześniej wykryjemy i zaczniemy leczenie, tym korzystniejsze mogą być jego efekty.

 • U dzieci stosuje się różne aparaty ortodontyczne, takie jak np. aparaty aktywne, służące do modelowania wzrostu i rozwoju szczęk.
 • U dorosłych często wymaga kombinacji leczenia ortodontycznego i chirurgicznego.

Wady zgryzu, które skoryguje aparat ortodontyczny

Aparaty ortodontyczne nie są już wyłącznie domeną nastolatków i dzieci. Coraz więcej dorosłych osób decyduje się na tego typu leczenie, aby poprawić nie tylko estetykę uśmiechu, ale również komfort życia. Aparaty są w stanie skorygować wiele wad, m.in.:

 • przemieszczenia zębów – zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej,
 • zgryz otwarty – gdy zęby górne i dolne nie stykają się ze sobą,
 • zgryz krzyżowy – gdy zęby górne i dolne nie zgryzają się prawidłowo.

Przemieszczenie zębów to nie tylko kwestia zębów „krzywo rosnących”, ale także tych, które, choćby przez zgubione miejsce po ekstrakcji, błądzą, szukając swojej drogi. Czy zdajemy sobie sprawę, że to może prowadzić nawet do bólu i dyskomfortu w żuchwie czy szczęce? Ciekawostką jest też, że ortodoncja pozwala na przemieszczanie jednostek zębowych zarówno w dół, górę, jak i bok, oferując tym samym holistyczne podejście do problemu.

Zgryz otwarty to więcej niż tylko estetyczny defekt – to przeszkoda w prawidłowym żuciu i, co za tym idzie, może wpływać na proces trawienia. Tutaj aparat działa niczym cichy bohater, powoli i systematycznie zmieniając układ naszej szczęki.

Oczywiście, zgryz krzyżowy również nie jest tematem obcym w świecie ortodoncji. Zęby górnej szczęki, zamiast pięknie leżeć nad dolnymi, uciekają w inne rejony, zamieniając się miejscami i prowadząc do chaosu w układzie zgryzowym. Może to prowadzić do szeregów problemów, od tych wyżej wymienionych po komplikacje w m￳wieniu, czy bóle głowy. Zatem aparat ortodontyczny działa tu jako narzędzie, które przywraca porządek i symetrię.

Wady zgryzu i profilaktyka ortodontyczna

Wyróżnijmy tu pewien istotny element – zapobieganie. Zanim zaczniemy mówić o konkretnych środkach i działaniach, warto zastanowić się, jak możliwe jest przeciwdziałanie problemom zgryzu od najwcześniejszych lat życia. Otóż, profilaktyka ortodontyczna skupia się nie tylko na korygowaniu istniejących nieprawidłowości, ale również na prewencji, aby problemów tych uniknąć.

Kiedy myślimy o zachowaniach, które mogą prowadzić do niepożądanych zmian w strukturze naszej szczęki czy pozycji zębów, na myśl przychodzą nawyki oralne, takie jak ssanie palca czy też ssanie języka. Drobne? Z pozoru tak, jednakże mają zdolność do prowadzenia do poważnych problemów ortodontycznych w przyszłości. Dlatego ważne jest, aby rodzice byli świadomi, jak z niewinnych zachowań może rozpocząć się długa ścieżka ortodontycznych interwencji.

Ale zanim zaczniemy wdrażać konkrety, zastanówmy się: czy istnieją oznaki, które powinny nas zaniepokoić? Czy możliwe jest wyłapanie problemów, zanim staną się one dostrzegalne na pierwszy rzut oka? Z pewnością tak, wcześniejsza interwencja jest tu kluczem. Proaktywne podejście, zarówno w kontekście świadomości, jak i działań, ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej naszych pociech. Niektóre sygnały, jak na przykład opóźnione ząbkowanie, mogą już we wczesnym etapie życia wskazać na konieczność konsultacji z ortodontą.

Również warto pamiętać, że współczesne technologie pozwalają na jeszcze efektywniejsze i mniej inwazyjne metody korygowania zgryzu, co zdecydowanie wpływa na komfort oraz jakość życia pacjentów. Czasami nieznaczna interwencja w odpowiednim momencie może zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości, a więc warto nie zaniedbywać regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty.

Współczesne metody leczenia wad zgryzu

We współczesnej ortodoncji dostępnych jest wiele metod korygowania wad zgryzu, dostosowanych do wieku pacjenta, rodzaju wady oraz oczekiwań pacjenta.

 • Aparaty stałe – umożliwiają precyzyjne przemieszczenie zębów.
 • Aparaty ruchome – wykorzystywane głównie u dzieci i młodzieży.
 • Aparaty wyjmowane – np. szyny Invisalign, które cieszą się popularnością ze względu na dyskrecję i komfort noszenia.

Zachęcamy do konsultacji z ortodontą, który pomoże wybrać najbardziej odpowiednią metodę leczenia i odpowiedzieć na wszelkie pytania z zakresu ortodoncji.

Tekst ma charakter informacyjny i nie zastępuje konsultacji specjalistycznej.

Wszelkie decyzje dotyczące leczenia ortodontycznego powinny być podejmowane po szczegółowej konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą w tej dziedzinie.

Fot.: Enis Yavuz/unplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
7 trendów, w których zakochasz się tej wiosny
7 trendów, w których zakochasz się tej wiosny
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nowe trendy w modzie. Jedno jest pewne – będzie wygodnie, a jednocześnie zaskakująco. Przekonaj się.
5 urodowych właściwości wiśni
5 urodowych właściwości wiśni
Wiśnie lekiem na skórne bolączki? Te owoce mają wiele urodowych właściwości, które sprawią, że Twoja skóra będzie nawilżona, lśniąca i elastyczna!
W czym leży tajemnica uroku Daphne Bridgerton? Rąbek sekretu zdradza serialowa wizażystka
W czym leży tajemnica uroku Daphne Bridgerton? Rąbek sekretu zdradza serialowa wizażystka
Jesteś fanką delikatnego i romantycznego makijażu? Zaczerpnij inspirację od bohaterki bijącego rekordy popularności serialu Netflixa „Bridgertonowie”.
Ostatnie wpisy